Kdo je oprávněn v této věci jednat
O informaci o podmínkách využití pozemku může požádat každá fyzická osoba, fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba nebo jejich zástupce.Územně plánovací dokumentaci pořizuje pro obce úřad územního plánování (dále též "pořizovatel").Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně. Pokud si chcete ušetřit čas, zkuste hledat na webových stránkách.
Co to je UPI : Územně plánovací informace je nástrojem územního plánování (§ 21 SZ) – tzv. předběžná informace (§ 139 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád), který zajišťuje poskytování informací o stavu území, návrzích na změny jeho využití a také o vydání příslušných rozhodnutí a opatření.
Kdo může podat žádost o změnu územního plánu
Tento návrh na pořízení změny může mj. podat občan obce či fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická práva k pozemku nebo stavbě na území obce.
Co je potřeba k vydání územního souhlasu : Jak žádat o územní souhlas
- Doklad prokazující vlastnické právo žadatele, smlouva, nebo doklad o právu provést stavbu.
- Souhlas vlastníka pozemku v případě, že vám pozemek nepatří.
- Plnou moc, pokud někoho zastupujete.
- Seznam a adresy oprávněných osob z věcných práv k pozemkům nebo stavbám, na kterých se stavba umisťuje.
§ 162 (4) Krajský úřad, popřípadě jím pověřené úřady územního plánování, vkládá data do evidence územně plánovací činnosti za svůj správní obvod.
Územní plán je speciální formou opatření obecné povahy. Je tedy vydáván zastupitelstvem obce jako celek (výrok a odůvodnění). Územní plán je vyhotoven na základě územně analytických podkladů, doplňujících průzkumů, vlastních podkladů a rozborů daného území, popřípadě územních studií.
Co kdyz obec nemá územní plán
Nemá-li obec vydán územní plán, může vymezit zastavěné území samostatným postupem svým obec- ním úřadem, pokud tento splňuje kvalifikační požadavky, nebo může o vymezení požádat úřad územní- ho plánování, kterému zároveň předá mapové podklady.O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.Veřejné projednání návrhu
K veřejnému projednání pořizovatel zvláště přizve obec, pro kterou je územní plán pořizován, dotčené orgány, krajský úřad a sousední obce. A to nejméně 30 dnů předem. Na veřejném projednání je přítomen i projektant, který podává výklad k obsahu návrhu územního plánu.
Námitky mohou podat pouze při veřejném projednání:
zástupce veřejnosti (fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům zmocněná nejméně 1/10 občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občany příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace).
Kdy je nutný souhlas souseda se stavbou : K žádosti o územní souhlas a k ohlášení stavby musíte přiložit souhlasy všech sousedů, kteří mohou být stavbou přímo dotčeni. Prakticky se jedná o všechny přímé sousedy. Pokud sousedíte např. s veřejným prostranstvím nebo komunikací, musíte získat souhlasy i těchto sousedů.
Kolik stojí územní souhlas : Územní rozhodnutí, územní souhlas
Vydání rozhodnutí o umístění stavby či zařízení anebo vydání rozhodnutí o změně vlivu užívání stavby na území: ke stavbě pro bydlení s nejvýše 3 byty nebo ke stavbě pro rodinnou rekreaci – 1000 Kč ke stavbě pro bydlení s více než 3 byty – 5000 Kč
Kdo je orgán územního plánování
Působnost ve věcech územního pláno- vání vykonávají orgány obcí a krajů, Ministerstvo pro místní rozvoj a ve zvláštních případech Ministerstvo obrany. Orgány obce a kraje vykonávají působnost ve věcech územního plánování jako působnost přenesenou, nestanoví-li zákon, že o věci rozhoduje zastupitelstvo obce nebo kraje.
O tom, zda se pořídí územní plán obce, rozhoduje zastupitelstvo obce (samo nebo na návrh). Pořizovatelem územního plánu je obecní úřad této obce, pokud splňuje podmínky podle § 24 stavebního zákona, jinak obecní úřad obce s rozšířenou působností.Kdo může podat námitku k územnímu plánu
Je ovšem omezeno, kdo může námitku k územnímu plánu podat: vlastníci pozemků a staveb, které budou dotčené daným územním plánem, zástupce veřejnosti, kterou reprezentuje minimálně 200 občanů s trvalým bydlištěm v dané obci, oprávněný investor.
Kdo rozhoduje o uzemnim planu obce : O tom, zda se pořídí územní plán obce, rozhoduje zastupitelstvo obce (samo nebo na návrh). Pořizovatelem územního plánu je obecní úřad této obce, pokud splňuje podmínky podle § 24 stavebního zákona, jinak obecní úřad obce s rozšířenou působností.