Kdo mi předepíše antidepresiva?
ano, běžná antidepresiva může předepsat i praktický lékař.Mezi druhotné příznaky patří poruchy spánku a chuti k jídlu, neklid a tělesné zpomalení, únava a ztráta energie, pocity bezcennosti či viny, neschopnost soustředění a rozhodování, myšlenky na smrt nebo sebevraždu.Léky na předpis

Antidepresiva může předepsat i praktický lékař, závažnější poruchy a případné selhání základní terapie řeší psychiatři. V dnešní době jsou tato léčiva mnohem bezpečnější než v minulosti. Psychoterapie se zaměřuje na myšlení pacientů a na depresivní jednání pacienta, které se snaží omezit.

Kdy je potřeba nasadit antidepresiva : Antidepresiva jsou indikována u středně těžkých a těžkých depresí, některá také u úzkostných poruch a u některých druhů nespavosti. Pokud se užívají u bipolární poruchy (maniodepresivity), pak vždy v kombinaci se stabilizátory nálady, aby se předešlo přesmykům do mánie a rozkolísání průběhu.

Jak si sehnat antidepresiva

Antidepresiva nejsou volně prodejná, jsou vázaná na lékařský předpis. Nejblíže se jim podobají výtažky z třezalky, kde je potřeba dávat velký pozor na to, co k nim užíváte, aby nedocházelo ke snížení nebo zvýšení účinků jiných léčiv nebo doplňků stravy.

Proč nebrat antidepresiva : Lidé, kteří užívají antidepresiva, obecně mají zvýšenou pravděpodobnost výskytu demence – což může být jak prášky, tak samotnou depresí. Kdyby za zvýšeným rizikem stály léky, riziko demence by bylo vyšší u vyšších dávek léků.

nízká sebedůvěra, nízká sebeúcta. podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětí

Na koho se obrátit

  • Psycholog, psychoterapeut. Odborník, který se léčbou depresí zabývá, dokáže najít příčinu i vhodnou léčbu.
  • Psychiatr či praktický lékař. Pokud je příčina deprese biologická, mohou být předepsána antidepresiva.
  • Centrum krizové intervence.
  • Rodina, přátelé.

Jak získat antidepresiva

Antidepresiva nejsou volně prodejná, jsou vázaná na lékařský předpis. Nejblíže se jim podobají výtažky z třezalky, kde je potřeba dávat velký pozor na to, co k nim užíváte, aby nedocházelo ke snížení nebo zvýšení účinků jiných léčiv nebo doplňků stravy.Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.
  • Přírodní 4,3 / 3x. Lavekan 80 mg 28 měkkých tobolek.
  • 5 / 7x. Sédatif Sédatif PC 90 tablet. Můžete mít dnes.
  • 4 / 4x. Persen Forte 40 tobolek.
  • 5 / 7x. Kneipp Kozlík 500 mg 90 tablet.
  • Přírodní Lavekan 80 mg 14 tobolek.
  • Vitabalans Melatonin 3 mg 10 tablet. Můžete mít dnes.
  • -14 % 4,5 / 8x.
  • 4,4 / 10x. Novo-Passit Perorální roztok 200 ml.


obecně se k antidepresivům nedoporučují podávat látky s tlumícím účinkem na CNS , aniž by byl informován lékař. Z bylin se jedná například o kozlík, meduňka, chmel, mučenka, levandule… S ohledem na posílení účinku léčiv bych se vyhnula též konzumaci prokázaných inhibitorů funkce jaterních enzymů (tzv. cytochromů).

Jak se cítí člověk po užívání antidepresiv : “ Antidepresiva mají také nežádoucí účinky. Někteří lidé se po nich cítí otupělí, mohou cítit stažení svalů v těle, zažít pokles libida, přibrat na váze nebo zaznamenají potíže se spánkem. Na každého ale léky fungují jinak a vedlejší účinky se dostavit nemusí.

Jak zjistit jestli mám depresí : Základním projevem depresivní poruchy je změna nálady spjatá se ztrátou zájmů a radosti. Pacient je smutný, bez energie, odkládá jakoukoli činnost, ztratil chuť k životu, sexu, jídlu, v průběhu dne je ospalý a polehává, přitom v noci špatně spí, stěžuje si na únavu, vyčerpání, bolesti hlavy, na hrudi apod.

Jak poznám že mám depresí

Deprese se projevuje především ve změněných náladách, prožitcích a psychických stavech: Smutek, nebo špatná nálada: Cítíte se většinu dne smutní, prázdní, nebo bez naděje. Tento pocit může být trvalý nebo se může objevovat v určitých momentech dne. Může se projevovat i pocity emoční prázdnoty.

Deprese patří mezi běžná onemocnění duševního zdraví dnešní populace. Odborníci nyní zjistili, že neléčené letité depresivní stavy mohou vést k neurodegenerativním zánětům mozku. Důkazy poukazují na trvalé biologické změny u lidí, kteří trpí depresí více než deset let.Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.

Kdy si nechat napsat antidepresiva : Ve chvíli, kdy vás ztrápená duše omezuje v běžném životě, je na místě vyhledat psychologa. Deprese může mít až ochromující pocity úzkosti. Bere nám schopnost odpočívat, spát nebo se soustředit. Více se potíme, máme návaly horka, buší nám srdce, jsme unavení s tepající hlavou.