Crassus se zapsal do dějin zejména úspěšným tažením proti vzbouřenému Spartakovi. Povstání otroků mezi lety 73 a 71 př. n.l. dalo Římanům zabrat, protože ho zpočátku podcenili a přerostlo jim takříkajíc přes hlavu. Byl to právě Crassus, kdo uštědřil Spartakovu vojsku zásadní porážku a nechal ukřižovat na 6000 zajatců.Spartakovo povstání se odehrálo v letech 73 – 71 př. n. l. Spartakus byl původem Thrák z jihu dnešního Rumunska.Herec podlehl nádorovému onemocnění lymfatického systému. Jeho nejznámější rolí byl hrdina seriálu a voják gladiátor, jenž vede boj proti Římanům, v třináctidílné sérii kabelového kanálu Starz Entertainment Spartakus: Krev a písek (2010), který byl snímán v exteriérech na Novém Zélandu.
Kdo vedl největší povstání otroků : Často se bouřili. Největší povstání otroků v r. 73 př. n. l. vedl gladiátor Spartakus.
Kdo byl Lanista
Majitel gladiátorů a gladiátorské školy (ludus) se nazýval lanista a toto povolání se mezi Římany netěšilo nijaké zvláštní úctě. V gladiátorské škole působili cvičitelé nazývaní v sg. doctor, z nichž každý byl specialista na jeden konkrétní typ gladiátora (většinou byl sám vysloužilým gladiátorem).
Kde bojovali gladiátoři : Gladiola i gladiátor se odvozují od krátkého antického meče zvaného gladius. Právě s tím bojovníci v arénách bojovali.
Rebelie začala roku 73 př. n. l., když gladiátor Spartakus, původem z Thrákie, zorganizoval v gladiátorské škole v Capui vzpouru, která byla prozrazena, ale podařilo se uniknout skupině asi 70 gladiátorů. Skryli se na hoře Vesuvu, několikrát porazili různě velké oddíly římského vojska a získali jejich zbraně.
Spartakus (†71 př. n. l.) byl podle římských a řeckých historiků otrok a gladiátor, který se stal vůdcem třetího neúspěšného povstání otroků ve starověkém Římě. Do současnosti se zachovalo jen velmi málo zmínek o Spartakovi, jeho životě a roli, jakou v povstání sehrál.
Odkud pocházel Spartakus
Vůbec největší povstání otroků, které otřáslo základy římské říše, začalo v gladiátorské škole v Capuy [kapui] poblíž Neapole. Do jeho čela se postavil Spartakus, původem z Thrákie (dnešní Bulharsko). Rok 73 př.Gladiátor (latinsky gladiator, „ten, kdo používá meč“, šermíř) byl člověk bojující v zápasech pro pobavení publika. Výraz gladiátor je odvozen od názvu krátkého meče (gladius), s nímž gladiátoři za časů starověkého Říma často bojovali.Gladiátorské zápasy, které také označujeme dobovou terminologií munera, začaly pravděpodobně jako pohřební hry sloužící k uctění zesnulého (a tak trochu jako lidská oběť) a tedy jako ryze soukromý podnik pozůstalých – na rozdíl od státem pořádaných závodů vozatajů a divadelních her.
Typické jídlo gladiátorů se sestávalo z pšenice, ječmene a fazolí Podle výzkumníků byli gladiátory zejména váleční zajatci, otroci a odsouzenci. Byli mezi nimi ale i dobrovolníci, kteří se nabídli k tréninku a bojům. Při každém boji měli šanci 1:9, že budou zabiti.
Kolik lidí se vešlo do Kolosea : Koloseum bylo dokončeno kolem roku 238 našeho letopočtu. Aréna měla kapacitu 35 tisíc diváků. Co se týče kapacity kolosea, většina historiků se shodne, že v době svojí největší slávy dokázalo pojmout neuvěřitelných 35 tisíc diváků (Koloseum v Římě rovných 50 tisíc).
Odkud pochazi Spartakus : Spartakus se narodil kolem roku 109 př. n. l. v Thrákii, v dnešním jihozápadním Bulharsku. Podle římského historika Flora byl Spartakus námezdný voják, Římany zařazený do pomocných vojenských sborů. Nakonec se stal řadovým vojákem římských legií, ale z neznámých důvodů z armády dezertoval a živil se jako bandita.
Čím se proslavil Řím
Památky. Mezi nejznámější pamětihodnosti patří Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Andělský hrad, bazilika Panny Marie Sněžné (S. Maria Maggiore), Lateránská bazilika, bazilika svatého Petra a Sixtinská kaple ve Vatikánu, náměstí Piazza Navona, Španělské schody a fontána di Trevi.
Nejčastěji se jednalo o otroky nebo zajatce, avšak existovali i tací, kteří si to vybrali jako své povolání. Gladiátor byl většinou poslán do speciální školy a tam byl vycvičen k boji s různými zbraněmi. Existovaly přesně určené kategorie, s jakými zbraněmi a výstrojí mohl ten který gladiátor bojovat.Gladiátor (latinsky gladiator, „ten, kdo používá meč“, šermíř) byl člověk bojující v zápasech pro pobavení publika. Výraz gladiátor je odvozen od názvu krátkého meče (gladius), s nímž gladiátoři za časů starověkého Říma často bojovali.
Co se kdysi jedlo : Naši předkové využívali všech darů přírody beze zbytku. Z obilovin se jedlo zejména žito, pšenice, oves, ječmen, jáhly a pohanka a různé jejich kombinace, později i brambory. Používaly se nejen celá zrna, ale také různé kroupy, krupky, krupice, mouka i vločky.