Kdo rozhoduje o zmene územního plánu?
O tom, zda se pořídí územní plán obce, rozhoduje zastupitelstvo obce (samo nebo na návrh). Pořizovatelem územního plánu je obecní úřad této obce, pokud splňuje podmínky podle § 24 stavebního zákona, jinak obecní úřad obce s rozšířenou působností.Stačí podat písemné připomínky k pořizovateli návrhu (kterým je typicky obecní úřad či obecní úřad obce s rozšířenou působností) do 15 dnů ode dne, kdy byl návrh zadání územního plánu doručen veřejnou vyhláškou – blíže viz § 47 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále jen „stavební zákon“)[2].Je tedy vydáván zastupitelstvem obce jako celek (výrok a odůvodnění). Územní plán je vyhotoven na základě územně analytických podkladů, doplňujících průzkumů, vlastních podkladů a rozborů daného území, popřípadě územních studií. ÚP musí být v souladu se zásadami územního rozvoje.

Jak má vypadat žádost o změnu územního plánu : Podání návrhu změny musí mít následující náležitosti: Předmět navrhované iniciace změny územního plánu, tj. výstižný popis navrhované změny (změna funkčního a případně prostorového uspořádání území, či popis navrhované změny včetně navrhovaných bilancí – hrubá podlažní plocha rozdělená po jednotlivých funkcích).

Kdy se mění územní plán

Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje. Přičemž větší obce a města přistupují k úpravám územního plánu častěji tak, jak vyvstane nutnost reagovat na aktuální vývoj v obci.

Jak se bránit proti změně územního plánu : Námitky se mohou podat přímo na podatelně nebo zaslat doporučeně poštou na adresu pořizovatele územního plánu nebo jeho změny, datovou schránkou anebo elektronicky se zaručeným podpisem). Námitky proti návrhu územního plánu je možné podat nejpozději do 7 dnů od veřejného projednání návrhu.

Nový územní plán

Schválením územního plánu zastupitelstvo tento vydává jako platný na maximálně další čtyři roky. Územní plán je vydán hlasováním na zastupitelstvu obce na zasedání a dle stavebního zákona musí být plán revidován nejpozději za další čtyři roky.

Územní rozhodnutí vydává příslušný stavební úřad na základě územního řízení nebo zjednodušeného územního řízení. Územním rozhodnutím je rozhodnutí o: Umístění stavby nebo zařízení Změně využití území

Jak se bránit územnímu plánu

Námitky se mohou podat přímo na podatelně nebo zaslat doporučeně poštou na adresu pořizovatele územního plánu nebo jeho změny, datovou schránkou anebo elektronicky se zaručeným podpisem). Námitky proti návrhu územního plánu je možné podat nejpozději do 7 dnů od veřejného projednání návrhu.Regulační plán slouží jako detailní plánovací dokument pro určité území obce nebo kraje. Jeho obsah je podrobnější než obsah jiných nástrojů územního plánování. V regulačním plánu orgán určuje, k čemu v budoucnu využije konkrétní pozemky. Regulační plán vydává zastupitelstvo obce nebo kraje.Návrh zásad územního rozvoje pořídí krajský úřad na základě zadání (§ 187 odst. 4) nebo zprávy o uplatňování zásad územního rozvoje. K návrhu zásad územního rozvoje krajský úřad zajistí vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území.

Územní plán nemá stanovenu žádnou dobu platnosti.

Kdy je třeba územní rozhodnutí : Územní rozhodnutí se vydává ve veřejném zájmu a je potřeba ho získat v případech, kdy se realizují větší stavební projekty, jako jsou nové budovy, významné rekonstrukce nebo změny územního využití.

Kdo vydava zásady územního rozvoje : Návrh zásad územního rozvoje pořídí krajský úřad na základě zadání (§ 187 odst. 4) nebo zprávy o uplatňování zásad územního rozvoje. K návrhu zásad územního rozvoje krajský úřad zajistí vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území.

Kdo je orgán územního plánování

Působnost ve věcech územního pláno- vání vykonávají orgány obcí a krajů, Ministerstvo pro místní rozvoj a ve zvláštních případech Ministerstvo obrany. Orgány obce a kraje vykonávají působnost ve věcech územního plánování jako působnost přenesenou, nestanoví-li zákon, že o věci rozhoduje zastupitelstvo obce nebo kraje.

Politiku územního rozvoje zpracovává Ministerstvo pro místní rozvoj. Následně ji pak schvaluje vláda.Ustanovení § 128 pak podrobněji upravuje, k čemu se strany plánovací smlouvy mohou zavázat a, jak bylo řečeno, jde o úpravu jednak přejímající a jednak trochu rozšiřující dřívější ustanovení o „dobrovolné plánovací smlouvě“. Smlouvu schvaluje zastupitelstvo obce nebo kraje.

Kdo schvaluje politiku územního rozvoje : Politiku územního rozvoje pořizuje Ministerstvo pro místní rozvoj pro celé území republiky a schvaluje ji vláda. Ministerstvo zajistí, aby ve Sbírce zákonů bylo uveřejněno sdělení o schválení politiky územního rozvoje, a celý dokument zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup.