Členem bytového družstva je osoba, která splní či převezme vkladovou povinnost, a to ve výši dalšího členského vkladu, danou ve stanovách.Členství v družstvu tedy vzniká třemi základními způsoby. Tím prvním je založení, resp. vznik družstva. Druhým je den rozhodnutí příslušného orgánu družstva o přijetí člena a třetím převod družstevního podílu.Vyplněný a podepsaný formulář lze doručit správci osobně v úředních dnech nebo poštou. Členství v družstvu lze ukončit rovněž dohodou. Dohodu o skončení členství uzavírají družstvo a člen písemně, osobní účast člena družstva je nezbytná. Vypořádací podíl je vyplacen okamžitě na pokladně družstva.
Jak vzniká členství v družstvu : Jakmile je družstvo založeno, vzniká ke dni jeho vzniku jeho členům členství. Členství může ale rovněž vzniknout až po založení družstva, tedy v průběhu jeho trvání. Je třeba podat písemnou přihlášku a splnit podmínky uložených stanovami.
Co je členský podíl v družstvu
Z ustálené judikatury Nejvyššího soudu se dále podává, že práva a povinnosti spojené s členstvím v bytovém družstvu, označované též jako členský podíl, představují souhrn práv a povinností člena vůči bytovému družstvu vyplývajících z jeho majetkové účasti v bytovém družstvu.
Jak funguje bytové družstvo : Český zákon o obchodních korporacích definuje družstvo jako společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Družstvo musí mít nejméně tři členy a jeho obchodní firma musí obsahovat označení „družstvo“.
Pro založení družstva se vyžaduje konání ustavující schůze Družstva, jejíž průběh musí být osvědčen notářským zápisem. Ustavující schůze družstva určuje zapisovaný základní kapitál, schvaluje stanovy a volí představenstvo a kontrolní komisi. Družstvo vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku.
Jak převést družstevní byt do osobního vlastnictví Aby mohlo být rozhodnuto o záměru převodu bytů do osobního vlastnictví, je zapotřebí podat žádost představenstvu bytového družstva. Představenstvo bytového družstva by mělo vaši žádost zpracovat a zařadit ji jako bod k projednání na členské schůzi.
Co obnáší koupě družstevního bytu
Družstevní byt není koupí. Je převodem členský práv a povinností s právem nájmu bytu za předem dohodnutou částku. Majitelem bytové jednotky na listu vlastnictví stále zůstává předmětné družstvo. Byt v osobním vlastnictví je skutečným prodejem bytu se zápisem nových majitelů do katastru nemovitostí.Členy družstva mohou být osoby fyzické i právnické. Je-li podle stanov členství podmíněno pracovním vztahem k družstvu, může se členem stát fyzická osoba, která skončila povinnou školní docházku a dosáhla 15 let svého věku. Družstvo musí vést seznam všech svých členů.Zákon zde říká, že „vypořádací po- díl se určí poměrem splaceného členského vkladu dosa- vadního člena násobeného počtem ukončených roků je- ho členství k souhrnu splacených členských vkladů všech členů násobených roky jejich členství“.
Bytové družstvo je právnickou osobou, typem družstva se zaměřením na bydlení. Kromě zajišťování bytových potřeb svých členů může také spravovat domy s byty (či nebytovými prostorami), případně se věnovat podnikání. Případné zisky jsou použity pro zajištění bytových potřeb jeho členů.
Kdo může být zakladatelem družstva : Zakladatelem družstva je takto každá osoba, která podala přihlášku do zakládaného družstva nejpozději do zahájení ustavující schůze a nevzala ji zpět, její přihláška byla schválena a splnila prvotní podmínky pro členství a jeho vznik. Splnění vkladové povinnosti a případný vznik pracovního poměru časově následují.
Kolik stojí prevod druzstevniho bytu : Smlouvu o převodu členských práv a povinností je potřeba doručit ke schválení na bytové družstvo. Družstvo zpravidla nesmí převod podílu zamítnout, ale má právo žádat úhradu převodního poplatku, který se pohybuje většinou od 2 000 do 20 000 Kč.
Co je lepší družstevní nebo osobní vlastnictví
V případě nákupu bytu pro osobní užívání je odpověď jasná. Družstevní byt je ideální pro každého, kdo nechce řešit jeho údržbu, nepotřebuje k jeho nákupu hypotéku nebo ho v budoucnu nehodlá zastavit a ani nepotřebuje plnou moc v rozhodování o tomto majetku. Pro ty ostatní je lepší volbou byt v osobním vlastnictvím.
Družstvo naopak vlastní členové, kteří spolu sdílejí vlastnictví a rozhodování o družstvu a jsou společně odpovědni za jeho závazky. Pro družstvo je typické, že se jeho členové rozhodují demokraticky, to znamená, že každý z členů má jeden družstevní podíl, tedy stejná práva a povinnosti jako ostatní členové.Český zákon o obchodních korporacích definuje družstvo jako společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Družstvo musí mít nejméně tři členy a jeho obchodní firma musí obsahovat označení „družstvo“.
Kolik je druzstevni podil : Když se řekne družstevní podíl
Družstevní podíl v bytovém družstvu představuje práva a povinnosti každého člena bytového družstva, která vyplývají z jeho členství v družstvu. Každý člen může mít jen 1 družstevní podíl, nejdůležitějším právem je právo nájmu v družstevním bytě.