Kdo si nechává originál faktury?
Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.

Účtuje se na účet 311 na stranu Má dáti a na účet 601, 602 nebo 604 dle typu tržeb na stranu Dal. Faktura přijatá je závazkem účetní jednotky vůči dodavateli. Zapsána může být následovně: na stranu Má dáti účtu 112 (Materiál na skladě) a na účet 321 (Dodavatelé) na stranu Dal.Originál s podpisem příjemce dostává ten, kdo platí, protože je to jeho doklad o zaplacení. Příjemce v podstatě doklad nepotřebuje, nikdo asi nebude zpochybňovat, že peníze přijal, pokud to bude tvrdit.

Kdo podepisuje výdajový doklad : (7) Výdajový pokladní doklad, s výjimkou uvedenou v odstavci 8, musí být vystaven na jméno příjemce. Výplata každé hotovosti, s výjimkou uvedenou v § 19 odst. 2, musí být potvrzena podpisem příjemce nebo jeho oprávněného (zplnomocněného) zástupce.

Kdy je faktura neplatná

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.

Kdo je příjemce na faktuře : Příjemce je osoba přebírající balík, tedy tzv. budoucí vlastník. Jeho údaje by měly být na nákladním listu spolu s údaji o odesílateli, místě určení a také s místem a datem nakládky. Dále by na tomto typu dokladu měl být uveden druh zboží, počet kusů nebo hrubá hmotnost.

Přijaté faktury pak účtujete vždy na účet 321 – Dodavatelé závazky z obchodních vztahů. Plátci DPH na tento účet účtují i daň. Evidenci a uchování přijatých faktur vám nařizuje zákon o účetnictví. Pokud to neuděláte, budete mít problém při případné kontrole z finančního úřadu.

Faktury přijaté se obvykle evidují v účetnictví firmy, které může být vedené buď manuálně nebo pomocí specializovaného software pro správu faktur a účetnictví.

Co dělat při ztrátě dokladů

Pokud o své doklady přijdete přičiněním zloděje, je třeba krádež co nejdříve nahlásit na příslušné oddělení policie České republiky, která zavede doklad do evidence. Od té doby je vedený jako odcizený. Zároveň vám policista vydá potvrzení, s nímž je třeba zajít na úřad, kde zažádáte o nový.Příjmový pokladní doklad vystavujete, pokud do pokladny přijímáte peníze (např. lidé u vás nakupují). Výdajový pokladní doklad vystavujete, pokud z pokladny peníze vydáváte (vy nakupujete).Náležitosti účetních dokladů

Obsah účetního případu a jeho účastníky. Peněžní částku nebo informaci o ceně za měrnou jednotku a vyjádření množství. Okamžik vyhotovení účetního dokladu. Okamžik uskutečnění účetního případu, není-li shodný s okamžikem podle písmene d).

Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.

Jak bude podnikatel řešit přijatou fakturu : Přijaté faktury a účetnictví

Pokud tedy zaplatíte v lednu 2022, ale plnění se uskutečnilo ještě v roce 2021, přijatou fakturu musíte účtovat do roku 2021. Když je naopak přijatá faktura zálohová a plnění se uskuteční až v následujícím roce, budete ji v tom roce také účtovat.

Kdo je to příjemce : Příjemce je společnost nebo osoba, která zásilku obdrží. Na obchodní faktuře je nutné uvést jak údaje o odesílateli, tak údaje o příjemci.

Co je potřeba k faktuře

Stanovuje, že vydaná faktura musí obsahovat:

  1. jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ),
  2. název firmy (u společností s ručením omezeným),
  3. fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),
  4. IČ,
  5. označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně).


Faktura je doklad, který se vystavuje za provedenou práci (zboží, služby). Z faktury by mělo být na první pohled patrné, o jaký doklad se jedná. Mělo by být na ní uvedeno datum úhrady a označení toho, kdo fakturu vystavil. Zároveň by na ní neměl chybět adresát, označení fakturované věci a pořadové číslo.neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu: kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v Praze kterémukoliv úřadu městské části Praha 1 až 22, ztrátu nebo odcizení občanského průkazu lze ohlásit také Policii České republiky.

Co delat kdyz nemám doklady : Hned na úřadě můžete podat žádost o nový občanský průkaz, požádat musíte nejpozději do 15 dní. Potřebovat budete doklad prokazující totožnost (rodný list, cestovní pas, oddací list, řidičský průkaz), vyfotí vás přímo na úřadě. V každém případě však odcizení nahlásit i na Policii ČR a nechat si vystavit potvrzení.