Jde-li o několik nezletilých dětí, které mají téhož zákonného zástupce, lze jim ustanovit podle § 14 odst. 3 not. ř. téhož (společného) opatrovníka v tom případě, jestliže je možný střet zájmů jen mezi zájmy nezletilých dětí a zájmy zákonného zástupce.(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.Advokát může účastníka zastupovat během celého dědického řízení, potřebuje k tomu pouze plnou moc. Řízení probíhá před notářem, který zde vykonává činnost soudu jako soudní komisař.
Kolik se platí za dědické řízení : Poplatek notáři při dědictví
z prvních 500.000,-Kč | 2%, minimálně však 2.000,-Kč |
---|---|
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč | 0,9% |
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč | 0,5% |
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč | 0,1% |
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč | 0,05% |
Kdo dědí peníze na účtu
Peníze na účtu zesnulého sice budou patřit dědicům, ale pokud není k bankovnímu účtu zřízené dispoziční právo pro další osobu, k penězům se do skončení dědického řízení nedostanete.
Jak vyplatit podíl z dědictví : Jestliže tedy chcete místo svého podílu jeho peněžní hodnotu, musíte se v rámci dědického řízení domluvit s ostatními dědici. V takovém případě bude na společné dohodě i to, kdo Vás vyplatí. Pokud dohoda možná nebude, můžete si dědický podíl nechat a stanete se spoluvlastníkem půdy.
Podívejme se na to, jaké vlastnosti děti dědí nejčastěji po tatíncích. Lze ale vypozorovat, že pokud má otec nějakou výraznou charakterovou vlastnost, většinou silný vztah ke sportu, s největší pravděpodobností ji bude mít i potomek. Nemusí se jednat jen o sport, ale třeba o lásku k vaření nebo k rychlým autům.
Dědické řízení zahajuje příslušný soud zpravidla bez návrhu na základě oznámení učiněném matričním úřadem o smrti fyzické osoby. Na návrh je řízení zahájeno, jen jestliže je z něho patrno, že si navrhovatel činí právo na pozůstalost jako dědic.
Co když se nedostavil k dědickému řízení
Pokud se dědic opakovaně bez omluvy k notáři na jednání nedostavuje, má notář jako soudní komisař procesní možnosti k zajištění jeho účasti na jednání, včetně předvedení nebo Vámi zmiňovaného udělení pořádkové pokuty.Banky obecně vyřizují většinu požadavků do 30 dní.Od ledna 2021 došlo ke změně výpočtu odměny notáře v dědickém řízení u nižších částek pozůstalosti. Nově náleží notáři odměna ve výši dvou procent z prvních 500 tisíc korun z obvyklé ceny pozůstalosti a zvýšila se minimální odměna notáři v rámci dědického řízení z 600 na 2000 korun bez DPH.
BĚŽNÉ A SPOŘICÍ ÚČTY
Po smrti majitele jeho účty nezablokujeme ani nezrušíme. Ve zvláštním režimu fungují dál, a to až do konce dědického řízení. Už během této doby se můžete k penězům a platebním příkazům dostat. Záleží na tom, zda máte jako blízký zesnulého k účtu dispoziční práva.
Jak odkázat majetek : Častým “nástrojem”, jak aktivně vypořádat svůj majetek ještě za života, je klasická závěť. Jde vlastně o jednostrannou “poslední vůli”, tedy instrukci, jak má být s majetkem naloženo. Je možné ji sepsat jednak vlastní rukou s podpisem, či se svědky. Nejjistější je však sepsat závěť formou veřejné listiny.
Jak se dělí majetek po smrtí : Nejčastěji se dědí v první dědické třídě – do té patří manžel(ka) a děti, každý rovným dílem. Pokud některé z dětí nedědí, jeho podíl přejde na jeho potomky, tedy vnoučata, případně pravnoučata zůstavitele (zemřelého). Pozor, na byt či dům nemají nárok nesezdaní partneři pozůstalých.
Jak se rozděluje dědictví příklad
Příklad: Zesnulého přežila jedna dcera a tři vnoučata ze strany syna, který již zemřel. Dceři náleží polovina dědictví, zatímco vnoučata si mezi sebou musí rozdělit druhou polovinu – tedy tu polovinu, která by jinak náležela jejich otci.
Chci dědice podělit spravedlivě
Chcete-li svůj majetek mezi potomky rozdělit podle jejich zásluh, lze využít již zmiňovanou darovací smlouvu. Tu uzavírá zůstavitel s budoucím dědicem (nebo s tzv. odkazovníkem) ještě za svého života. Druhá strana musí s takovou smluvou souhlasit, což se stvrzuje notářským zápisem.Nejčastěji se dědí v první dědické třídě – do té patří manžel(ka) a děti, každý rovným dílem. Pokud některé z dětí nedědí, jeho podíl přejde na jeho potomky, tedy vnoučata, případně pravnoučata zůstavitele (zemřelého). Pozor, na byt či dům nemají nárok nesezdaní partneři pozůstalých.
Jak dlouho po smrti probíhá dědické řízení : Pro vyřízení dědictví není stanovena žádná časová lhůta. Standardní doba trvání dědického řízení je zhruba 4-6 měsíců od smrti zůstavitele, tj. člověka, jehož jmění je předmětem dědického řízení. Záleží ale na mnoha faktorech, například zda je od počátku známý počet dědiců nebo majetek zemřelého.