Kdo vymyslel listové těsto?
Listové těsto. Někdy se mu říká také lístkové. To proto, že po upečení jeho strukturu tvoří jednotlivé vrstvy – listy – které od sebe „odskočí“ díky rozpuštěnému tuku, který je spojuje. Francouzi mu a pečivu z něj říkají mille feuille – tisíc plátků.Výživové hodnoty

Běžné hodnoty ve 100 g
Energetická hodnota kcal 378 kcal
Tuky 23,4 g
z toho nasycené mastné kyseliny 13,5 g
Sacharidy 33,0 g

Listová těsta se vyrábějí z hladké mouky, tuku, vody, žloutku nebo jiných emulgátorů a aromatických látek. Vyrábí se časově náročným překládáním a rozvalováním základního těsta (vodánku) spolu s tukem.

Jak se vyrábí listové těsto : Listové těsto je lehké, křehké těsto obsahující několik vrstev tuku. Na přípravu tohoto těsta je zapotřebí dvou druhů těst, které se na konci procesu spojí dohromady. Základními surovinami jsou mouka, voda, máslo, sůl, vejce, ocet. Vzniklý polotovar lze plnit různými nádivkami.

Odkud pochází listové těsto

Máslové listové těsto vzniklo vlastně náhodou. Vynalezl jej cukrář Glaudo Gelée v roce 1669 v Chateau de Chamague ve Francii, který pocházel z chudé rodiny. Tenkrát pracoval jako tovaryš v jeho rodném městě u jistého cukráře a pekaře.

Jaký je rozdíl mezi Třeným a Piškotovým těstem : Někteří zaměňují třené těsto za piškotové, ale je mezi nimi rozdíl. Třené těsto je kypré a jemné, ale hutnější a pevnější než vzdušný lehoučký piškot.

Nejlepší listová těsta

„Na děleném prvním místě se umístilo Babické těsto a výrobek Lev bez palmového tuku. Z listových těst s máslem se vedlo nejlépe také značce Lev. A jablečný závin se nejlépe podařil z těsta Tesco prodávaného na pečícím papíru,“ uzavírá Jan Maryška z dTestu.

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce 22 g
Energie 288 kcal 63 kcal
1204 kJ 264.88 kJ
Bílkoviny 11 g 2.42 g
Sacharidy 51 g 11.22 g

Čím se potírá listové těsto

Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku. V případě, že máte vajíčka zaručeně čerstvá, můžete závin potřít až po upečení.Roládu nakrájejte na 18–21 ks, rozložte v mírných rozestupech na plech s pečicím papírem. Každou roládku ještě zvrchu potřete zbylým rozšlehaným vajíčkem. Navrch můžete posypat drcenými chilli vločkami nebo trochu vločkové soli. Pečte v troubě rozehřáté na 200 stupňů asi 15 minut dozlatova.Tradiční jablečný štrůdl nebo-li vídeňský štrůdl je moučník, který pochází z Rakouska. Podle historických pramenů ho vymyslel Franz Sacher, který v roce 1832 vymyslel také slavný čokoládový dort Sacher. Německy Apfelsteudel, anglicky Apple Steudel.

Jablečný závin neboli štrúdl či štrůdl, také štrudle či štrúdle (z německého Apfelstrudel), je druh moučníku, který pochází z Rakouska a který je dále populární v České republice, v severní Itálii, Slovinsku a dalších zemích Evropy, které kdysi patřily k Rakousku-Uhersku.

Proč se dává do těsta vejce : Hlavním úkolem žloutku je propojit těsto a dát mu bohatší chuť a sametovou texturu. Také má výjimečnou schopnost propojit tekuté a tučné ingredience a vytvořit jemnou jednolitou emulzi, která bude držet pohromadě. Naopak samotný bílek má úplně jinou funkci, zvlášť když je vyšlehaný do sněhu.

Proč se dává do těsta sůl : Sůl by v kynutém těstě neměla chybět – natahuje lepek a dělá těsto pružnějším, zvýrazňuje chuť a reguluje proces kynutí. Těsto by tedy mělo obsahovat alespoň 1 % soli, tedy 10 g soli na 1 kg mouky.

Co rychlého z listového těsta

Z listového těsta můžete připravit výtečné tyčinky, slané rohlíčky, do těsta lze zabalit maso, ryby i párečky, je to také nejednodušší podklad pro slané koláče. Listové těsto se rychle upeče, hodí se tak pro rychlé pohoštění, když vás přepadne nečekaná návštěva nebo jenom večerní "mlsná".

Hmotnost potravin

pečivo, přílohy hmotnost kJ
1 rohlík 42 g 502
1 houska 50 – 54 g 622
1 plátek veky 20 g 240
1 plátek knäckebrotu 7 g 105

Průměrné vejce (velikost M až L) obsahuje přibližně 72 kcal, 6 g bílkovin, 5 g tuku, téměř žádné sacharidy, ale také 200 mg cholesterolu.

Jak Potirat vajíčkem : Nabarvená vajíčka vždy omyjeme vodou a necháme mírně oschnout, případně povrch jemně osušíme papírovou utěrkou. Abychom docílili lesklého vzhledu, měli bychom vejce vždy potřít tukem. Potírat je můžeme těmito tuky: Sádlo: Vysokého lesku na vajíčkách docílíme klasickým vepřovým sádlem.