Kdo zakládá školy?
Školy jsou obcemi zřizovány jako samostatné právnické osoby. Jak již bylo uvedeno výše, obec je zřizovatelem a na úseku školství vykonává samosprávu. Úkoly spojené se zřizováním školy vykonává rada obce. Pokud v obci rada není zřízena, vykonává její pravomoc na úseku zřizování škol starosta.Přímé náklady na vzdělávání jsou hrazeny ze státního rozpočtu, tj. z rozpočtu kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ostatní neinvestiční výdaje, tj. provozní výdaje, hradí zřizovatel příslušné školy.9.2 Jak zřizovat školu

Školy jsou samo- statné právnické osoby. Úkoly zřizovatele plní rada obce. Pokud se rada obce nevolí, vykonává její pra- vomoci starosta. Většina škol a školských zařízení je zřízena jako pří- spěvkové organizace.

Kdo je zřizovatelem vysokých škol : Vysoké školy mohou být z hlediska zřizovatele:

státní (pouze vysoké školy vojenské a policejní) zřizované zákonem a řízené příslušnými ministerstvy.

Kdo jmenuje ředitele školy

Školský zákon stanoví, že ředitele veřejných a státních škol (škol zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo svazkem obcí) jmenuje na vedoucí pracovní místo zřizovatel na základě jím vyhlášeného konkursního řízení, přičemž každých 6 let má zřizovatel možnost vyhlásit na toto místo …

Kdo spravuje střední školy : Zřizovatelem základních škol jsou typicky obce, zřizovatelem středních škol pak Krajský úřad (tzv. „regionální školství“).

Soukromé školy a školská zařízení dostávají dotaci ze státního rozpočtu prostřednictvím krajů. Dotace je určena na financování neinvestičních výdajů souvisejících s výchovou a vzděláváním a na financování běžných provozních neinvestičních výdajů.

Akademičtí funkcionáři

V čele vysoké školy stojí rektor, ten zpravidla jedná a rozhoduje ve věcech školy jakožto statutární orgán. K činnosti rektora se vyjadřuje akademický senát školy, který též dohlíží na jeho činnost.

Kdo financuje vysoké školy

Vysoké školství je financováno ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které poskytuje dotace na institucionální podporu (na zajištění činnosti vysokých škol) a na specifickou podporu (na podporu výzkumu, umělecké činnosti a mezinárodní spolupráce).Nízké platy

Průměrný výdělek řídicích pracovníků ve školství je nízký i ve srovnání s vedoucími pozicemi v jiných odvětvích v Česku, uvedli vědci. Ředitelé škol berou kolem 54 000 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda všech řídicích pracovníků v Česku činí zhruba 69 000 korun.Odpovídáš za vzdělávání ve škole

Zodpovídáš za plnění vzdělávacích plánů a učebních osnov, dohlížíš na poskytování vzdělání podle vzdělávacích programů a zajišťuješ dohled nad nezletilými dětmi. Dále rozhoduješ o způsobu hodnocení žáků, o pochvalách i kázeňských opatřeních a vydáváš vysvědčení.

Neveřejné zřizovatelé nejčastěji využívají právní formy společností s ručením omezeným, školské právnické osoby a v poslední době též právní formy ústavu.

Kdo je v ČR nejčastějším zřizovatel středních škol : Abs. Téměř tři čtvrtiny středních škol ve výzkumném souboru zřizuje kraj (74,1 %) a další téměř pětina spadá pod soukromého zřizovatele (19,7 %).

Kdo zřizuje soukromé školy : Soukromé vysoké školy nejsou na rozdíl od těch veřejných zřizovány ani rušeny zákonem, k činnosti jim musí dát souhlas Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Většinou mají formální podobu společností s ručením omezeným, akciových společností či občansky prospěšných společností.

Kolik stojí soukromé školy

Zjednodušeně se dá pro představu říci, že školné u vysokých škol začíná někde mezi 30.000 – 40.000 Kč za akademický rok. Školné pro středoškoláka se pohybuje v rozmezí od 10.000 do 20.000 Kč. Je obvyklé, že prospěch či jiné vynikající výsledky jsou bonifikovány snížením školného.

Než se podíváme na jednotlivé tituly, ujasněme si některá obecná pravidla. Pokud má někdo u jména více titulů oslovujeme ho vždy tím nejvyšším dosaženým. Pro ukázku: profesor>docent>doktor>magistr.Pokud osoba získala více titulů, obvykle píšeme vyšší titul před nižším (nebo nižší vůbec neuvádíme –⁠⁠⁠ např. titul Bc.). V případě titulů ze stejného stupně vzdělávání píšeme hned u jména titul, který osoba získala dřív. Tituly před jménem neoddělujeme čárkou.

Kdo spravuje vysoké školy : Veřejné vysoké školy jsou zřizované zvláštním zákonem. Kompetence vůči nim podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, vykonává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.