Kdo zere žaludy?
Sojky rády sbírají žaludy. Jeden pták pobere do volete 5 až 6 žaludů. Jedna sojka může odnést v období jednoho měsíce až 5000 žaludů a to do vzdálenosti až 4 km.Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.Plody buku lesního jsou přirozeným produktem, který srnčí zvěř velice ráda vyhledává a významně z nich profituje. Jak nám ukazuje myslivecká praxe, bukvice jsou významnou potravní složkou i pro zvěř černou, která (zejména v semenném roce) za ní migruje na veliké vzdálenosti.

Jak se jmenuje kaštan : Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare, Kaštan, Koňský kaštan, Divoký kaštan, Planý kaštan, Sviňský kaštan. V oblastech přirozeného výskytu se jírovec velmi rozmanitě využíval (barvení látek, kvalitní dřevo, bolestivé klouby).

Kdy padaji žaludy

Zralé žaludy padají většinou od konce srpna a ideálním časem pro sběr bývá září.

Na čem roste žalud : Žalud (odborně glans) je nepukavý suchý plod, charakteristický pro dub a litokarpus z čeledi bukovité.

Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.

v létě především tráva (daněk je přežvýkavec), mimo léto listy, dřeviny, výhonky, kůra stromů a keřů, plody, houby. V zajetí i ovoce, brambory, kukuřice, obiloviny atd. Vzhledem k vodnatosti potravy vydrží daněk dlouho bez vody.

Kdo si v lese suší houby

Oblíbenou potravou veverek jsou i houby. Je-li hub nadbytek, suší si je do zásoby – nabodává je na větvičky. Ačkoliv je veverka převážně býložravá, živí se i potravou živočišnou, nejčastěji vejci nebo mláďaty ptáků.Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Maďal je z maďarského magyal = durman, který má obdobné bodlinaté plody. Epiteta vztahující tento taxon ke koním (k. koňský, A. hippocastanum) vznikla na základě podobnosti jizvy po opadu listu s okovaným koňským kopytem.

Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost.

Kdy Zraji žaludy : Plod. Plody jsou žaludy, rostoucí po 2–6 pohromadě, k větévkám přisedlé nebo velmi krátce stopkaté. Žaludy jsou zpravidla menší než u dubu letního. Dozrávají v prvním roce v září a říjnu.

Co jí mufloní : Potrava. Muflon nepatří mezi vybíravé druhy a spásá i kyselé a tvrdé trávy. V celkovém objemu přijímané potravy tvoří trávy asi 70 %, listí stromů a keřů asi 15 % a polokeře okolo 10 %. Pokud nenajde dostatek vhodně složené potravy, ohryzává kořenové náběhy lesních dřevin, případně kmeny.

Co může jíst zajíc

OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Pojmenování: samec-daněk, samice-daněla, mládě-daňče. Výška v kohoutku u daňků je 85 až 110 cm, daněly 75 až 90 cm.Dančí maso je svými vlastnostmi velmi podobné masu jelenímu, má však výraznější chuť a vůni zvěřiny, bývá také tmavší červenohnědé barvy. Patří mezi masa dietní, obsahuje však o něco více tuku, než maso jelení. Z hlediska vitamínů se vyznačuje vyšším obsahem vitamínů A a B.

Kdo si dělá zásoby na zimu : Některá zvířata si na zimu budují zásobárny potravy. Zásoby si dělá např. veverka nebo krtek. Ptáci také v zimě nespí.