české vysoké školy lze též dělit z hlediska jejich právní formy, a to na školy:
- veřejné (jsou zřizovány zákonem, financovány ze státního rozpočtu)
- státní (jsou zřizovány zákonem, financovány ze státního rozpočtu, zejména z kapitoly Ministerstva obrany, resp.
Téměř tři čtvrtiny středních škol ve výzkumném souboru zřizuje kraj (74,1 %) a další téměř pětina spadá pod soukromého zřizovatele (19,7 %). Školy, jejichž zřizovatelem je MŠMT, obec a jiný ústřední orgán státní správy, mají velmi malou četnost (2,7 %, resp. 1,2 %, resp.VOŠ obvykle poskytuje jeden vzdělávací program, který musí být akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Ve srovnání s většinou vysokých škol (resp. s univerzitami) není VOŠ členěna na fakulty a nenabízí více vzdělávacích programů (oborů vzdělání).
Jak funguje Vyšší odborná škola : Tak jako VŠ, tak i VOŠ patří mezi terciární stupeň vzdělání. Studium VOŠ je zpravidla 3leté a je zakončeno absolutoriem, které se skládá ze zkoušky z odborných předmětů, zkoušky z cizího jazyka a obhajoby absolventské práce. Úspěšný absolvent VOŠ získá osvědčení o absolvování studia, diplom a vysvědčení o absolutoriu.
Kdo financuje verejne vysoké školy
Státní vysoké školy jsou financovány ze státního rozpočtu, z rozpočtových kapitol ústředních orgánů, pod které spadají – Univerzita obrany zejména z kapitoly Ministerstva obrany a Policejní akademie z kapitoly Ministerstva vnitra.
Co je veřejná vysoká škola : Veřejné vysoké školy jsou právnickými osobami veřejného práva nadanými okruhem samosprávných působností (srov. § 6, resp. § 24 zákona), v nichž vykonávají jasně vymezené pravomoci vlastní samosprávné orgány.
Ředitele školské právnické osoby zřizované ministerstvem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, ředitele příspěvkové organizace nebo vedoucího organizační složky státu nebo její součásti jmenuje na vedoucí pracovní místo zřizovatel na základě jím vyhlášeného konkursního řízení.
Zřizovatelem základních škol jsou typicky obce, zřizovatelem středních škol pak Krajský úřad (tzv. „regionální školství“).
Jak dlouho trvá studium na vyšší odborné škole
Denní forma vzdělávání trvá standardně tři roky včetně odborné praxe, u zdravotnických oborů až 3,5 roku. Délka ostatních forem vzdělávání, především dálkové formy, je nejvýše o 1 rok delší než doba vzdělávání v denní formě. Vzdělávání ve vyšších odborných školách je ukončeno absolutoriem.Školský zákon se vztahuje na tyto druhy škol: mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Školy poskytují definovaný stupeň vzdělání, a to s výjimkou mateřských, základních uměleckých a jazykových škol.Dis → Bc. Absolvovali jste vyšší odbornou školu zakončenou titulem Dis. Stačí Vám 3 semestry v některém z námi nabízených oborů a můžete skládat bakalářskou zkoušku zakončenou titulem Bc.
úplné střední odborné vzdělání s maturitou (obory kategorie M): příprava má profesní charakter a délka studia je 4 roky. Po maturitě lze pokračovat ve vzdělávání na vysoké nebo vyšší odborné škole.
Kdo financuje střední školy : Předškolní, základní, střední a vyšší odborné vzdělávání (dále jen „regionální školství“), jež je upraveno školským zákonem, je financováno ze státního rozpočtu a z rozpočtů územních samosprávných celků, tj. zřizovatelů příslušných škol.
Jak jsou financovany vysoké školy : Vysoké školství je financováno ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které poskytuje dotace na institucionální podporu (na zajištění činnosti vysokých škol) a na specifickou podporu (na podporu výzkumu, umělecké činnosti a mezinárodní spolupráce).
Kdo vlastní veřejné školy
Veřejné vysoké školy jsou ty, na které se hlásí většina maturantů – financuje je stát a studium na nich je za běžných okolností bezplatné. Jejich činnost řídí orgány, které by každá taková škola měla mít: akademický senát, rektor, vědecká rada, disciplinární komise, správní rada a kvestor.
Vysoké školy mohou být z hlediska zřizovatele:
státní (pouze vysoké školy vojenské a policejní) zřizované zákonem a řízené příslušnými ministerstvy.I po nabytí účinnosti zákona č. 49/2009 Sb., kterým se mění školský zákon, bude platit, že ředitel školy, kterou zřizuje stát, kraj, obec nebo svazek obcí, a který rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti státní správy, rozhoduje v případech podle § 165 odst. 2 písm.
Kdo je nadřízený ředitele školy : 24. V souladu s § 183 odst. 3 školského zákona plní úkoly nadřízeného správního orgánu ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí krajský úřad. Krajský úřad je tedy odvolacím orgánem v případě všech rozhodnutí uvedených v § 165 odst.