Existuje několik způsobů, jak zavést lepek:
- lžičkou pšeničné mouky do zeleninového příkrmu,
- pšeničnou kaší pro kojence,
- piškotem do ovocného příkrmu,
- kůrkou od chleba,
- kuskusem (asi nejšetrnější způsob) do zeleninového příkrmu, které má dítě v oblibě, nejlépe vodnatější druh zeleniny (dýně či cuketa).
Lepek je téměř všude
Můžete mu připravit instantní kojeneckou obilnou kaši nebo třeba mléčnou krupicovou kaši. Krupice se dá také zavařit do zeleninových příkrmů, případně do nich můžete přidat jíšku z hladké bílé mouky. Později lze do dětského jídelníčku zařadit i různé druhy těstovin, kuskus či cereální lupínky.Není vhodné podávat kojenci lepek dříve, než ukončí 4. měsíc. Zároveň by první setkání s lepkem nemělo být později, než v 7. měsíci života.
Kdy zavest mouku : Je důležité nejen zavádět lepek v doporučeném věku (ne později než v 7. měsíci věku), ale i, dodržovat přestávku 3 až 4 dny mezi konzumacemi potraviny s lepkem, abyste mohli sledovat případné reakce organismu. Pro zařazování lepkových příkrmů je optimální ranní jídlo.
Jak postupovat při zavádění příkrmů
Jak začít se zaváděním příkrmů Jednotlivá mléčná jídla během dne začněte v následujících týdnech a měsících postupně nahrazovat příkrmy. Nejlépe je začít s příkrmem v poledne, pak nahraďte mléčnou stravu podávanou večer a nakonec odpoledne. Ráno dítěti podávejte obvyklé mléčné jídlo.
Co neobsahuje lepek : Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, proso (jáhly), quinoa, amarant, teff, ovoce, zelenina, houby, maso, vejce, cukr, med, kakao a mléko, mléčné výrobky, jako jsou sýry, tvarohy, jogurty, smetana, maso, ryby, vejce, ořechy a semena, sladidla, dochucovadla, tuky, koření, nápoje – ovocné …
V této souvislosti se často setkáváme s pojmem imunologické okno, což je období mezi 4. a 6. měsícem života. Právě v této době se doporučuje postupné zavedení jednotlivých případných alergenů, a to ještě spolu s kojením.
Lepek můžete zavádět i pomocí kaše, kuskusu, zahuštěním jídla moukou, přípravou domácí vločkové kaše apod.
Kdy dát miminku jablko
Od ukončeného 4.
Na počátku mají kojenci v oblibě především banány, jablka a hrušky. Nic vám ale nebrání v tom, abyste zkusili i jiné druhy ovoce, hodí se třeba broskev, meruňka, mango, švestka nebo ananas (jeho kyselost však může některé děti odradit).Nejvhodnější pro začátek jsou jemná pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (jako je mrkev, brambor, brokolice nebo květák), která jsou podávána obvykle v poledne. V průběhu jednoho měsíce můžete začít i s vícesložkovými příkrmy – zeleninovými a masozeleninovými. Pokud vaše dítě zpočátku příkrm odmítá, buďte trpělivá.Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.
Nemůžete očekávat, že vaše trávení bude fit už po několika dnech. Menší úlevu jistě pocítíte, ale úplné zotavení vyžaduje svůj čas. Jistě se ptáte, jak dlouho to tedy potrvá, avšak správná odpověď neexistuje. Lékaři uvádějí, že se jedná o dobu dlouho cca 2 – 12 měsíců.
Jaká mouka neobsahuje lepek : Bílá mouka je vyráběna ze zrn, které byly zbaveny svrchního obalu, přičemž právě ten obsahuje vitamíny, minerály a především pak vysoké množství vlákniny. Jedinou pravdou je, že bílá mouka je bohatá na látku zvanou gluten neboli lepek, který má jednu vlastnost, a to tu, že spolehlivě zalepuje střeva.
Jak zjistit že mám slabou imunitu : Oslabená imunita a její příznaky
- Nadměrná únava a nevyspání
- Nechutenství a snížená chuť k jídlu.
- Různé ekzémy a opary nebo vyrážky.
- Pocit, že brzy onemocníte – necítíte se „ve své kůži“
Co nastartuje imunitu
Prvním krokem k pevnému zdraví a odolné imunitě by měl být především vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, luštěniny, ale také ořechy a semínka. Tyto potraviny obsahují nejen zdraví prospěšné vitamíny (z hlediska imunity je třeba dbát zejména na příjem vitamínu C a D), ale také řadu antioxidantů a zdravé tuky.
Těstovinové příkrmy podporují růst všech mrňousků, kteří už dospěli do 8. měsíce. To je doba, kdy se lepek stává běžnou součástí jejich jídelníčku, takže potřebné živiny jim můžou poskytnou také u dospěláků tolik oblíbené těstoviny.Největší jistotu představují přirozeně bezlepkové potraviny. Patří mezi ně rýže, brambory, kukuřice, pohanka nebo jáhly. Na trhu je čím dál oblíbenější i cizrna, quinoa nebo amarant.
Kdy dát dítěti vejce : Doporučuji zařadit žloutek přibližně po 2 týdnech podávání zeleninových či již maso-zeleninových příkrmů. Dle nejnovějších vědeckých informací je nutné zařadit celé vejce od ukončeného 4. do ukončeného 6. měsícem věku jako prevence rozvoje potravinové alergie.