Dobrý den, kyselina listová se doporučuje brát 3 měsíce před plánováním těhotenstvím ve dávce 400 μg (mikrogramů). Počas prvního trimestru se doporučuje brát denní dávka kyseliny listové 600 – 800μg. Od druhého trimestra až po dobu kojení bude stačit užívat 400μg kyseliny listové.Nedostatek kyseliny listové se projevuje mnoha formami. Na kůži se mohou objevit fleky nebo celkově vypadá nezdravě. Na sliznicích jsou afty nebo vřídky, můžeme pozorovat zhoršenou kvalitu nehtů a vlasů. Z celkových projevů je to únava a vyčerpání, bledost nebo závratě.Denní doporučená dávka kyseliny listové je 200 mikrogramů, v době plánování těhotenství můžete příjem zvýšit na 400 mikrogramů. Kyselina listová na otěhotnění, tedy na početí jako takové nemá významný vliv. Po početí se ale vše změní a právě pro správné dělení zárodečných buněk je kyselina listová klíčová.
Jak dlouho brát kyselinu listovou v těhotenství : Běžně dospělá žena potřebuje kolem 180 μg (mikrogramů) kyseliny listové denně, během těhotenství se uvádí 400 až 600 μg denně. S ukončeným 12. týdnem těhotenství význam jejího užívání klesá, protože plod má základní neurologickou strukturu již vyvinutou, a kyselina listová už není tak podstatná.
Kdy brát kyselinu listovou ráno nebo večer
Pěkný den, vitamíny skupiny B je možno užívat kdykoliv během dne (vždy ve stejnou denní dobu), nezávisle na jídle.
Co zpusobuje kyselina listová : Kyselinu listovou potřebujeme spolu s vitamínem B12 při krvetvorbě, bez ní by byla poškozena tvorba červených krvinek. Dále je důležitá v procesu buněčného dělení a tvorbě nukleových kyselin, nositelů genetické informace. Je nezbytná pro správný růst a vývoj plodu. A nefungovala by nám bez ní pořádně nervová soustava.
Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.
Nadbytek kyseliny listové může (nejen) u těhotných způsobovat žaludeční potíže, podráždění centrálního nervového systému, což se může projevovat podrážděností či poruchami spánku. V následujících dnech zanechte užívání kyseliny listové a pokračujte pouze v užívání přípravku Femibion.
Co brát v prvnim trimestru
V prvním trimestru kromě kyseliny listové je vhodné užívat i vitamin B6, vitamin D a jód. Hned první dny, týdny, jsou v těhotenství zásadní. Dochází k řadě procesů, které jsou důležité pro správný vývoj miminka.Během plánování a v prvních týdnech těhotenství je nutné myslet na kyselinu listovou, vitamín B, D, C, jód, železo a hořčík. Dostatečný přísun vitamínů a minerálů je důležitý pro správný vývoj plodu a fyzické i psychické zdraví maminky.Které vitamíny nekombinovat
- Vitamíny A, D, E a K.
- Vitamín E a K.
- Železo a vápník.
- Vápník a hořčík.
- Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
- Zinek a měď
- Vitamín D3 a vitamín K2.
- Vitamíny skupiny B.
Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.
Která kyselina listová je nejlepší : Nejkvalitnější kyselinu listovou hledejte pod názvem „metylfolát“, ideálně přímo quatrefolic (L-metylfolát). Vyhýbejte se naopak produktům, které obsahují neaktivní folát, protože 40% populace díky genové mutaci neumí přeměnit neaktivní formu na biologicky využitelnou verzi.
Jak poznam nedostatek vitaminu C : Avitaminóza, tedy absolutní nedostatek vitaminu C se nazývá skorbut nebo-li, kurděje. V dnešní době se již nevyskytuje, ale v minulosti jim trpěli hlavně námořníci a lidé ve velmi chudých oblastech. Projevuje se zvýšenou krvácivostí dásní, pod kůži, do svalů, nehtových lůžek, sníženou imunitou a poruchou krvetvorby.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu v těle
Nedostatek tohoto vitaminu může vyvolat tiky, třes, podrážděnou pokožku, akné, záněty kůže, přecitlivělost na slunce, padání vlasů a zvracení, dále hypoglykemii, zvýšenou hladinu cholesterolu, chudokrevnost, revmatismus, neschopnost učit se, vyčerpanost, podrážděnost a únavu.
Nejvhodnějšími nápoji jsou pramenitá nesycená voda, ovocné a bylinkové čaje (zlatobýl, šípek, přeslička, kopřiva). V omezeném množství jsou doporučovány i alkalické minerální vody (např. Bílinská kyselka, Poděbradka, Magnesia…).Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.
Na co si dát pozor v těhotenství : Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.