Nejdřív příkrmy, potom čaj
„Radíme do věku 6 měsíců pouze kojit, a poté pomalu přecházet na příkrmy. Do té doby miminku nedáváme žádnou vodu ani čaje,“ říká hornorakouská porodní asistentka Nicole Humer. Voda nebo čaj totiž společně při kojení a mléčné výživě mohou potlačit pocit hladu.Úplně nejvhodnější je čistá voda, ale tu kojenci obvykle odmítají, proto když dítě nechce pít, můžete vodu ochutit kapkou ovocné nebo zeleninové šťávy. Přírodní šťávy jsou výborným zdrojem vitaminu C, obsahují důležité živiny z plodů (s výjimkou vlákniny) a pomáhají vstřebat železo z rostlinné stravy.V tomto období není třeba podávat žádné další tekutiny. Dítě si plně vystačí s mateřským mlékem či náhradní mléčnou výživou. Pouze v případě rizika dehydratace (například při extrémních teplotách, nebo nemoci a vysokých horečkách) podávejte po lžičkách čistou kojeneckou vodu.
Kdy můžu dát miminku Fenyklovy caj : Apotheke BIO Dětský čaj fenyklový
Fenykl podporuje normální trávení, vhodný pro děti od ukončeného 1. týdne.
Jak se projevuje dehydratace u miminka
Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Kolik čaje může vypít měsíční miminko : Doporučené dávkování: Dětem od ukončeného 1. týdne podáváme podle potřeby po lžičkách max. 1 šálek za den. Děti od 6 měsíců 1 až 2 šálky za den.
Pitný režim u malých dětí: kdy začít pít vodu
- Voda je klíčovým elementem lidského těla a u malých dětí tomu není jinak. V jejich těle je dokonce více vody, než je tomu u dospělého.
- Malé děti ale čistou vodu pít nepotřebují.
- Po dovršení šesti měsíců života může dítě ochutnat vodu.
- Voda by měla být skutečně kvalitní.
Na rýmu je vhodné u miminek používat jemné spreje s mořskou vodou nebo nosní olej Vilík, který zabraňuje vysoušení sliznice, díky jemným ale účinným olejům usnadňuje dýchání a lze je rozetřít do okolí nosánku ochránit tak nos před jeho odřením.
Co umí dítě ve dvou mesicich
DVOUMĚSÍČNÍ MIMINKA MOHOU UMĚT:
Opakovat zvuky „óóó“ a „ááá“. V poloze na bříšku zvednout hrudník a hlavu a opírat se při tom o ruce. Zaostřovat na velmi malé předměty a sledovat je, k čemuž jim pomáhá vývoj očních svalů.Taková je bohužel zkušenost většiny rodičů. Plynatosti u novorozence se každý děsí už od porodnice. Dobrou zprávou je fakt, že i když je dětská kolika pro miminka trápením a pro vás znamená mnoho probdělých nocí, je pouze dočasná. Obvykle prdíky miminka trápí do tří až čtyř měsíců a pak odezní.Příznaky sytosti
- přestane pít, odvrátí hlavu od prsu.
- je spokojené a uvolněné
- paže a nohy jsou natažené
- prsty na rukou roztažené
Mírná dehydratace:
- žízeň
- sucho v ústech.
- snížená sekrece slin.
- suché rty.
- únava.
- bolest hlavy.
- zácpa.
- lehká závrať při rychlém vstávání
Jaký čaj pro měsíční miminko : Nejvhodnější čaje pro miminka jsou jemné bylinkové čaje, nejlépe v sypané nebo sáčkové formě. Miminkům prospívá řada bylinek. Nejčastěji se doporučuje například fenyklový čaj, zejména při problémech s nadýmáním a nafouklým bříškem. Heřmánkový čaj se hodí tehdy, chcete-li malé rarášky ukolébat ke spánku.
Kolik mléka by mělo vypít měsíční miminko : Kojenec by měl orientačně vypít asi 150 – 180 ml mléka na kilogram tělesné hmotnosti denně. Množství vypitého mléka ale závisí na celé řadě okolností.
Jak dávat miminku čaj
Obecně se doporučuje již dětem od 1. týdne podávat čaj s heřmánkem v bio kvalitě( vyzkoušejte značku Apotheke). Od 4. měsíce se doporučuje podávat i další bylinkové čaje ( můžete vyzkoušet Leros bylinný čaj).
Doporučené dávkování: Dětem od ukončeného 1. týdne podáváme podle potřeby po lžičkách max. 1 šálek za den. Děti od 6 měsíců 1 až 2 šálky za den.Pokud dojde k ucpání nosu, první pomocí je použití spreje s roztokem mořské soli. Ředí hleny (chloupky mají lehčí práci), pomůže také očistit nosík v přirozeném procesu kýchnutí. To je velmi důležité, protože ucpaný nos nutí dítě mít pootevřená ústa a tehdy dochází k vysychání ústní sliznice.
Jak poznam že má miminko rýmu : Příznaky rýmy u miminek
- časté kýchání
- kašel.
- vodnatý výtok z nosu, který se může v průběhu onemocnění změnit na hustší a zbarvený hlen.
- známky obtížného dýchání jako je chrčení a pískání
- neklid a změny v chování, jako jsou projevy podrážděnosti a nespavost.