Kdy je těsto Nakynuté?
Správně vykynuté těsto je hladké, lesklé a pružné, a když do něj prstem vtlačíme důlek, rychle se vyrovná. Pokud je vše, jak má, neškodí nakynuté těsto znovu lehce propracovat, to abychom z něj vyhnali přebytečný vzduch.Chleba nechte kynout při pokojové teplotě 2 – 3 hodiny. (Správně vykynuté těsto lze poznat tak, že když ho prstem jemně stlačíte a ono se přiměřeně vrátí zpět, je vykynuté tak akorát. Pokud se vrátí příliš rychle, vykynuté není, pokud se nevrátí zpět, je překynuté.)Lepivé těsto

Potřebujete z těsta vyválet placku, ale těsto je velmi lepivé a nechcete jej příliš podsypávat, aby nebylo samá mouka Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku. Těsto se nebude vůbec lepit!

Jak má vypadat Nakynute těsto : Těsto musí být hladké, lesklé a nesmí se lepit k míse nebo válu. Nakonec jej poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou, aby si udrželo teplo, a nechte při pokojové teplotě vykynout. Těsto můžete dát kynout také do mírně vyhřáté trouby na minimum. Během kynutí těsto nejméně dvakrát propracujte, aby se provzdušnilo.

Jak se pozná dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Jak dlouho se hněte kynuté těsto : Pro různá těsta jsou různé doby, ale obecně se mi osvědčilo v robotu hnětat kratší dobu (3–5 minut, nejdřív na nejnižší,pak na vyššší rychlost), nechat ho odpočinout a jednou-dvakrát během hnětení těsto přeložit,podle toho, jak se mi zdá vypracovaný lepek (zda už se dělá „okénko“).

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Kynutí klasického kynutého těsta trvá přibližně hodinu, ale záleží na množství droždí, na teplotě v místnosti i na hustotě těsta. Pokud máte doma chladno, může potřebovat k nakynutí i 3 hodiny. Těsto by mělo vykynout na dvojnásobek. Pokud tomu tak není, nechte ho ještě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Jak udělat aby se těsto nelepilo

Ponoříme ruce do mouky nebo do bramborového škrobu (nejčastěji lepí bramborové těsto). Potřeme ruce nebo vařečku olejem a pilně mícháme – jen správně vypracované těsto se postupně přestane lepit. Při práci s vařečkou nebo robotem poprášíme stěny nádoby moukou nebo je potřeme mastným ubrouskem.Křehké těsto zpracováváme co nejrychleji, aby tuk co nejmíň povolil. Měkký tuk má menší schopnost držet všechny přísady pohromadě a pečivo je pak tuhé, suché a gumovité. Zpracované těsto je třeba nechat odležet zabalené v potravinářské fólii nejmíň půl hodiny v chladu, ale nejlépe přes noc.Ideální teplota pro práci kvasinek je kolem 30 °C. Čím studenější místnost, tím více času potřebujete, a naopak, čím teplejší, tím kvásek vzejde rychleji. Teploty pod 10 °C kvasinky uspí a jejich činnost ustane, naopak teploty nad 40 °C kvasinky zabíjí a těsto vám nevykyne.

Jak těsto napravit

Pokud těsto nevykynulo i přes správný postup, zkuste jej ještě "oživit". Zadělejte nový kvásek a ten zapracujte do těsta. Mělo by začít znovu kynout. Vykynuté těsto poznáte jednoduše – stačí do něj lehce zabořit prst.

Jak dlouho mohu nechat kynout těsto : Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Proč praskne kynutý závin : Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.

Jak poznat Nakynuty kvásek

Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.

Třeme-li ho ručně, trvá to zhruba 20 minut a cukr do něj přidáváme po částech, v robotu cukr můžeme přidat hned na začátku a k jeho napěnění tak bude stačit kratší doba, zhruba 5 minut. Tuk totiž udrží při tření vzduch až tehdy, když je ušlehaný s cukrem.Pokud si chcete přípravy trochu usnadnit, zadělejte si těsto rovnou večer, nechte chvíli (cca 45 minut až1 hodinu) předkynout a pak je zakryté uložte někam do chladu, kde pomalu přes noc vykyne, ráno jej vytvarujete, necháte dokynout a můžete péct.

Co dělat aby se těsto nelepilo : Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.