Kdy jsou zrale jedlé kaštany?
Plody v pichlavých obalech začínají ze stromu opadávat koncem září a v říjnu, záleží na lokalitě. Sbírají se ze země, nikdy se neklátí, jako se to někdy dělá u ořechů. Při poškození větví by totiž mohlo dojít k infekci některou z houbových chorob.Jak poznat jedlý kaštan

U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.

Kdy se sbírají kaštany : Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin.

Kdy se stříhá jedlý kaštan

Sestřihat nejlépe v červnu nebo na přelomu září a října. Doporučuji seříznout postupně, nejprve jednu a následně pak druhou stranu. Kdy a jak mám řezat jedlý kaštan Řezat po odplození.

Jak dlouho vydrží jedlé kaštany : Kaštany je možné upéct ve větším množství, oloupané vám pak vydrží v lednici ve vzduchotěsné nádobě až 4 dny. Případně si z nich můžete udělat kaštanové pyré a to pak použít do různých dezertů či jako náplň do cukroví.

Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

  • zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
  • prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
  • jsou vhodné při revmatismu.
  • jsou dobré na žaludek a podporu trávení
  • působí detoxikačně
  • potlačují únavu a bolesti hlavy.
  • podporují imunitu.


Pokud byste na kaštany chtěli někam dál z města a od lidí, navštivte Klíčovský lesopark na Proseku. Součástí tohoto parku, který vznikl na konci 19. století, je i alej čítající na 160 vzrostlých kaštanů, o jejich plody tu tedy určitě nebude nouze.

Proč se nosí kaštany v kapse

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie.Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.

Jelikož kaštany mají malý podíl vlhkosti, rychle schnou a nekazí se. Měly by se proto uchovávat na chladném a tmavém místě, ideálně ve vzdušném košíku. Takto plody vydrží až tři měsíce.

Jak jsou zdravé jedlé kaštany : Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos

V dnešní době už se kaštany ze stravy téměř vytratily. Přitom mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin, působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti.

Jak se jí jedlé kaštany : Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.

Kde si natrhat ovoce zdarma

Na-ovoce.cz – www.na-ovoce.cz

Nejen znovuobjevit ovocné poklady, ale také dát veřejnosti možnost najít a zdarma si dopřát například sezonní ovoce. To nabízí tento web, který vznikl v roce 2015 a od svého startu stále zanáší a aktualizuje informace o tom, kde se nacházejí ovocné dřeviny, lesní ovoce, bylinky či ořechy.

Jedlé kaštany pečené v troubě: Pečeme v rozehřáté troubě na cca 200°C asi 10-15 minut. Kaštany v troubě ztmavnou a začnou pukat. Po vyndání necháme mírně zchladnout a ihned oloupeme i se slupkou pod skořápkou.Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Kolik kaštanů pod postel : Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie.