Na adrese www.mojedatovaschranka.cz/sds stačí zadat IČO a dozvíte se, jestli danému subjektu byla po začátku roku 2023 automaticky zřízena datová schránka.Schránka, která byla zřízena automaticky, začne fungovat i bez Vašeho přihlášení, a to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji, nebo od vrácení dopisu odesílateli, když si dopis nepřevezmete a v úložní době na poště nevyzvednete. Po jejím zřízení Vám budou úřady posílat dokumenty jen do datové schránky.Digitální a informační agentura automaticky zřídí datovou schránku všem orgánům veřejné moci, právnickým a podnikajícím fyzickým osobám, které jsou zapsány v zákonem stanovené evidenci, což je zejména Registr osob, Registr práv a povinností a dále také evidence profesí jako jsou statutární auditoři.
Jak zjistím že mám zřízenou datovou schránku : K vyhledání datové schránky fyzické či podnikající fyzické osoby pro potřeby odeslání datové zprávy primárně slouží Klientský portál datových schránek po přihlášení na www.mojedatovaschranka.cz, popř.
Co dělat když nemám přihlašovací údaje do datové schránky
V případě, že osoba, která má oprávnění k přístupu do datové schránky, ztratí nebo zapomene své přístupové údaje, může požádat o jejich zneplatnění a vydání nových. Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek.
Jak ověřit datovou schránku : v portálu www.mojedatovaschranka.cz kliknete na tlačítko "Ověření datové zprávy", prostřednictvím tlačítka "Procházet" vyhledáte soubor (ve formátu ZFO), který obsahuje datovou zprávu, jejíž správnost chcete ověřit, stisknete tlačítko "Ověření datové zprávy".
Je-li v žádosti uvedena emailová adresa, jsou přístupové údaje vygenerovány a neprodleně je na tento mail odeslán tzv. aktivační link, virtuální obálka. Přednostně jsou doručeny do vlastní datové schránky fyzické osoby (pokud je zřízena).
Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.
Co když si Nezřídím datovou schránku
Pokud datovou schránku stále nemáte a do konce roku si jí nezřídíte, bude vám na začátku roku automaticky zařízena a přístupové údaje přijdou statutárním zástupcům poštou. Doporučujeme však, abyste si datovou schránku zařídili již nyní na podzim.Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.Jinak můžete zprávu vytisknout či klepnutím na ID zprávy zobrazit její detail. Nebo vybráním položky v menu pokračovat v práci libovolným způsobem. Adresát uvidí odpověď na datovou zprávu ve svém seznamu přijatých zpráv – že jde o odpověď, pozná podle prefixu RE: u datové zprávy.
Přístupové údaje jsou zasílány:
- do Datové schránky fyzické osoby nebo.
- poštou na adresu Pověřené osoby nebo Administrátora, kterou zadala oprávněná osoba při zadávání žádosti o zřízení účtu Pověřené osoby nebo Administrátora.
Co když nepřišla datová schránka : Rozhodně doporučujeme situaci konzultovat na Infolince Datových schránek (954 200 200). Útočník, který měl k dispozici Vaši identitu v Datových schránkách, nemusí jen odeslat datovou zprávu – může se například Vaším jménem přihlásit do různých webových portálů státní správy a podat tam Vaším jménem různé žádosti.
Jak otevřít datovou schránku : Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.
Kdy se zruší datová schránka
Ministerstvo vnitra si ale původní představu rozmyslelo. „Datové schránky jsou bezpečným a moderním způsobem komunikace se státem, nechceme ale k jejich užívání nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku roku 2023 pro fyzické osoby rušíme,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.
Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.Pokud se do datové schránky žádná taková osoba nepřihlásí, bude zpráva považována po deseti dnech ode dne dodání za doručenou. Datová zpráva bude v datové schránce uchována i nadále a 90 denní lhůta pro její vymazání počne běžet až okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba s oprávněním tuto zprávu číst.
Co když mi nepřišla datová schránka : V praxi to tedy znamená, že dopis může převzít skutečně jen jeho adresát osobně. V případě nezastižení adresáta je zásilka uložena. Nedojde-li k vyzvednutí zásilky ve lhůtě deseti dnů, jsou přístupové údaje zneplatněny a je nutné zažádat o opětovné vydání nových přístupových údajů .