Kdy můžu troubit v autě?
Ve městě je totiž troubení povoleno jen tehdy: „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí," alespoň tak hovoří zákon. Mimo město pak může řidič dávat zvukové výstražné znamení i ve chvíli, kdy potřebuje nutně upozornit řidiče předjížděného vozidla. Například aby mu vytvořil více místa pro snadné předjetí.Troubit klaksonem je možné jen v určitých krajních situacích a za podmínek, které jsou překvapivě trochu jiné v Česku a ve Španělsku. Úplný zákaz troubení ve městě však (až na výjimku) platí pro řidiče v obou zemích a zneužití Vás může alespoň ve Španělsku vyjít docela draho.Výstražná světla je třeba použít, když vaše vozidlo představuje nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu. Výstražná světla zapnete stisknutím tohoto tlačítka. Výstražná světla vypnete opětovným stisknutím tlačítka. Poznámka: Všechna směrová světla začnou blikat.

Kdy smí řidič použít zvukové výstražné znamení : Zvukové výstražné znamení (houkačku) smí řidič užít, je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí. Jde o situace, ve kterých není možné hrozící nebezpečí odvrátit jiným způsobem. Mohu-li zpomalit nebo se vyhnout, nemůžu troubit.

Kdy můžu pouzit klakson

Podle zákona můžete použít klakson, neboli zvukové výstražné znamení, k odvrácení hrozícího nebezpečí. Vyhodnocení aktuální situace a následné použití houkačky je ale ryze na subjektivním zvážení řidiče. Těžko tedy dokazovat, zda troubení bylo či nebo oprávněné.

Kdy je možné použít klakson : Prvním je zvukové výstražné znamení, tedy lidově klakson. To je možné použít jen při hrozícím nebezpečí nebo při předjíždění jiného vozidla. Jinak nikdy a asi není potřeba dodávat, jak často řidiči klakson zneužívají. Druhým typem je světelné výstražné znamení, což je lidově probliknutí.

Ve dne, za nesnížené viditelnosti stačí svítit tzv. světly pro denní svícení. Pokud jimi vozidlo není vybaveno, pak musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla. Za snížené viditelnosti musí svítit obrysová a potkávací nebo dálková světla, světla pro denní svícení už nestačí.

Výstražná světla jsou elektrická zařízení vyzařující pravidelně přerušované světlo jedné barvy, která jsou svou barvou a umístěním užívána k varováním a navádění uživatelů pozemní komunikace. Jsou realizována zpravidla návěstidlem.

Kdy řidič nesmí omezit

Řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce. Ti naopak nesmí počítat s absolutní předností a mají se chovat pro řidiče předvídatelně.při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.Pokud budete světlo používat na denní svícení nebo jen pro večerní dojezdy domů po osvětlených komunikacích a cyklostezkách, budou vám stačit bezpečnostní světla – blikačky. Vpředu bílá, vzadu červená se postarají o to, aby vás viděli ostatní. Nezaručí vám však, že budete zpoza řídítek na cestu sami dobře vidět.

Klakson, problik, blikačky

To je možné použít jen při hrozícím nebezpečí nebo při předjíždění jiného vozidla. Jinak nikdy a asi není potřeba dodávat, jak často řidiči klakson zneužívají.

Kdy se nesmi pouzivat dalkova světla : Zákon říká, že dálková světla se smí použít jen tehdy, pokud není vozovka souvisle dostatečně osvětlena, nebo pokud by neoslňovala ostatní účastníky silničního provozu. Na železničním přejezdu nesmí být použita ani potkávací světla, pokud by oslňovaly vozidla v protisměru.

Jaké máme světla v autě : Osvětlení automobilu: používané zdroje světla

Potkávací světla. Dálková světla a světelná houkačka. Brzdová světla a couvací světlomet. Světla pro denní svícení a parkovací obrysové světlo.

Co jsou denní světla

Světla pro denní svícení jsou charakteristická silně rozptýleným světelným tokem, který netvoří kužel jako u klasických světlometů. Takto rozptýlené světlo neoslňuje protijedoucí řidiče ani neosvětluje vozovku, ale splňuje zásadní podmínku bezpečného provozu „být viděn".

Nesmět omezit znamená povinnost počínat si tak, aby:

jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo."Nesmět omezit" znamená:

povinnost řidiče dávat přednost v jízdě. povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo.

Na co si dát pozor při řízení :

  1. Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte.
  2. Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte.
  3. Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu.
  4. Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy.