Kdy přesazovat živý plot?
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny.

Kdy stříhat živý plot z habru : Po zhruba třech letech, kdy se habr rozroste do impozantního živého plotu prořezávejte živý plot dvakrát ročně – jednou na konci června a jednou v lednu nebo v únoru před vytvořením poupat. Pokud je půda bohatá na živiny, není nutné přidávat hnojivo, ale u chudých půd byste hnojivo přidávat měli.

Kdy stříhat živý plot z Tůjí

Pak přijde jaro a rostlina se znovu otevírá světu. Z tepla a světla je tak nadšená, že zahájí divoký růst. Je proto třeba provést řez upravovací. Stříhání živého plotu z tújí, zimostrázu, brslenu či jalovce provádíme na konci května nebo v červnu, kdy růst ustává.

Jak oživit živý plot : Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Mimořádně rychle rostoucí rostliny pro živé ploty: javor babyka, habr obecný, bobkovišeň, ptačí zob, túje ‚Brabant', cypřišek Leylandův.

Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.

Kdy se stříhá živý plot z Tůjí

Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června. Čím častěji budete řez provádět, tím hezčí živý plot bude. Pokud byste tůje nechali třeba rok bez zastřižení, následující řez by musel být hluboký (do staršího dřeva).Pořiďte kvalitní zahradnické nůžky pro zastřihávání malých výhonků. Pokud už živý plot narostl do výšky, vyzkoušejte teleskopické nůžky. Nejlepší způsob, jak stříhat živý plot se silnými větvemi, je pomocí motorových, elektrických či akumulátorových nůžek.Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm.

Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.

Jak dlouho roste živý plot : Opadavý živý plot roste velmi rychle – až 1 metr za rok. Bez pravidelného stříhání mohou některé odrůdy ptačího zobu vyrůst až 3 metry!

Kdy stříhat živý plot z ptačího zobu : První řez se provádí po ukončení výhonu na konci jara (v květnu až červnu), druhý na konci léta (v srpnu až září). Staré a zanedbané keře Ptačího zobu se dají dobře zmladit. Před rašením (koncem února, začátkem března) zkraťte všechny výhony na 50 až 70 centimetrů.

Jak se starat o živý plot

Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.

S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně. Koncem léta by se již přihnojovat nemělo, aby rostoucí výhony habrů mohly plně vyzrát před ukončením růstu, a tím se sníží možnost, že v zimě habry omrznou.Živý plot na běžný metr lze zpravidla vysazovat od února do listopadu. Živé ploty pro pohledovou ochranu se dobře vyjímají také jako ohraničení přístřešku pro auto, bazénu nebo popelnic. Pokud lze hovořit o pouze malých přírůstcích výšky a šířky za rok, jedná se o pomalu rostoucí živý plot.

Jaký živý plot roste nejrychleji : Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.