Takzvané regulační poplatky Češi platili od roku 2008. Za návštěvu lékaře, recept nebo pobyt v nemocnici. Postupně se ale jednotlivé platby rušily: od ledna 2015 se platí jen 90korunový poplatek za pohotovost.Nezaplatí-li pojištěnec regulační poplatek, bude mu vystaven dlužní úpis, který je pojištěnec ze zákona povinen uhradit nejdéle do 8 kalendářních dnů. Pokud dlužní úpis nezaplatí, bude po něm dluh vymáhán právní cestou.Regulační poplatek 90 korun uhradíte za ošetření na pohotovosti, a to v sobotu či v neděli a ve všední den ve večerních a nočních hodinách. Poplatek se vztahuje i na dětské pacienty. Pokud vás však po ošetření ve stejném zdravotnickém zařízení hospitalizují, 90korunový poplatek platit nebudete.
Jak dlouhý je pobyt v nemocnici : Obvyklá průměrná doba hospitalizace na našem oddělení je pět až sedm dnů Pokud budete mít během své hospitalizace jakékoliv dotazy nebo pochybnosti, obraťte se prosím na ošetřujícího lékaře při vizitách, které probíhají každý den ráno a večer.
Kolik se platí za pobyt v nemocnici
Pobyt na lůžku v nemocnici
Poležet si na ARO, na interně či třeba v lázních nebo v léčebně nebude zdarma. Čeká nás totiž 60 Kč poplatek denně. Ministerstvo odůvodňuje zavedení poplatku tím, že kdybychom byli doma, tak také platíme za jídlo, spotřebováváme energii, topení, vodu.
Kolik stojí pohotovost 2024 : Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, je povinen hradit poskytovateli regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství (dále jen „pohotovostní služba“).
co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu.
Denní dávky už od 50 korun až do 3 tisíc
Nejnižší denní dávka, kterou si můžete pojistit, je 100 korun (Česká podnikatelská pojišťovna nabízí už od 50 korun), nejvyšší pak tři tisíce korun (ČP Zdraví, Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny). Roční pojistné se pak pochopitelně odvíjí od sjednané výše denní dávky.
Kdo neplatí regulační poplatek
Poplatek neplatíte, pokud vyšetření má za následek Vaši hospitalizaci. Poplatek neplatí skupiny pacientů, vyjmenované v zákoně. Patří mezi ně děti z dětských domovů, osoby v hmotné nouzi a při nízkých příjmech i osoby umístěné v sociálních ústavech, domovech pro seniory nebo zdravotnických lůžkových zařízeních.Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, je povinen hradit poskytovateli regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství (dále jen „pohotovostní služba“).Průměrná délka pobytu se stanovuje jako průměr délek ze všech hospitalizací pro konkrétní skupinu případů a období. Jedná se buď o parametr produkce tzn. Představuje průměrnou délku pobytu pro konkrétní soubor případů nebo o parametr DRG skupiny, jehož hodnotu lze nalézt v číselníku relativních vah.
Limit 90 dní v LDN neexistuje
Délka hospitalizace v léčebně dlouhodobě nemocných není omezena žádným právním předpisem a řídí se pouze zdravotním stavem pacienta.
Kolik stojí lůžko v nemocnici : Při jednoduchém přepočtu nákladů stojí ročně jedno lůžko ve fakultní nemocnici 910 tisíc korun. Jsou i dražší. Například hranické nemocnici VZP loni zaplatila 166,3 milionu korun na lůžkovou péči.
Kolik plati doprovod v nemocnici : Přání rodičů zůstat s dítětem v nemocnici může někdy znamenat citelný zásah do rodinného rozpočtu. Ačkoli zdravotní pojišťovny oficiálně hradí doprovod dětí, jimž není víc než šest let, někteří rodiče platí za pobyt i v takovýchto případech. Částky se pohybují obvykle kolem tří set korun denně.
Kdo neplatí poplatek za pohotovost
Poplatek neplatíte, pokud vyšetření má za následek Vaši hospitalizaci. Poplatek neplatí skupiny pacientů, vyjmenované v zákoně. Patří mezi ně děti z dětských domovů, osoby v hmotné nouzi a při nízkých příjmech i osoby umístěné v sociálních ústavech, domovech pro seniory nebo zdravotnických lůžkových zařízeních.
Dodržte následující pokyny
- 6 hodin před plánovaným výkonem nejíst pevnou stravu a nepít mléčné a alkoholické nápoje.
- 4 hodiny před anestezií nepijte.
- Nevhodné je pití nápojů syceným plynem (CO2) a alkoholických nápojů.
- Nekuřte nejméně jeden den před anestezií.
- Před anestezií se pečlivě odličte.
Délka pobytu LOS
- Délka pobytu představuje dobu, kterou pacient stráví v nemocnici v rámci jednoho případu hospitalizace.
- Odráží efektivitu využívání hospitalizačních lůžek oddělení či kliniky, kde je pacient léčen.
- Přičemž první i poslední den se počítají jako celé dny.
Co to je regulační poplatek : Zákonný poplatek ve výši 90 Kč platíte pouze jednou, a to i při vyšetření na více pracovištích. Poplatek neplatíte, pokud vyšetření má za následek Vaši hospitalizaci. Poplatek neplatí skupiny pacientů, vyjmenované v zákoně.