Zahradní kultivátor se v první řadě využívá ke kypření půdy. Výkonné stroje však dokážou mnohem více. Pomocí kultivátoru se tak dá provádět vertikutace půdy, odstraňování plevele, rytí, orání a celkové provzdušnění zeminy.Je mnohem výkonnější, tudíž se hodí na větší pozemky. Dokáže půdu zorat do hloubky a nakypřit jí mezi řádky, zvládne rovněž vyorat plodiny, rozdrtit plevel a je multifunkčním pomocníkem. Díky kompatibilním přídavným adaptérům může tahat různé radlice, válce a v létě pomáhat s obracením sena.Rotující radličky kultivátoru se rychle zahrabou do půdy a rozmělní ji prakticky na prach. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, stačí přisypat písek a kompost, kultivátor během rytí vše dokonale promísí. Pravidelné rytí, zapracovávání hnojiva a kompostu je pak hračkou.
Jaký je rozdíl mezi rotavátorem a Kultivátorem : Kultivátor je zařízení pro kypření půdy, které se skládá ze sestavy radlic poháněných strojem. Rotavátor funguje na podobném principu a svým způsobem také kypří půdu, ale vše, co mu přijde do cesty, rozemele radlicemi.
Kdy se dělá kultivace
Správná chvíle pro vertikutaci (provzdušnění trávníku) přichází obvykle z počátku dubna a poté v září. Pro trávník je tento úkon to nejlepší, co pro něj můžeme udělat. Odmění nás za to po celou dobu své vegetace svým krásným a zdravým vzhledem.
Na co je vertikutátor : Vertikutací rozumíme vertikální prořezávání a provzdušňování intenzivních trávníků. K tomu účelu se používá vertikutátor. Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníků, odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vegetační vrstvičku.
Rotavátor je stroj, opatřený rotačními noži, které pronikají do hloubky 15 až 20 centimetrů. Pomocí rotavátoru půdu dokonale rozmělníte, promícháte jednotlivé vrstvy, zapravíte do půdy hnojivo a odstraníte plevele. Pár dobrých rad při práci s rotavátorem: Kvalitní práci rotavátoru ovlivňuje vlhkost země.
A jak zakládat a udržovat záhony bez rytí se dozvíte tady. Pro provzdušnění zhutnělé půdy můžeme použít při zahradničení bez rytí třeba rycí vidle nebo speciální provzdušňovací široké vidle. Tím jen půdu otevřeme, ale rýt není potřeba.
Kdy se používá vertikutátor
Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.Pokud máte malou zahradu, ideální jsou menší kultivátory s pracovním záběrem obvykle v rozmezí 30 až 60 cm. Tato šířka záběru je dostatečná pro menší plochy a záhony. Pro standardní hobby kultivátory se šířka pracovního záběru obvykle pohybuje mezi 60 a 90 cm. Tyto stroje jsou vhodné pro průměrné zahrady a běžné úkoly.Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.
Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.
Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a Kultivátorem : Kultivátory vám umožní na jaře efektivně nakypřit půdu, zatímco vertikulátory se starají o provzdušňování trávníku a účinně odstraňují nežádoucí mechy a staré travní zbytky.
Jak Rozmelnit drny : Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.
Co je kultivace půdy
Kultivace pomáhá udržovat půdu zdravou a živou, odstraňuje plevele a zlepšuje vstřebávání živin do půdy. Nicméně, kultivace může být náročnou a namáhavou prací, zejména pokud se provádí ručně. Naštěstí existují elektrické nebo motorové kultivátory, které mohou usnadnit práci a zkrátit dobu potřebnou pro kultivaci.
Na větve přijde jemnější materiál, jako jsou maliníkové větve, ovocné keře z prostřihu, listí nebo stará tráva. Další vrstvu pro dosažení výšky a vzdušnosti tvoří drobné větve posypané hnojem. Vhodnější je koňský nebo kravský hnůj, alespoň rok uleželý.Perfektním pomocníkem pro zapracování štěpek a kompostu do půdy je kultivátor. I malý elektrický kultivátor v záhoně dokáže zeminu prokypřit a dokonale promísit s kompostem takovým způsobem, jakého byste s běžným ručním nářadím nikdy nedosáhli.
Jaký elektrický kultivátor : Elektrické kultivátory
Hodnocení | Produkt | Orientační cena |
---|---|---|
Top 1 Výborné Vítěz srovnání | Riwall PRO RET 4014 | 3 699 Kč |
Top 2 Velmi dobré Nejlepší poměr cena/výkon | Hecht 745 | 3 390 Kč |
Top 3 Dobré Pro nenáročné | Fieldmann FZK 2002-E | 1 899 Kč |
20. 3. 2024