Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky.Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.Kaštany se pro zvěř sklízejí na podzim v době biologické zralosti, po uvolnění plodu z ostnaté tobolky (září, říjen).
Proč se sbírají kaštany : Kaštany jsou spojovány s ochrannou magií. Říká se o nich, že dokáží „nasát energii“. Z toho důvodu se nedoporučuje sbírat kaštany blízko hřbitovů či míst, kde se stalo neštěstí, protože kaštany načerpaly energii tohoto místa. Měly by se sbírat u zdravých a mohutných stromů, ze kterých získaly sílu.
Jak dlouho roste kaštan
Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky. Mladé stromky ochráníte před prvním jarním sluncem například jutovinou. Je to strom, který potřebuje podobně jako ořech prostor.
Která zvěř jí kaštany : Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.
Plody se sklízí každoročně v období koncem září a říjnu ,záleží na poloze stromu a klimatických podmínkách . Plody sbírají ze země a vylupují s ostnitých číšek . Syrové plody jsou nepříjemně trpké, teprve tepelně upravené jsou vhodné ke konzumaci.
Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Proč se nosí kaštany v kapse
Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Plody jsou velmi výrazné, 5-6 cm velké, skoro kulovité, ostnaté tobolky, které opadávají v září až říjnu (nejčastěji 24. září) [2]. Kaštany dozrávají a opadají v září a říjnu [3].Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.
Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě. Látky v nich obsažené mají protizánětlivý účinek, zlepšují průchodnost cév a žil, posilují elasticitu jejich stěn.
Jak se pozna jedly Kastan : Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Kam nosit kastany : Nejlépe je postupně sypat kaštany ve slabé vrstvě někde na školní zahradě a přikrývat listím, mohou být klidně smíchány se žaludy. Stejným způsobem je po odvozu uskladníme v honitbě. Z těchto primitivních "krechtů" je podle potřeby uvolňujeme lopatou a pokud není příliš hluboký sníh, rozhazujeme je v širokém okolí.
Kdy se sklízí jedlý kaštan
Dozrávají v září až říjnu a sklízí se po opadu ze stromu. Po sběru je usušíme a dále zpracováváme. Ať už pečené nebo rozemleté v pyré chutnají jedinečně.
Jak by se měly kaštany skladovat
Jelikož kaštany mají malý podíl vlhkosti, rychle schnou a nekazí se. Měly by se proto uchovávat na chladném a tmavém místě, ideálně ve vzdušném košíku. Takto plody vydrží až tři měsíce.Díky vysokému obsahu draslíku a malému množství sodíku jsou doporučovány lidem trpícím hypertenzí a kardiovaskulárními poruchami. Naproti tomu koňské kaštany jsou jedovaté a mohou způsobit poruchy trávení, např. bolest břicha, nevolnost, zvracení a podráždění krku.
Proč si dát kaštany pod polštář : Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.