Kdy nejezdit Jestliže nad cestou autem do Itálie opravdu uvažujete, máme závěrem ještě jednu radu, a to kdy nejezdit. Nejhorší termín vůbec už je za námi – poslední červnový víkend, kdy začínají prázdniny v Česku, Rakousku a vybraných spolkových zemích Německa.Samotná večeře se skládá typicky ze tří až čtyř chodů: antipasto – předkrm (například salát caprese, žlutý meloun obalený šunkou, plody moře atd.), primo piatto – první chod (těstoviny nebo rizoto), secondo piatto – druhý chod (maso, ryba) a dolce – dezert (tiramisu, panna cotta, sorbet, zmrzlina atd.).Všichni jsme již slyšeli o italské siestě, kdy prostě Italové lehce po poledni všechno zavřou, odejdou na oběd a zpátky se vracejí až kolem čtvrté nebo páté hodiny odpolední. Tento zvyk je dodržován tím více, čím dále se pohybujeme směrem na jih.
Kdy se Obedva v Itálii : Denní rytmus Italů se výrazně liší od rytmu středoevropanů. Italové si většinou vystačí s malou a rychlou snídaní, vydatně posnídají jen občas. Na druhou stranu když už, tak to pak stojí za to. Čas oběda je ve všední dny mezi jednou až třetí hodinou během siesty.
Na co si dát pozor v Itálii
Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.
Kdy jezdí Italove na dovolenou : Kdy jet do Itálie
Ideální měsíce pro návštěvu Itálie jsou duben až červen a září až říjen. Pokud jedete do Itálie během letních prázdnin, počítejte s tím, že v srpnu si bere dovolenou i většina Italů, takže letoviska budou přeplněná a ceny vyšší.
Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.
Pozdravy v italštině: základní fráze
- Ahoj – Ciao [čao] (používá se jako pozdrav při setkání i při loučení)
- Dobré ráno/dopoledne – Buon giorno [bón džórno]
- Dobrý večer – Buona sera [bóna séra]
- Dobrou noc – Buona notte [bóna note]
- Jak se máš –
- Mám se dobře, děkuji – Sto bene, grazie [sto béne, grácije]
- A ty –
Co v Itálii Nedelat
Osm věcí, které nesmíte nikdy udělat v Itálii
- Kapučíno po poledni. V Česku si dopřáváme kapučíno, espresso s krásně napěněným mlékem, v kteroukoliv denní hodinu.
- Latte.
- Coffee to go.
- Krájet knedlíky nožem.
- Nemračte se na „bambini“
- Do kostela v šortkách.
- Nevěřte navigaci.
- Nespěchejte.
„Prázdniny v Itálii trvají od půlky června do půlky září. 15.8 začíná jejich velký svátek Ferragosto, svátek Nanebevzetí Panny Marie. Je to období, kdy si většina Italů vybírá dovolenou, velká města jsou téměř prázdná, protože obyvatelstvo Itálie se stěhuje do bližších či vzdálenějších přímořských destinací.Každý Ital miluje divadlo ulice, miluje oblékání a i když jde jen pro noviny, vystrojí se jako na rande. Italové si potrpí na oblečení. Mimořádně důležité je mít perfektně čistý oděv, neboť tu nemají rádi lidi ve špinavém oblečení a snaží se jim vyhýbat.
Od 1. 6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU Certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19. Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jím. Rovněž doporučujeme sledovat odkazy uvedené na této stránce a svou cestu si řádně plánovat.
Kam Češi nejčastěji jezdí na dovolenou : Už více než 20 let se na prvním místě nejoblíbenějších destinací Čechů drží Chorvatsko. Jen občas ho předběhne jiný stát, jako třeba v roce 2015 Slovensko. Na žebříčku oblíbenců se umístily také další evropské země: Itálie, Rakousko, Řecko, Bulharsko či Španělsko.
Kam nejezdit na dovolenou : Ministerstvo dále varuje před cestami do následujících států či jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů.
- Afghánistán.
- Alžírsko.
- Čad.
- Egypt.
- Irák.
- Jemen.
- Jižní Súdán.
- Kamerun.
Jak mluvi Italove
Spisovná italština vychází z toskánského dialektu, ale mnoho Italů mluví místními dialekty (odvozenými z vulgární latiny). V některých částech Itálie se mluví i dalšími jazyky (např. katalánština, řečtina nebo albánština).
K nejpoužívanějším surovinám pro přípravu zdejších pokrmů patří těstoviny, rýže, stovky druhů vynikajících sýrů, maso, ryby a mořské plody, sušená šunka prosciutto, rajčata, papriky, kukuřice, cukety, lilek, artyčoky, olivy a hojně používaný olivový olej, kapary, pomeranče, česnek, bazalka a jiné bylinky… Nechybí ani …Celostátní svátky
1. ledna | Capodanno | Nový rok |
---|---|---|
25. dubna | Liberazione Italia | Osvobození Itálie |
1. května | Festa del Lavoro | Svátek práce |
2. června | Festa della Repubblica Italia | Založení Italské republiky |
15. srpna | Ferragosto | Nanebevzetí Panny Marie |
Kdy můžu mít dovolenou : Každý zaměstnanec, který v daném kalendářním roce odpracoval alespoň 60 pracovních dnů pro jednoho zaměstnavatele, má nárok na dovolenou. Podle zákoníku práce činí nejméně 4 týdny za rok (20 pracovních dní). Minimálně dva týdny dovolené si zaměstnanec může vybrat najednou.