Obecně platí, že beránka nevyklápíme z formy hned po vytažení z trouby, ale chvíli počkáme. Pokud beránek nejde snadno vyklopit, zabalíme nejprve na chvíli formu do utěrky namočené ve studené vodě. S vyklopeným beránkem zacházíme opatrně a necháme ho před zdobením zchladnout.Bábovka se vyklápí až zchladnutá nebo zcela vychlazená. Silikonová forma, kterou myjete jen ručně, zajistí snadné vyklopení bábovky. Před vyklopením můžete silikonovou formu lehce uvolnit, aby šla bábovka ještě lépe vyklopit, silikon můžete z bábovky “svléknout”.Beránka vložíme do předehřáté trouby a zvolna asi 1 hodinu pečeme (dám na 5 minut do trouby vyhřáté na 220 °C, pak stáhnu na 160 °C – asi tedy). Beránka jsem pekla naposledy asi před 18 lety, budu si to muset zopakovat.
Jak nejlépe vymazat formu na beránka : Jakoukoliv formu na velikonočního beránka je nejlepší vymastit rozpuštěným máslem nebo olejem. Použijte k tomu mašlovačku, ať máte jistotu, že se tuk dostane opravdu do všech záhybů. Pak vysypte hrubou moukou nebo strouhankou. Z takto vymaštěné a vysypané formy dostanete beránka snadno ven.
Jak poznám že je beránek upečený
Beránek se peče v troubě, předehřáté na 180 až 200° Celsia přibližně 45 až 60 minut. Upečení se snadno pozná dřevěnou špejlí, kterou zapíchnete v nejvyšším místě. Pokud na ní po vytažení není těsto, je beránek upečený.
Jak péct beránka aby nepraskl : A co dělat, aby nepraskl. Pokud beránek ve formě praskl, pravděpodobně jste dali větší než nutné množství kypřidla. Na 500 g mouky dáváme 1 sáček (13 g) kypřícího prášku (do piškotového těsta bez tuku prášek nepatří, těsto kypří dobře ušlehaný sníh z bílků).
Silikonová pečící forma ve tvaru velikonočního beránka je určena k tradičnímu pečení v moderním materiálu. Těsto se ve formě rovnoměrně propeče a půjde snadno vyjmout. Doporučujeme formu před pečením lehce vymazat. Odolává teplotám -40°C až + 220°C, nepohlcuje pachy, je vhodná do myčky nádobí.
Jak poznat, že je velikonoční beránek pečený Proveďte test špejlí. Zapíchněte špejli do beránka, a pokud se na špejli nepřilepí těsto, je hotový.
Kdy vyklopit bábovku z formy
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.Na vysypání se nejlépe osvědčila hrubá nebo polohrubá mouka, jemně přesátá strouhanka, kokosová moučka, strouhané ořechy apod.Beránek šlehaný má trvanlivost maximálně 21 dní. Trvanlivost biskupského beránka se pohybuje kolem 45 dní. Není tedy problém si nakoupit na svátky dopředu. Když seřadíme beránky podle doby trvanlivosti, vypadá to asi takto: nejdéle vydrží biskupský beránek, potom beránek s polevou a nejméně beránek bez polevy.
Pečeme shora i zespodu 55 – 60 minut na 155°C. Po upečení necháme formu i těsto vychladnout, teprve poté opatrně vyklopíme. Pro zdobení vytvoříme polevu z bílku, fondánu a citronové šťávy. Cukrářským zdobítkem tvoříme na pečivu kudrlinky, na oči použijeme dva kousky čokolády.
Čím vysypat silikonovou formu na bábovku : Kromě vymazání máslem zkuste formu i vysypat buď hrubou moukou, nebo pokud se to chuťově hodí tak jemně strouhaným kokosem. Z měkkých forem je třeba vyklepávat až vlažnou bábovku jinak se bude rozpadat. Ještě horké se vyklepává z kameninových a keramických forem. Mě se ji zatím podařilo vždy vyklopit celou (i horkou).
Jak vyklopit bábovku z formy : Třená bábovka podle Sandtnerky
Po upečení na povrch formy přiklopíme rovný talíř nebo plochou mísu a formu obrátíme. Neodpadne-li bábovka od formy hned, zchladíme obrácený povrch formy utěrkami namáčenými ve studené vodě. Tak se bábovka odlepí od stěn formy a dobře se vyklopí, aniž bychom ji potrhali.
Čím vymazat a vysypat formu na bábovku
Čím vymazat formu na bábovku Pokud máte klasickou formu na bábovku, tak bez pořádného vymazání bábovku z formy těžko dostanete. Můžeme použít klasické máslo, sádlo, případně ztužený tuk. Formu po vymazání vysypejte hrubou moukou, jemně umletou strouhanku, případně kokosem.
Abyste korpus po upečení snadno vyndali z formy, vždy ji důkladně vymažte změklým máslem nebo jiným tukem a lehce vysypte hrubou moukou. Důležité je, aby šlo vždy o 100% tuk bez obsahu vody. Pozor si také dejte na množství, pokud dáte mouky moc, těsto se s ní speče a přilepí se k formě.Nejlépe to uděláte rozehřátým (ne horkým) sádlem nebo 100% tukem, protože u nich lépe poznáte, jak se formu podařilo vymazat. Dalším vhodným tukem je kokosový olej. Nevhodným tukem je klasický olej (řepkový, slunečnicový), protože stéká ze stěn a máslo, protože obsahuje vodu a nepokryje formu stejnoměrně.
Kdy vytáhnout bábovku ze silikonové formy : Vyklopit bábovku hned, nebo chvíli počkat, až forma vychladne Obecně se doporučuje počkat alespoň 2 minuty a až poté bábovku vyndat z formy. Každá forma je jiná; u některých zkuste čas prodloužit a vyčkejte 5 až 7 minut. Uvidíte sami, kdy se vám bude lépe s bábovkou manipulovat.