Plody dozrávají koncem září nebo v polovině října. Obvykle má tři nažky ,které jsou uzavřené v pichlavě ostnité 5 – 8 cm široké číšce,která se otevírá do čtyřech chlopní. U některých jižních odrůd byly zaznamenány i číšky dosahující velikosti 10 cm, ale v našich podmínkách toto nemůžeme očekávat.Kdy je sezóna jedlého kaštanu Sklizeň začíná od října. Jakmile se slupka plodu otevře, jsou kaštany zralé ke sklizni.Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin.
Kde sbírat jedlé kaštany : Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.
Kdy se sklízí jedlý kaštan
Dozrávají v září až říjnu a sklízí se po opadu ze stromu. Po sběru je usušíme a dále zpracováváme. Ať už pečené nebo rozemleté v pyré chutnají jedinečně.
Jak se pozna jedlý kaštan : Jak poznat jedlý kaštan
U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.
Plody jsou nažky (kaštany neboli maróny) po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září.
Na konci září začínají padat kaštany, které vybízejí ke tvoření oblíbených zvířátek do dětského pokoje. Kromě vyrábění zvířátek můžete kaštan pokreslit.
Proč se nosí kaštany v kapse
Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie.Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.
Kaštany je možné upéct ve větším množství, oloupané vám pak vydrží v lednici ve vzduchotěsné nádobě až 4 dny. Případně si z nich můžete udělat kaštanové pyré a to pak použít do různých dezertů či jako náplň do cukroví.
Na co jsou dobré jedlé kaštany : Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
- jsou vhodné při revmatismu.
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy.
- podporují imunitu.
Kolik kaštanů se dává pod polštář : Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.
Proč se sbírají kaštany
Kaštany jsou spojovány s ochrannou magií. Říká se o nich, že dokáží „nasát energii“. Z toho důvodu se nedoporučuje sbírat kaštany blízko hřbitovů či míst, kde se stalo neštěstí, protože kaštany načerpaly energii tohoto místa. Měly by se sbírat u zdravých a mohutných stromů, ze kterých získaly sílu.
Kaštany do kapsy
Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.
Co dělat s jedlými kaštany : Kaštany se jedí pouze tepelně upravené – můžeme je péct, vařit, dělat z nich pyré nebo nádivku. Před tepelnou úpravou musíme kaštanům naříznout slupku do kříže, uděláme asi 2 cm dlouhé řezy kolmo na sebe a půl centimetru do hloubky pod slupku. Řežeme na vypouklé straně kaštanu.