Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí [1]. Člověk za den průměrně spotřebuje okolo 350 litrů kyslíku a hektar běžného lesa přitom vytvoří kyslík pro desítky lidí.průměrně vzrostlý stoletý soliterní strom za jeden letní den vyprodukuje při fotosyntéze asi 1000 litrů kyslíku (člověk za stejné období spotřebuje při dýchání asi 300 litrů).Ke spálení 1 kg benzínu je potřeba 14,7 kg vzduchu (podle stechiometrického poměru). V 1 kg vzduchu je 23 % kyslíku a 1 l benzínu váží 0,75 kg (6 l*0,75 kg*14,7*0,23 = 15,21 kg O2/100 km). Na 1 km jízdy autem o spotřebě 6l/100 km se tedy spotřebuje 0,1521 kg O2/km.
Kolik co2 Jeden strom : Zajímá vás, kolik uhlíku zadrží stromy ve vašem okolí Zdroje uvádí, že průměrný strom za svůj život (100 let) absorbuje 1 tunu CO2.
Kolik kyslíku spotřebuje člověk za jednu hodinu
Uvádí se, že člověk potřebuje na hodinu 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je kolem 50 m³ vzduchu. Jeden člověk ho tedy vydýchá za dvě až tři hodiny, čtyřem lidem nebude stačit ani na hodinu.
Kolik kyslíku vyprodukuje rostlina : Tak například produkce kyslíku: jeden 100 let starý buk vysoký 25 metrů s korunou o průměru 14 metrů, s listovou plochu okolo 1 600 m² a 9 000 listy, za jediný den vyprodukuje až 1,7 kg kyslíku, což je 1 000 litrů. Člověk průměrného vzrůstu vydýchá 350 l kyslíku za den. Jeden statný buk tak „uživí“ tři lidi.
Produkce kyslíku
- Cca 50 až 85 % kyslíku ve skutečnosti produkuje fytoplankton, tedy řasy a sinice v mořích a oceánech. více.
- Pralesy (Amazonie, Sibiř atd.) produkují cca 5 – 20% světového kyslíku a společně s oceány zajišťují stabilitu ekosystému.
- Fotosyntéza.
Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.
Kolik kg kyslíku spotřebuje člověk
Zatímco člověk sám o sobě spotřebuje asi 0,8 kg kyslíku za den, dálkový let proudového letadla jej spotřebuje několik tun, nemluvě o uhelných elektrárnách a dalších spalovacích provozech.Letadlo na tisícikilometrové trase spotřebuje 14 100 kilogramů kerosinu (spotřeba se liší podle typu letadla), na každých sto kilometrů tedy připadá asi 1 410 kg leteckého paliva. Na 100 km letu zároveň letadlo spotřebuje 28 200 kg vzduchu a vypustí 211 kg oxidů dusíku a 1110 kg oxidu uhličitého.Většina rostlin pěstovaných v indoor prostředí vyžaduje minimální koncentraci CO2 na úrovni 330 ppm, aby mohly účinně fotosyntetizovat a produkovat energii ve formě sacharidů. Zkrátka aby mohli žít a vyvíjet se. Venku se přitom hodnoty CO2 pohybují okolo 400 ppm.
Pro zjištění objemu stojícího stromu se používají objemové tabulky, které mají ve svislém směru průměr, ve vodorovném směru výšku a uprostřed lze najít objem konkrétního stromu. Tabulky jsou různé podle dřevin. Pokud tabulku pro konkrétní dřevinu nenajdete, používají se tabulky dřevin s podobným růstem.
Kolik litrů vzduchu se vejde do plic člověka : Kapacita plic je množství vzduchu, které jsme schopni vydechnout po maximálním nádechu. I po tom největším výdechu nám totiž v plicích nějaký vzduch zůstane. Pohybuje se od pěti litrů u žen po 5,6 litru u mužů. Sportovci mohou dosahovat až sedmi litrů.
Kolik litrů vzduchu Vydýchá člověk : Dospělý člověk vydýchá denně průměrně 15 kg vzduchu, to v přepočtu na litry představuje asi 12 tisíc litrů. "Už v 19. století Max von Pettenkofer radil, že by se za hodinu mělo v místnosti vyměnit 30 metrů krychlových vzduchu," upozorňuje MUDr. Ivana Holcátová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1.
Proč nemají být květiny v ložnici
Rostliny nemají světlo, nemůže probíhat fotosyntéza, takže vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý. Berou nám čistý vzduch, který sami potřebujeme během spaní. Proto je všeobecně rozšířený názor: nemít v ložnici žádné rostliny.
Zatímco koncentrace CO2 ve vdechovaném vzduchu je 0,04 %, ve vydechovaném je to stokrát více, tedy asi 4–5 %. Hrubými výpočty tak můžeme odhadnout, že člověk dýcháním vyprodukuje okolo 900 g oxidu uhličitého za den, tedy asi 300 kg za rok.Například dýcháním člověk vyprodukuje přibližně 300 kg CO2 za rok, podobně oxid uhličitý vydechují také jiné organismy.
Kolik CO2 vypustí clovek : Zatímco koncentrace CO2 ve vdechovaném vzduchu je 0,04 %, ve vydechovaném je to stokrát více, tedy asi 4–5 %. Hrubými výpočty tak můžeme odhadnout, že člověk dýcháním vyprodukuje okolo 900 g oxidu uhličitého za den, tedy asi 300 kg za rok.