Ideálním dopingem pro oči jsou lutein a zeaxanthin. Ochraňují sítnici před poškozením a jsou důležité pro ostrost vidění. Jako součást stravy jsou prevencí šedého zákalu a degenerace oční sítnice. Nejvyšší obsah těchto účinných látek najdete v avokádu, brokolici a kadeřávku.Světlocitlivé buňky sítnice a jejich funkce
Jsou prvními neurony sítnice. Zajišťují fotopické vidění, jsou zodpovědné za zrakovou ostrost. Nacházejí se v nejhojnějším počtu v centrální jamce (fovea centralis), což je malá jamka ve žluté skvrně.V zadní části oka se nachází sítnice (retina), která má pro vidění zcela zásadní funkci. Obsahuje světločivé buňky, což jsou jednak tyčinky, které jsou uzpůsobené pro vidění v šeru, jednak čípky, které zajišťují barevné vidění.
Jak se nazývají 3 vrstvy na povrchu oka : Oční koule má přibližně kulovitý tvar (nejdelší je předozadní směr – oční osa) a její stěna je rozdělena do tří vrstev: povrchová (bělima, rohovka), střední cévnatá (cévnatka, řasnaté tělísko, duhovka) a vnitřní (světločivná sítnice).
Kolik vrstev má sítnice
Nervová vrstva sítnice
Fotoreceptory a nervové buňky jsou uspořádané do několika vrstev (10 vrstev) a vytváří složitou strukturu. Typy buněk: fotoreceptory – tyčinky a čípky.
Jak poznat odchlípení sítnice : Pacient u tohoto onemocnění nepociťuje bolest, ale odchlípená sítnice vyvolává specifické příznaky:
- pacient pozoruje záblesky.
- přibývání pohybujících zákalů (plovoucí mušky, padající saze)
- tmavá clona a stíny, která zastiňují zrak.
- náhlý nástup rozmazaného vidění
- prázdná místa v zorném poli.
Na rozdíl od čípků fungují tyčinky dobře i při slabším osvětlení, neboť jsou citlivé i na nepatrné zdroje světla. Tyčinky jsou proto téměř výhradně zodpovědné za vidění v noci. Tyčinky však hrají jen malou roli v barevném vidění, což je hlavním důvodem, proč jsou barvy při slabém světle mnohem méně patrné.
Obraz na sítnici je věrný, zmenšený a převrácený. Paprsky procházející předním ohniskem se mění na rovnoběžné, paprsky procházející uzlovými body se nelámou. Převrácený obraz světa si zrakový systém sám transformuje v mozku do skutečné polohy.
Co tvoří vnitřní vrstvu oka
Vnitřní vrstva: sítnice (retina)
Na sítnici se nacházejí dva typy smyslových buněk citlivých na světlo – tyčinky a čípky. Tyčinky jsou citlivé na světlo a pohyb a umožňují vidění za šera, rozlišují však jen odstíny šedi. Čípky, kterých je daleko méně, umožňují vidět detaily a rozlišovat barvy (červená, zelená, modrá).Rohovka je čirá kupolovitá vrstva na přední části oka. Rohovka vypadá jako jednolitá průhledná membrána, ale ve skutečnosti ji tvoří pět vrstev rohovkové tkáně, z nichž každá má vlastní funkci.Když kýchne člověk za volantem, ujede při běžné městské rychlosti 14 metrů poslepu. Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů. Světlo svíčky je možné vidět na vzdálenost až 30 km.
Při odchlípení sítnice totiž nemohou být světločivé buňky (viz článek Oko: struktura a funkce) dostatečně zásobovány a odumírají. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů, nejvýše týdnů.
Co znamenají černé tečky před očima : Je to přirozený fyziologický jev, ke kterému dochází především stárnutím. Náchylnější jsou k němu také lidé s krátkozrakostí, kdy je sklivec více namáhán. Sklivcové zákalky se mohou objevit i po úrazu oka, zánětu či ošetření oka laserem při druhotném šedém zákalu.
Z jakých částí se skládá sítnice : Anatomicky se člení na deset vrstev: vrstva pigmentových buněk, vrstva čivých výběžků, zevní ohraničující membrána, zevní jádrová vrstva (tyčinky a čípky), zevní plexiformní vrstva, vnitřní jádrová vrstva (bipolární, horizontální a amakrinní buňky), vnitřní plexiformní vrstva, vrstva gangliových buněk, vnitřní …
Kolik procent vidí naše oko
Můžeme říci, že přes 80 procent informací o světě kolem nás získáváme právě díky zraku. Zrakový vjem se však přímo v oku netvoří. Obraz toho, co vidíme, vzniká v mozku. Pro oko je adekvátním podnětem viditelné světlo s vlnovou délkou 350–780 nanometrů, které vnímají světločivé buňky oční sítnice.
Matematickou řečí čísel, za podmínek, že jsme na rovině a vezmeme v úvahu zakřivení země a optimální podmínky, lze spočítat, že člověk o výšce 170 cm dohlédne na vzdálenost kolem 4,7 km. Říká se tomu pozorovatelný horizont. Pro srovnání – na měsíci by to bylo 2,4 km a na Venuši 4,5 kilometrů.Zdravé (emetropické) lidské oko (resp. jeho čočka) má v klidovém stavu optickou mohutnost asi 60 dioptrií, což odpovídá ohniskové vzdálenosti asi 17 mm – v zásadě jde o vzdálenost napříč okem od čočky k sítnici.
Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci sítnice : Po dobu 4 týdnů po operaci nesmíte na oko tlačit a musíte dodržovat léčbu doporučenou očním lékařem. Po operaci, zejména pokud byla použita nitrooční tamponáda, můžete vidět několik dní až týdnů rozmazaně. Silikonovou tamponádu obvykle ponecháváme několik měsíců i více.