Kolik procent má smetana na šlehání?
Smetana musí být vždy dobře vychlazená. Ponechte ji do poslední chvíle v lednici. Doporučuje se vychladit i mísa (ideálně kovová), případně šlehací metly. S tím souvisí i další rada – nešlehat tam, kde se právě vaří či peče.Mlékárna Kunín Smetana (12%)

Má čisté složení bez přídavných látek či cukrů. Tato smetana má velmi univerzální použití. Do studené kuchyně – např. do desertů, mléčných koktejlů, smoothies; v teplé kuchyni – zjemnění zeleninových polévek, omáček, či jen prostě přidaná do vašeho oblíbeného kávového nápoje.Podle české legislativy má smetana ke šlehání nejméně 30 % mléčného tuku; podmnožinou je smetana vysokotučná s nejméně 35 % tuku. Americká FDA rozlišuje lehkou smetanu ke šlehání (light whipping cream) s od 30 do 36 % tuku a těžkou smetanu (od 36 % tuku, heavy cream).

Jakou smetanu ke šlehání : Vyberte vždy smetanu s označením „ke šlehání“ – ta by správně měla mít minimálně 33 % tuku. Čím více, tím pro šlehačku lépe. 2. Smetana by měla být dobře vychlazená, z lednice ji tak vytáhněte až na poslední chvíli.

Jak udělat smetanu ke šlehání

Nahradit lze i smetanu ke šlehání, i když to je už vlastně samostatný recept. Na výrobu této náhrady šehačky si připravíme 1 litr oslazeného mléka a 125 g másla. Mléko zahřejme, přidáme máslo a necháme rozpustit. Směs pak mixérem (i ponorným) důkladně umixujeme a uložíme na 10-12 hodin do lednice.

Co dát do šlehačky aby ztuhla : Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.

Zakysaná smetana má od 12–30 % tuku. Vhodná je do omáček, které mají sladší chuť. Smetana ke šlehání je nejtučnější a je u ní nejmenší riziko srážení. Omáčka bude díky vysokému obsahu tuku lahodnější a krémovější.

Smetana ke šlehání – Smetana ke šlehání obsahuje vyšší množství tuku než smetana na vaření. Musí obsahovat alespoň 30 % tuku, abyste ji vyšlehali do tuhého krému nebo pěny a mohli ji přidat či s ní ozdobit dorty, palačinky a další dezerty.

Jak se dělá šlehačka ze smetany

Během chvilky máme hotovo.

  1. Do misky nalijeme 1 kelímek 40% smetany ke šlehání.
  2. Šleháme nejdříve na mírné otáčky.
  3. Když je smetana ještě polotekutá, ale už houstne, zvýšíme otáčky.
  4. Ke konci otáčky zase snížíme a došleháme. Nešleháme dlouho, abychom nechtěně nevyrobili máslo.
  5. Správně ušlehaná šlehačka je hustá a nadýchaná.

Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.Jak přidat smetanu do omáčky

  1. Před použitím vytáhneme smetanu z lednice a necháme ji chvíli při pokojové teplotě.
  2. Smetanu přiléváme až na samotném konci vaření, kdy ji pouze zahříváme, ale nevaříme.
  3. Dalším trikem je přidat do smetany trochu cukru, díky tomu se jakákoliv smetana v omáčce už nesrazí.


Správně promíchat. Poslední možností je jednoduše odebrat dvě naběračky hotové omáčky či polévky do misky a v ní důkladně rozmíchat všechnu smetanu. Tuto směs následně přilijte zpět do hrnce a máte hotovo.

Čím můžu nahradit smetanu ke šlehání : Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.

Jak ušlehat smetanu ke šlehání : Smetanu začněte šlehat pozvolna – nebude stříkat všude kolem. Jakmile však mírně zhoustne, šlehejte na maximální obrátky co nejkratší dobu. Jde o to, aby smetana zbytečně nezteplala. Když se konzistence blíží šlehačce, snižte rychlost a dokončete dílo – zpomalením se vyhnete přešlehání.

Jak vyšlehat smetanu ke šlehání bez mixéru

Neuspěchejte to. Nejprve šlehejte na nižší obrátky a postupně přidávejte na intenzitě. Až se budete blížit požadované konzistenci, opět mírně zvolněte. Obsah mísy je potřeba kontrolovat – raději než po mixéru s mísou a krytem proto sáhněte po spolehlivém ručním šlehači.

Krém zachrání i lžíce práškové želatiny, nabotnalé v troše vody a poté zahřáté, aby se želatina rozpustila. Nalijeme ji do smetany a znovu vyšleháme. Pár kapek citrónové šťávy také pomůže šlehačku zpevnit a ještě bude mít svěží citrusovou chuť.