Vznik. Fotony vznikají mnoha způsoby, například vyzářením při přechodu elektronu mezi orbitálními hladinami, či při anihilaci částic. Speciální přístroje jako maser a laser mohou vytvořit koherentní svazek záření.Mají vlastní energii, hybnost a hmotnost, které jsou dány výrazy: E = hf, p = h / l, m = hf / c2.Fotony nesou diskrétní množství energie nazývané kvanta. Tato energie může být přenesena na atomy a molekuly, pokud absorbují foton. A naopak mohou atomy a molekuly emitováním fotonů energii ztratit.
Jak vypočítat energii fotonů : kvantována. Daným kvantům (jakýmsi balíčkům energie) říkáme fotony. Jejich energii lze vyjádřit vzorcem E=hf, kde f je frekvence vlnění ( v případě světla souvisí frekvence s jeho barvou) a h je Planckova konstanta.
Co to je foton
Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.
Na čem závisí energie fotonu : Energie fotonu závisí na frekvenci (vlnové délce) elektromagnetického záření a obvykle ji vyjadřujeme v elektronvoltech (eV) nebo v joulech (J). Platí, že 1 eV = 1,602.10-19 J.
Pokud nastane fotoelektrický jev, potom je elektrický proud (počet emitovaných elektronů) přímo úměrný intenzitě dopadajícího záření. Energie (a tím i rychlost) emitovaných elektronů je přímo úměrná frekvenci dopadajícího záření, závisí na materiálu katody a nezávisí na intenzitě dopadajícího záření.
Hybnost je fyzikální veličina, která je mírou posuvného pohybu tělesa a je součinem jeho hmotnosti a rychlosti.
Jak na sebe působí elektron a elektron
Elektrony mají záporný náboj. Dva elektrony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné. Proton má kladný náboj a elektron má záporný náboj. Proton a elektron na sebe působí vzájemnými přitažlivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou nesouhlasné.Pokud nastane fotoelektrický jev, potom je elektrický proud (počet emitovaných elektronů) přímo úměrný intenzitě dopadajícího záření. Energie (a tím i rychlost) emitovaných elektronů je přímo úměrná frekvenci dopadajícího záření, závisí na materiálu katody a nezávisí na intenzitě dopadajícího záření.Foton červeného světla má energii 1, 57 eV. Energie v mikrosvětě se nemění spojitě, částice v mikrosvětě mohou energii získávat a ztrácet tak, že přejdou z jednoho kvantového stavu do druhého. To znamená, že přijmou nebo vyzáří kvantum energie ve formě fotonu.
Pozitron je elementární částice s nepatrnou hmotností a kladným elementárním nábojem. Představuje kladně nabitý protějšek elektronu. Pozitrony vznikají jen při umělých radioaktivních přeměnách. Zasáhne-li jádro hliníku částice α, přemění se za vyzáření neutronu na izotop fosforu.
Jak vypadá foton : Foton je neutrální částice elektromagnetického záření, která jeví zároveň vlastnosti vlny. Má nulovou klidovou hmotnost, to znamená, že existuje pouze za pohybu a ve vakuu dosahuje rychlosti 3.108 m.s-1. Foton je částice mikrosvěta, a proto má odlišné chování, než na jaké jsme zvyklí.
Kdy nastane fotoelektrický jev : Fotoelektrický jev nastává až při frekvenci dopadajícího záření kolem 7,0 ⋅ 1014 Hz, dojde k němu tedy pouze tehdy, osvítíme-li lithium fialovým světlem. Ovšem pro cesium najdeme tuto hranici již v oblasti oranžového světla při frekvenci 5,2 ⋅ 1014 Hz.
Jakou jednotku má hybnost
Jednotkou hybnosti je kg m s-1. Isaac Newton.
Celková hybnost všech těles v izolované soustavě se zachovává, tj. zachovává se směr i velikost celkové hybnosti. Jinými slovy: Součet hybností všech těles izolované soustavy je stálý: . Jednoduchý experiment lze provést s pouťovým balónkem.Dva elektrony na sebe působí odpudivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou souhlasné. Proton má kladný náboj a elektron má záporný náboj. Proton a elektron na sebe působí vzájemnými přitažlivými elektrickými silami, protože jejich náboje jsou nesouhlasné.
Kolik je 1 Coulomb : Jednotkou elektrického náboje v soustavě SI je coulomb (C). Je to takové množství elektrického náboje, který projde za 1 sekundu průřezem vodiče, jímž protéká ustálený proud 1 ampér (1 C = 1 A·s). Snadno lze vypočítat, že náboj 1 C odpovídá 6,242·1018 elementárních nábojů.