II. stupeň OPVZ slouží k ochraně vodního zdroje v územích stanovených vodoprávním úřadem. Prováděcím předpisem je vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 137/1999 Sb., kterou se stanoví seznam vodárenských nádrží a zásady pro stanovení a změny ochranných pásem vodních zdrojů.Ochranná pásma vodních zdrojů (zkratka OPVZ) jsou státem definovaná pásma hygienické ochrany (zkratka PHO) zdrojů vod používaných nejčastěji k přípravě pitné vody. Každý stát má pro tato pásma svoji vlastní legislativu, která se v průběhu času mění.Ochranná pásma vodních zdrojů stanovuje vodoprávní úřad a to na návrh anebo z vlastního podnětu. Návrh podává zpravidla vlastník (převážně státní podniky Povodí). Vyžadují-li to závažné okolnosti, může vodoprávní úřad stanovit ochranná pásma i pro vodní zdroje s nižší kapacitou, než je uvedeno výše.
Jak zjistit ochranné pásmo : Jak již bylo řečeno, informace ohledně ochranných pásem vám nejrelevantněji podá odbor územního plánovaní pro daný katastr, stavební úřad nebo obec s rozšířenou působností nebo krajský úřad. Zda jsou na pozemku ochranná pásma se také dozvíte z výpisu z katastru nemovitostí, kde jsou zapsána jako věcná břemena.
Co může být v ochranném pásmu vn
Ochrannými pásmy jsou chráněna nadzemní vedení, podzemní vedení, elektrické stanice, výrobny elektřiny a vedení měřicí, ochranné, řídicí, zabezpečovací, informační a telekomunikační techniky.
Jaké je ochranné pásmo vodovodu : 3. Projekční řešení vodovodní přípojky a vnitřního vodovodu musí respektovat tyto požadavky: a) Pro jednu nemovitost se zřizuje zpravidla pouze jedna vodovodní přípojka. b) Ochranné pásmo vodovodní přípojky je 1,5 m od vnějšího líce stěny potrubí na obě strany.
Ochranné pásmo je území zpravidla v blízkosti nějakého chráněného objektu nebo území, které není přímo jeho součástí, ale vztahují se na něj nějaké aspekty specifické ochrany, zpravidla v menší míře než na hlavní chráněný objekt nebo území.
V silničním ochranném pásmu lze provádět stavby, které vyžadují stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, provádět terénní úpravy, jimiž by se úroveň vozovky snížila nebo zvýšila ve vztahu k niveletě vozovky, a zřídit a provozovat reklamní zařízení jen na základě povolení silničního správního úřadu.
Kolik je ochranné pásmo dráhy
Ochranné pásmo dráhy tvoří prostor po obou stranách dráhy, jehož hranice jsou vymezeny svislou plochou vedenou: u dráhy státní a regionální 60 m od osy krajní koleje, nejméně však ve vzdálenosti 30 m od hranic obvodu dráhy. u vlečky 30 m od osy krajní koleje.Právní účinky ochranného pásma stanoví § 9 českého zákona o drahách. V tomto pásmu nelze bez souhlasu drážního správního úřadu stavět a provozovat stavby, vykonávat důlní činnost, skladovat nebezpečné odpady a výbušniny, provozovat střelnici a používat světelné zdroje a barevné plochy zaměnitelné se znaky návěstidel.Ochranné pásmo je území zpravidla v blízkosti nějakého chráněného objektu nebo území, které není přímo jeho součástí, ale vztahují se na něj nějaké aspekty specifické ochrany, zpravidla v menší míře než na hlavní chráněný objekt nebo území.
Elektrické vedení má ochranné pásmo
Rozsah ochranného pásma v případě podzemního vedení do napětí 110 kV činí 1 metr po obou stranách krajního kabelu, nad napětí 110 kV jsou to 3 metry. [2] U nadzemního vedení se rozsah ochranného pásma pohybuje od 1 m do 30 m podle toho, o jaké vedení jde a jaké napětí vede.
Co lze postavit na pozemku vedeném jako zahrada : Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.
Kolik je ochranné pásmo lesa : V souvislosti s ochranou pozemků určených k plnění funkcí lesa bylo lesním zákonem stanoveno ochranné pásmo 50 m od okraje lesa. Pokud se záměr (stavba domu, rekonstrukce objektu, rekonstrukce pozemní komunikace,….) nachází v ochranném pásmu 50 m od lesa je nutný souhlas orgánu SSL, a to ve formě závazného stanoviska.
Co lze postavit na hranici pozemku
Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.
Na pozemcích staveb pro rodinnou rekreaci lze kromě stavby pro rodinnou rekreaci umístit stavbu nebo zařízení související s rodinnou rekreací či rodinnou rekreaci podmiňující a provést terénní úpravy potřebné k řádnému a bezpečnému užívání pozemků, staveb a zařízení na nich.v ochranném pásmu nadzemního vedení je zakázáno vysazovat chmelnice a nechávat růst porosty nad výšku 3 m. v ochranném pásmu podzemního vedení je zakázáno vysazovat trvalé porosty. podzemní vedení bez ochranných prvků je zakázáno přejíždět mechanizmy o celkové hmotnosti nad 6 t.
Jak daleko muze být stavba od Vysokeho napětí : U napětí nad 220 kV do 400 kV včetně – pásmo 20 m. U napětí nad 400 kV – pásmo 30 m. U závěsného kabelového vedení 110 kV – pásmo 2 m, U zařízení vlastní telekomunikační sítě držitele licence – pásmo 1 m.