Test provedete tak, že knot, přírodní provázek nebo vatový tampon nasytíte medem, přebytečný med setřete a zapálíte. Jedná-li se o pravý med, knot s medem hoří. Test vzlínavosti: Pravý hůře vzlíná. Naopak med ředěný vodou se snáze nasaje do savého podkladu.Tmavou barvu lesního medu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin. V porovnání s medy květovými obsahuje více minerálních látek a stopových prvků. Má i zvýšený obsah vyšších cukrů a nižší obsah cukrů redukujících, tj. glukózy a fruktózy.Dalo by se říci, že existují tři základní druhy medu. Jedná se o med květový získávaný z nektarů stromů a květů, med lesní, jehož základní surovinou je medovice, která se nejčastěji vyskytuje na stromech v lese, a smíšený med. Jak už název smíšený med napovídá, kombinuje květový a lesní med.
Proč je bílý med : Lidé se často nesprávně domnívají, že med krystalizuje, protože do něj byl přidán cukr, tak to ale opravdu není, med krystalizuje právě proto, že do něj nic přidáno nebylo a ani s ním nebylo nešetrně zacházeno. Naopak u medů, které jsou i po dlouhé době tekuté je krystalizace potlačena.
Který med je nejzdravější
Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.
Jak dlouho vydrží med po otevření : Podle GOST má med trvanlivost 2 roky. Právě v tomto období si zachovává své původní vlastnosti. Nezbytnou podmínkou skladování je, že nádoba je utěsněná. Med lze skladovat v otevřené nádobě nejdéle 8 měsíců.
Med je prostě unikátní po všech stránkách, při správném skladování totiž vydrží být stále stejně dobrý i několik let! Obecně u medu platí, že čím vyšší teplota skladování – tím nižší trvanlivost. Například při teplotě 10 stupňů celsia lze med uchovávat až 34 let!
Druhy medu
Základní dělení medu je na medy květové a medovicové podle toho, z jaké základní suroviny vznikají. Pokud včely nosí do úlu nektar z květů rostlin, pak vzniká květový med. Pokud naopak nosí medovici, vzniká medovicový med.
Kolik medu denně je zdravé
Pro většinu zdravých dospělých je obecně považováno za bezpečné konzumovat asi 2-3 lžíce (přibližně 50-75 gramů) medu denně. Je však důležité brát v úvahu celkový příjem cukru, protože med je přirozeným zdrojem cukrů.Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.Hovězí játra jsou možná nejbohatší zásobárnou mědi. Ale i jiné druhy masa, ke kterým patří hovězí srdce nebo hovězí ledviny, se nenechávají zahanbit! A dokonce i některé druhy mořských plodů jsou na měď bohaté. Za všechny jmenujme ústřice, krabí maso, humr nebo škeble.
Archeologové často nacházejí dokonale zachovalý a stále jedlý med starý tisíce let například v egyptských hrobkách. Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost.
Jak poznat Stary med : Včelí med po zahřátí pění
To může být známka nekvalitního medu, ale také nemusí. Pěna mívá původ v různých příměsích (voda + cukr + barvivo). Avšak přírodní med také často pění, protože obsahuje bílkoviny a pyl. Naopak průmyslově zpracovávané medy bývají kvůli zvýšení trvanlivosti nadměrně filtrovány.
Proč nejíst zkvašený med : Pro vznik kvasného procesu musí být v medu zvýšen obsah vody. Zkvasit může i zkrystalizovaný med. Zkvašený med nelze jako potravinu použít.
Proč je med zdravější než cukr
Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, ale má větší sladivost, proto se ho dá používat méně než cukru. Med je složen hlavně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje stopy vitaminů, minerálů, elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy.
Je také méně kalorický než cukr a díky své sladké chuti ho používáme mnohem méně. Litrová nádoba s medem má něco přes 3 000 kilokalorií. Optimální množství medu pro dospělého je 1 polévková lžíce denně a 1 čajová lžička pro děti. Je důležité používat med systematicky, nikoli ad hoc.Měď je v periodické tabulce prvkem číslo 29 a s hustotou 8,92 g/cm3 (20 ° C) je považována za těžký kov.
V kterých potravinách se nachází měď : Maso: Zejména vnitřnosti, jako jsou játra, jsou bohatým zdrojem mědi. Mořské plody: Mušle, korýši a některé ryby obsahují vysoké množství mědi. Obiloviny: Celozrnné produkty, jako jsou ovesné vločky, jsou dobrým zdrojem mědi. Ořechy a semínka: Slunečnicová semínka, ořechy, zejména kešu a mandle, obsahují měď.