Hlavním zdrojem kyslíku v biosféře a atmosféře je fotosyntéza, při níž se mimo jiné rozkládá voda na kyslík a oxid uhličitý je přeměňován na jednoduchý cukr: 6CO2 + 6H2O + energie → C6H12O6 + 6O. Mezi fotosyntetizující (fotoautotrofní) organismy patří zelené rostliny, ale i fytoplankton v oceánech.Stromy jako lapači prachu a producenti kyslíku.
Kromě prachu stromy pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík. Např. 1 dospělý vzrostlý buk o listové ploše 1600 čtverečních metrů uvolní za den 1,75 kgkyslíku. Za vegetační období takový strom zásobuje kyslíkem 10 lidí!průměrně vzrostlý stoletý soliterní strom za jeden letní den vyprodukuje při fotosyntéze asi 1000 litrů kyslíku (člověk za stejné období spotřebuje při dýchání asi 300 litrů).
Jak stromy vyrábějí kyslík : Stromy jsou zelené elektrárny na výrobu kyslíku
Glukózu neboli cukr strom potřebuje na tvorbu lipidů a bílkovin pro svůj růst. Kyslík pak vzniká především jako „odpadní produkt“ fotosyntézy. Malou část kyslíku stromy využijí, ale spotřebují jej mnohem méně, než kolik ho vyrobí při fotosyntéze.
Co produkuje nejvíc CO2
Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.
Kolik litrů kyslíku vyrobi Stolety strom : Stoletý strom vyrobí denně kolem 1000 litrů kyslíku.
Dají se těžko spočítat a přece by to nebyl člověk, kdyby se o to nepokusil. Tak například produkce kyslíku: jeden 100 let starý buk vysoký 25 metrů s korunou o průměru 14 metrů, s listovou plochu okolo 1 600 m² a 9 000 listy, za jediný den vyprodukuje až 1,7 kg kyslíku, což je 1 000 litrů.
Zajímá vás, kolik uhlíku zadrží stromy ve vašem okolí Zdroje uvádí, že průměrný strom za svůj život (100 let) absorbuje 1 tunu CO2.
Co nejvíce znečišťuje ovzduší
Mezi největší zdroje nečistot patří tepelné elektrárny a průmysl, automobilová doprava, lokální vytápění uhlím nebo spalování odpadu.Cesta vánočního stromku od dozrání šišky na mateřském stromu až do našeho stojanu je velmi dlouhá. Minimálně dva roky stráví jako semínko úpravou a sušením. Dalších až pět let stráví ve školce. Přibližně sedm let pak stromek roste v lese nebo na specializovaných plantážích.Metuzalém (Kalifornie, USA) – borovice dlouhověká (Pinus longaeva), 4 854 let. Tento strom je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejstarší strom světa. Cypřiš stálezelený (Írán) – Cupressus sempervirens, cca 4 000 let. Tis červený (Severní Wales) – Taxus baccata, cca 4 000 let.
Tak například produkce kyslíku: jeden 100 let starý buk vysoký 25 metrů s korunou o průměru 14 metrů, s listovou plochu okolo 1 600 m² a 9 000 listy, za jediný den vyprodukuje až 1,7 kg kyslíku, což je 1 000 litrů. Člověk průměrného vzrůstu vydýchá 350 l kyslíku za den. Jeden statný buk tak „uživí“ tři lidi.
Kde vzniká CO2 : Oxid uhličitý (CO2), dříve nazýván kysličník uhličitý, vzniká zejména během dýchání, ale i dalších biochemických procesů. Produkují jej fotosyntetizující rostliny i mikroorganismy, vzniká také při spalování. Je tedy přirozenou součástí ovzduší. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi.
Co produkuje nejvic emisi : Nejvíce znečišťují ovzduší osobní vozy
Silniční doprava je odpovědná zhruba za pětinu všech emisí v EU. Osobní automobily se řadí mezi největší emitenty CO2, na celkových emisích vytvořených v dopravě v EU se podílejí 60,6 procenty.
Co produkuje nejvic CO2
Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.
Stoletý strom vyrobí denně kolem 1000 litrů kyslíku.Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Jaký strom je nejtlustší na světě : Nejvyšší žijící strom: sekvoj vždyzelená, výška 115,55 metru. Redwood National Park, Kalifornie, USA. Strom s nejtlustším kmenem: tisovec (Taxodium mucronatum) ve městě Santa María del Tule, Mexiko. Průměr kmene 11,62 m.