Čím hnojit pórek?
Nepřetržitou sklizeň si po prvním výsevu zajistíme dalším (pozdějším) výsevem. Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.

Jak přezimovat pórek : Kromě mrazáku je dobrým místem uskladnění pórku i sklep a balkon. Pórek je vhodné přendat do krabice, kterou při větších mrazech ještě navíc obalíte vlněnou tkaninou. Takovou teplotu -10 °C by měl pórek v pohodě zvládnout. Další možností, jak pórek zpracovat a uchovat do další sezóny, je sušení.

Kdy přesazovat pórek

Kdy sázet pór Do fóliovníku můžete pórek posadit již začátkem roku. Přesadit jej do exteriéru je vhodné v průběhu dubna a května. Takto si zabezpečíte možnost sbírat úrodu póru od konce léta až do prosince.

Jak se přesazuje pórek : Když se pórek vyklube a trochu zesílí, přesazuje se na připravený a kyprý záhon do řádek asi 25 cm širokých a prohloubených asi na 10 cm. Sazenice póru je dobré dát asi 20 cm od sebe. Potřebují totiž prostor. Při přesazování póru zkracujeme jemné kořeny na polovinu a nadzemní listy rostliny asi o dvě třetiny.

Krček a cibule zahnívají. Listy napadených rostlin se kroutí a vadnou. Napadené krčky listů a cibule zahnívají, uvnitř jsou asi 8 mm dlouhé, žlutobílé muší larvy. Dospělci jsou velikosti zhruba mouchy domácí, avšak létají pomalu a dají se snadno chytit.

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.Jak sázet pórek

Pokud si chcete pórek předpěstovat, pak byste jej měli vysévat během března do skleníku, a pak během dubna vysazovat na záhon. V tom případě je potřeba, aby půda už byla dostatečně vyhřátá, nakypřená, zbavená plevele a dostatečně vlhká.

Do fóliovníku můžete pórek posadit již začátkem roku. Přesadit jej do exteriéru je vhodné v průběhu dubna a května.

Proč kvete pórek : Část rostliny ukrytá v půdě je kulovitá až vejčitá, nad zemí je tvořena robustním stonkem, který je schován za temně zelenými listy. V prvním roce vyroste nať a ve druhém roce kvete. Kvetoucí pórek je pro pěstitele nezajímavý, protože v tuto dobu již nemá zelenina tak dobrou chuť a chybí jí i konzumní vlastnosti.

Jak pestovat pórek letni : Letní pór vyséváme brzy na jaře podle oblasti a počasí, sazenice pak přesazujeme do poloviny května. Pro pozdní a hlavně jarní sklizeň stačí výsev koncem dubna s výsadbou v červnu až počátkem července. Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 40 cm, v řádku 10 cm pro letní pórek a 15 cm pro pór zimní.

Kdy přesadit pórek

Kdy sázet pór Do fóliovníku můžete pórek posadit již začátkem roku. Přesadit jej do exteriéru je vhodné v průběhu dubna a května. Takto si zabezpečíte možnost sbírat úrodu póru od konce léta až do prosince.

Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.Chemická ochrana

S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.

Jaký postřik použít na cibuli : V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.