Čím je typický Moravskoslezský kraj?
Moravskoslezský kraj je geograficky velice rozmanitý region. Ze západu je sevřen masívem Hrubého Jeseníku s nejvyšším vrcholem kraje a celé Moravy horou Praděd (1 491 m n. m.). Hornatina postupně přechází do Nízkého Jeseníku, náhorní plošiny s pozvolnějším terénem, a Oderských vrchů.I když je kraj spojován především s průmyslovým Ostravskem, nachází se v něm i cenné přírodní oblasti, jež jsou chráněny v rámci tří chráněných krajinných oblastí: Beskydy (rozlohou 1160 km²; včetně zlínské části největší CHKO v Česku), Jeseníky a Poodří.Popis znaku: V prvním poli je slezská orlice. Druhé pole zaujímá orlice moravská (připomíná severovýchodní část historické země Moravy – k regionu náleží Nový Jičín, Místek, Moravský Beroun a Rýmařov). Ve třetím poli je znak Ostravy jako sídelního města kraje.

Kdy vznikl Moravskoslezský kraj : ze dne 3.2.1997 o vytvoření vyšších územně samosprávných celků se Parlament ČR usnesl na vytvoření čtrnácti krajů. Od 1.1.2000 tak oficiálně vznikl Ostravský kraj, který byl o rok později (31.5.2001) přejmenován na Moravskoslezský kraj.

Co se pestuje v Moravskoslezských Beskydech

V zemědělství převládají technické plodiny nad obilninami. Pěstuje se zde hlavně řepka, brambory a pšenice. Opavsko a Novojičínsko řadíme do bramborářské oblasti. Pro Opavsko je dále specifické pěstování léčivých rostlin, heřmánku a námele.

Co se těží v Moravskoslezském kraji : Vedle přírodního bohatství se v kraji vyskytují bohaté zásoby nerostných surovin – především rozhodující domácí zásoby černého uhlí, dále ložiska zemního plynu a dalších surovin jako jsou vápenec, žula, mramor, břidlice, sádrovec, štěrkopísky, písky a cihlářské jíly.

Obec Bystřice v okrese Frýdek-Místek je obec s největším počtem obyvatel České republiky, která nemá status města ani městyse. K 1.1. 2021 zde dle Českého statistického úřadu žilo 5 373 obyvatel.

Jelikož jsou přírodní podmínky kraje rozmanité, nalezneme tady jak úrodné oblasti s intenzivní zemědělskou výrobou, tak neúrodné oblasti podhůří a hor, která jsou vhodná pouze k extenzivní výrobě. V zemědělství převládají technické plodiny nad obilninami. Pěstuje se zde hlavně řepka, brambory a pšenice.

Proč je orlice v moravském znaku

Otakar ustanovil markrabětem Moravy svého druhého syna Přemysla, ten měl ve štítu lva, na rozdíl od svého bratra českého krále Václava I. Jednookého, který měl plamennou orlici. Někdy v první třetině r. 1233 došlo ke změně, na novém typáři jezdecké pečeti Přemysla se objevuje orlice.Znaky všech krajů tvoří čtvrcené štíty ve formě francouzského štítu bez klenotů. V prvním poli je vždy znak historické země, ve které se kraj nachází, ve druhém poli je figura ze štítu krajského města a zbylá dvě pole jsou vyhrazena pro figury charakterizující příslušný kraj. Vlajky všech krajů jsou heraldické, tzn.

  • Praděd (1491 m) Hora, výškový bod. Malá Morávka, Česko.
  • Velký Javorník (918 m) Hora, výškový bod. Bordovice, Česko.
  • Radhošť (1129 m) Hora, výškový bod. Trojanovice, Česko.
  • Smrk (1276 m) Hora, výškový bod. Ostravice, Česko.
  • Lysá hora (1324 m) Hora, výškový bod.
  • Velký Polom/ Veľký Polom (1067 m) Hora, výškový bod.


BESKYDY JSOU ZÁPADNÍ KARPATY

Většinou jde o zalesněné pohoří s oblými vrcholy, jen občas vystupují na povrch skály. Obecně mají Beskydy ráz středohor prostoupených řadou brázdovitých a kotlinových sníženin. Typická jsou pro ně rovnoběžná horská pásma řazená za sebou a vázaná na výskyt odolnějších hornin.

Co je zajimaveho v Beskydech : Beskydy a okolí vás nalákají svou krásnou přírodou i rozmanitostí zážitků – poznejte tajemnou horu Radhošť, zažijte adrenalin při sjezdu na koloběžkách, zahrajte si discgolf s celou rodinou, projděte se pravěkou jeskyní, vyšplhejte se až do korun stromů a prohlédněte si první automobil v Rakousko-Uhersku.

Co to jsou nerostné suroviny : Nerostná surovina je neobnovitelná přírodnina – prvek, sloučenina, minerál nebo hornina, kterou je možno ekonomicky využít, přímo nebo po úpravě pro potřeby lidské společnosti. Nerostnou surovinou mohou být pevné, kapalné i plynné látky.

Co se pěstuje v Moravskoslezských Beskydech

V zemědělství převládají technické plodiny nad obilninami. Pěstuje se zde hlavně řepka, brambory a pšenice. Opavsko a Novojičínsko řadíme do bramborářské oblasti. Pro Opavsko je dále specifické pěstování léčivých rostlin, heřmánku a námele.

Přebuz je městem s nejmenším počtem obyvatel České republiky. K 1.1. 2021 zde dle Českého statistického úřadu žilo 73 obyvatel. Město se nachází poblíž hranic v Krušných horách v Karlovarském kraji.V průměru nejvíce obyvatel na čtverečním kilometru žije v Praze (2 502 obyv./km2), Havířově (2 447) a Teplicích (2 119). Husté osídlení se týká i všech krajských měst. Po zmíněné Praze dosahují nejvyšších hodnot České Budějovice, Brno a Ostrava. Nejnižší hodnoty náleží Jihlavě, Zlínu a Karlovým Varům.

Co se těží v Ostravě : Těžba nerostných surovin

Nalezneme zde dále zásoby zemního plynu, štěrkopísků, vápence, žuly, mramoru, břidlice, sádrovce, cihlářských jílů. V okolí pramenů řeky Opavy se ve 13. století rýžovalo zlato.