Švýcarsko je známé především díky skvělému lyžování, turistice, dokonalému dopravnímu systému a čerstvému vzduchu.úvod
- Švýcarský sýr. Tradice švýcarského sýru se předává po generace, ještě dnes se vyrábějí proslulé sýry podle tradičních receptur a každý švýcarský region má vlastní sýrové speciality, jedinečné stejně jako místní příroda.
- Raclette.
- Fondue.
- Čokoláda a sušenky.
- Tradiční pokrmy.
- Nüsslisalat.
- Luxemburgerli.
- Fassbind.
Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve Švýcarsku
- Nedojíst jídlo.
- Smát se krávám.
- Ptát se na celebrity.
- Nedodržovat pravidla.
- Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volné
- Nepozdravit.
- Chodit pozdě
- Ptát se, jestli je voda pitná
Co jíst ve Švýcarsku : Hlavní jídla
- Rösti, röschti, též oferoti nebo züri gschnätzlets, smažené bramborové placky podobné bramborákům.
- Raclette, grilovaný sýr s bramborami vařenými ve slupce, okurkou cibulí a bílým vínem.
- Zürcher Geschnetzeltes (telecí po curyšsku), pokrm z telecího masa podávaný s omáčkou z vína a smetany.
Co je fasnacht
Fasnacht je gejzírem kvalitní společenské a politické satiry v míře, která v současné evropské kultuře zřejmě nemá obdoby. A zároveň je i takovou třídenní meditací celé Basileje. Je fascinující, že tento fenomén je mimo hranice Švýcarska prakticky neznámý.
Jak bohaté je Švýcarsko :
Ekonomika Švýcarska | |
---|---|
Populace | ▲ 8 606 033 (1. ledna 2020) |
HDP | ▲ $705,546 mld. (nominal, 2018 odhad) ▲ $551,543 mld. (PPP, 2018 odhad) |
Změna HDP | 1,9% (2017) 2,8% (2018e) 0,8% (2019e) 1,3% (2020e) |
HDP podle sektorů | zemědělství: 0,7%, průmysl: 25,6%, služby: 73,7% (2017 odhad) |
Mezi zemědělské produkty, které se vyváží patří sýry (0,23 %), víno (0,03 %) a čokoláda (0,35 %). Hlavní dovoz zahrnuje zlato (21 %), léky (7,4 %), automobily (4,0 %), drahé šperky (3,7 %) a další neklasifikované transakce (18 %).
CH je zkratkou latinského názvu Švýcarské konfederace, Confoederatio Helvetica. Zároveň je to zkratka, kterou byste měli najít na zadní straně všech švýcarských vozů, které se vydají do ciziny, a sice ve formě tradiční nálepky, jelikož švýcarské poznávací značky do sebe (minimálně zatím) mezinárodní kód neintegrovaly.
Jak pozdravit ve Švýcarsku
Lidé se tu zdraví Grüezi – což znamená "Bůh vás zdraví". Pokud zdravíme skupinu lidí, přidáme "mitenand". Grüezi wohl! Grüezi mitenand !V zásadě platí, že při vstupu do Švýcarska jsou od cla a daní osvobozeny věci osobní spotřeby cestujících (oděvy, toaletní potřeby, kosmetika, léky pro osobní spotřebu/doporučuje se mít potvrzení od ošetřujícího lékaře o předepsaných lécích/, fotoaparát, kamera, mobilní telefon, přenosný počítač, z potravin občerstvení …Švýcarsko obecně platí za jednu z nejdražších zemí na světě. Běžný oběd (pouze jídlo) pro jednu osobu v levnější restauraci vyjde na 15–20 CHF, káva 5 CHF, pivo 5–8 CHF.
Kromě čokolády a sýra jsou dalším skvělým „jedlým” suvenýrem domácí marmelády anebo sirupy a likéry s výtažky z alpských bylin, které nabízí menší lokální výrobci. Dalším, i když už trochu okoukaným, ale stále oblíbeným suvenýrem je multifunkční armádní nožík značky Victorinox.
Jak se slaví Velikonoce ve Švýcarsku : V Curychu si lidé připomínají Velikonoce prostřednictvím zvyku Zwänzgerle, kdy dospělí házejí dvacetirappen na vejce. Když se tam neudrží, minci dostanou děti. V Lötschentalu dělají speciální velikonoční sýr, který pak rozdávají „potřebným“ o Velikonočním pondělí (spolu s chlebem a vínem).
Co je Switzerland : Switzerland {vlastní jméno}
Švýcarsko {vl. jm.}
Jak zdravit ve Švýcarsku
Lidé se tu zdraví Grüezi – což znamená "Bůh vás zdraví". Pokud zdravíme skupinu lidí, přidáme "mitenand". Grüezi wohl! Grüezi mitenand !
Mezi zemědělské produkty, které se vyváží patří sýry (0,23 %), víno (0,03 %) a čokoláda (0,35 %). Hlavní dovoz zahrnuje zlato (21 %), léky (7,4 %), automobily (4,0 %), drahé šperky (3,7 %) a další neklasifikované transakce (18 %).Švýcarská francouzština
Města jako Ženeva a Lausanne, která jsou oblíbenou atrakcí pro mezinárodní turisty, jsou výhradně francouzská. Mezi francouzštinou, kterou se mluví ve Francii a švýcarskou francouzštinou, je méně jemný rozdíl než ve srovnání s variací mezi švýcarskou němčinou a standardní němčinou.
Jak mluví Švýcaři : Švýcarsko leží na křižovatce několika jazykových regionů. Zatímco v severním, východním a středním Švýcarsku převládá němčina (německy mluví téměř 2/3 obyvatelstva), na západě se hovoří francouzsky (1/5 obyvatelstva) a na jihu italsky (1/10 obyvatelstva).