Čím nahradit medvědí česnek?
Podvodník ocún

Celá rostlina je jedovatá a listy jsou česneku medvědímu docela podobné. Chybí ovšem ta typická vůně, pro kterou máme česnek tolik rádi. A k našemu štěstí roste ocún na jiných místech, jako louky a volná prostranství, a v lese na něj narazíme zřídka.Medvědí česnek není potřeba nijak hnojit. Ať už budete pěstovat z cibulky nebo ze semínka, sázejte vždy do trsů. Medvědí česnek se tak nejlépe ujímá a dobře roste. Pěstovat můžete jak na zahradě, tak i v květináči na balkoně.Proč se jmenuje medvědí česnek Protože ho velmi rádi vyhledávají jako první potravu medvědi, kteří se právě probudili ze zimního spánku. Ještě rozespalí vyrazí k nejbližšímu potoku, kde se medvědího česneku napasou. Ten jim pročistí žaludek, střeva a krev a zbaví tělo parazitů.

Kde v Praze na medvědí česnek : To by musela být extra velká zahrada. A i kdyby to tak bylo, nelze přeci jen tak přijít do lesa a rostliny si vyrývat. V Praze se chodí na medvědí česnek třeba do Divoké Šárky, v lánech česneku jsou vyšlapané cestičky. Bylina je k vidění také v oboře Hvězda nebo podél Hladové zdi na Petříně.

Jaký je rozdíl mezi konvalinkou a medvědím česnekem

Jednoduchý způsob rozlišení medvědího česneku od konvalinky a ocúnu. Nejjistější rozlišení je typická česneková vůně listů u medvědího česneku. Rozmačkáme-li listy medvědího česneku mezi prsty, dostaví se typická česneková vůně. U konvalinky a ocúnu (podzimního šafránu) jsou listy bez zápachu.

Co léčí medvědí česnek : Medvědí česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Medvědímu česneku se také říká lesní česnek a v současnosti zažívá svůj velký návrat.

Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.

Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě, proto se řadí do druhé tratě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat rozleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promísen s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.

Jak uchovat medvědí česnek v mrazáku

Můžete ho také nakrájet na menší kousky a zamrazit v mrazáku, kde vydrží několik měsíců. Další možností je sušení medvědího česneku v troubě nebo v sušičce, což mu však sníží chuť i účinky. Sušený medvědí česnek můžete skladovat v suchém a tmavém prostředí, například v papírovém pytlíku nebo v uzavřené sklenici.Poznáte ho dle typické česnekové vůně. Na co dávat pozor Nespleťte si medvědí česnek (česnekový zápach, má malé řapíky) s konvalinkou (ta má malé zvonečky a je bez zápachu) nebo ocúnem jesenním (je bez zápachu a nemá řapíky). Obě rostliny jsou totiž jedovaté.Daří se mu na vlhkých místech, najdete ho třeba v lužních lesích nebo nížinách a podél potoků. Sbírají se hlavně listy. Dříve mezi sebou lidé sdíleli mapy, které zaznamenávaly výskyt medvědího česneku. S počtem sběračů si ale teď každý střeží své místečko podobně jako houbaři.

Výskyt medvědího česneku

Vyskytuje se tedy nejčastěji v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Roste na vlhkých, písčitohlinitých až jílovitých půdách. Často je také pěstován jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Najít ho můžete i v Praze – například v Divoké Šárce či u Hladové zdi.

Čím se dá zaměnit medvědí česnek : Ale pozor, medvědí česnek se dá zaměnit za jedovatou konvalinku nebo ocún jesenní, který je dokonce prudce jedovatý. Obě rostliny, dokud ještě nezačnou kvést, jsou medvědímu česneku podobné.

Jak poznat konvalinku : Odlišit rostliny můžete i podle vzhledu listů.

U medvědího česneku vyrůstají většinou v páru, jsou měkké, lesklé a nemají viditelné žilky. Konvalinka má listy matné, tuhé a jeden list vypadá, jako kdyby vyrůstal z prvního. A ocún má podlouhé listy, které připomínají trumpetku.

Kolik česneku denně jíst

Nejlepší je jíst česnek syrový, doporučená dávka je jeden stroužek denně (některé zdroje uvádějí dva až tři stroužky česneku denně.

Při jeho pravidelném užívání dochází k potlačování hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Dále aktivně bojuje proti střevním parazitům a má silné antioxidační vlastnosti, protože působí proti volným radikálům a blahodárně působí na onemocnění srdce a cév. Konzumace česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.Kam česnek nesázet

Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.

Co s česnekem aby vydržel : Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.