Zahustit se dá cibulovou jíškou, nebo já pro malou zahušťovala i ovesnými vločkami. Záleží, jak moc hladkou tu omáčku chceš.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.Omytá rajčata nakrájejte na kousky, dejte do nižšího širokého kastrolu, podlijte dvěma lžícemi vody a za stálého míchání je duste, až se rozvaří a odpaří se asi polovina objemu. Horká rajčata prolisujte, protlak přislaďte a osolte, nechte přejít varem a naplňte až po okraj do vymytých sklenic ovinutých vlhkou utěrkou.
Proč se dává do guláše protlak : Jak na to: Cibulový základ pro dokonalý guláš
Za prvé guláši dodá další chuťovou složku, za druhé zamezí tomu, abyste spálili papriku. Protlak se přidává ve chvíli, kdy máte na cibulce zatažené maso. Obsah hrnce protlak schladí a hned v dalším kroku můžete přidat červenou papriku.
Co delat kdyz nemám protlak
Pokud se rozhodnete připravit ukrajinské národní první jídlo, ale nemáte k dispozici rajčatový protlak, je ideální použít místo něj čerstvá rajčata.
Jak udělat rajskou omáčku bez protlaku : Na sádle nebo oleji dozlatova osmahnout cibulku, přidat nakrájená omytá rajská, pár kuliček nového koření a celého pepře, podusit/povařit do rozvaření, cca 1/2 hodinky, pak propasírovat přes cedník, osolit, OSLADIT (cca 1 lžíce cukru, záleží na tvé chuti a sladkosti rajských) a zahustit smetanou.
Čistou omáčku zahustíme hladkou moukou ve vodě a necháme ještě povařit. Znovu můžeme dochutit ostrým kečupem, sůl, cukr, může být i maggi. A nakonec to hlavní – do hotové omáčky zamícháme smetanu ke šlehání. Podáváme s nejlépe domácím houskovým knedlíkem.
Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit. Mohlo by se vám stát, že docílíte opačného efektu a omáčka vám zřídne.
Jaký je rozdíl mezi rajčatovým pyré a protlakem
Pokud byste si mysleli, že rajčatové pyré rovná se rajčatový protlak, jste na omylu. Passata neboli rajčatové pyré je vlastně propasírovaná rajčatová šťáva vyrobená ze zralých až přezrálých rajčat. Je tekutější než klasický rajčatový protlak a neměla by obsahovat nic kromě rajčat a případně trochy soli.Rajčata vložíme do mixéru, přidáme několik lístků bazalky, oloupaný česnek, olivový olej, sůl, pepř, vyloupané vlašské ořechy, a případně parmezán. Vše společně umixujeme do kašovité konzistence. Je-li třeba, ještě dochutíme. Můžeme se nechat inspirovat oblíbenými recepty z našeho receptáře.Pro pořádné masožrouty doporučujeme kromě vepřového přidat do guláše ještě kousek nakrájeného špeku nebo anglické slaniny. Tu můžete nasucho opražit na pánvičce a celým plátkem pak dozdobit hotový guláš. Čerstvé bylinky jsou nedílnou součástí každé kuchyně, zkuste je použít i do guláše, případně při jeho servírování.
Zahušťovat můžeme chlebem, jíškou nebo syrovou bramborou. Pokud plánujeme zahustit guláš bramborou, syrovou ji nastrouháme na jemném struhadle a dáme do guláše.
Jak udělat domácí protlak : Postup přípravy
- Rajčata pokrájíme a pomalu vaříme, dokud se neodpaří polovina objemu tekutiny.
- Protlak rozmixujeme, protlačíme přes síto a pak zvážíme.
- Podle hmotnosti protlaku propočítáme, kolik máme přidat cukru a soli.
- Pak necháme 5 minut povařit.
- Horký protlak naplníme do skleniček.
Na co se používá rajský protlak : Složení: rajčata 100 %. Bez přidaných konzervačních látek a bez přidané soli. Dvakrát koncentrovaný rajčatový protlak dodá vašemu jídlu plnější chuť, příjemnou vůni a atraktivní červenou barvu. Vynikající je především pro přípravu polévky, guláše, dušeného masa a omáčky.
Čím zjemnit rajskou omáčku
Pokud máte rádi vůni koření, přidejte do rajské ještě lžičku mleté sladké papriky a také lžičku papriky uzené. Uvidíte, že omáčka bude mít úplně jiný šmrnc. Jestli chcete rajskou naopak zjemnit, přidejte do ní dvě lžíce zakysané smetany nebo 100ml smetany na šlehání.
Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.
Čím zahustit omáčku když nemám mouku : Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit.