Čím se liší šišky smrků a jedle?
Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.Jedle (Abies) je z čeledi borovicovitých. Jde o vždyzelené jehličnaté stromy s rovnými kmeny a větvemi v přeslenu. Jehlice jsou většinou dvouřadé, hřebenitě uspořádané, na vrcholu vykrojené. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají směrem nahoru, ve stáří se rozpadají.Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena.

Jak vypadá jedle : jedle obrovská

Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.

Na co se používá jedle

Po dřevu dubovém je nejodolnější pro použití ve vodě, a tak se jedlové kmeny používaly k vodním stavbám, na výrobu vodovodních rour, k výrobě šindelů a sudů, ale také člunů a lodních stožárů. Další využití má jedle jako vánoční stromek a ozdobná vánoční klest.

Co se vyrábí ze smrku a jedle : Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem. Je méně odolné proti hnilobě než dřevo smrkové. Využití jedlového dřeva je obdobné jako u smrkového – stavební tesařské a truhlářské výrobky, výroba oken, dveří, obložení stěn, podlah a některé nábytkové dílce.

Jedle bělokorá

Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.

Naší původní lesní dřevinou bývala jedle bělokorá, jenž tvořila 18 % skladby přirozených lesů. Dnes je zastoupena pouze 1 % a její místo nahradil rychleji rostoucí smrk ztepilý (také náš původní druh). Ten je vůbec nejrozšířenějším jehličnanem v Česku, pokrývá více než 53 % porostů.

Jak vypadá smrk

Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.Kavkazská, korejská, numidská, ojiněná, řecká či vznešená – to je jen malý výčet přívlastků pro jedle. Tyto přívlastky jsou doplněny kultivary, které nám jedle krásně ozvláštňují. Jedle jsou stálezelené jehličnaté stromy, dorůstají od 1,5 m až do 30 m.Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice. Jedle též patří k nejoblíbenějším vánočním stromkům.

Smrk (picea) Samčí šištice vyrůstají v paždí jehlic na loňských větvích, přičemž samičí šišky rostou na konci loňských větví, většinou ve špičce koruny. Ty jsou na větévkách během kvetení vzpřímené, po opylení se stáčejí směrem dolů. Semena šišek jsou opatřena blanitými křidélky.

Který jehličnatý strom v zimě opadá : Modřín opadavý je jediný jehličnan u nás, který na zimu shazuje své zelené jehlice, aby na jaře nasadil nové. Ale to není jediná zajímavost modřínu – o tomto druhu se odborníci také přou, zda je v české krajině původním druhem.

Který z jehličnanů je jedovatý : Tisy jsou jedovaté

Téměř všechny druhy tisu jsou jedovaté. Jedovaté je dřevo, jehličí a tvrdé semeno plodu. Dužina červeného obalu plodů (míšek) je naopak jedlý a sladce chutný. Případy otravy u lidí jsou spíše vzácné, ale tis může být nebezpečný pro koně, kozy nebo ovce, které se mohou otrávit okusováním větví.

Jaké šišky má smrk

Smrky mají na rozdíl od borovic šišky spíše podlouhlé, úzké a většinou ronící pryskyřici, zakrslé nebo bizarně větvené kultivary nemají šišky vůbec, či až po několika desítkách let.

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.Jedle (Abies) je rod stálezelených, jednodomých, zpravidla dlouhověkých jehličnatých stromů z čeledi borovicovitých (Pinaceae), podčeledi jedlové (Abietoideae), zahrnující v různých pojetích 40–50 druhů rozšířených na severní polokouli, převážně v Severní Americe, střední a jihovýchodní Evropě, ve Středomoří a ve …

Čím se liší šišky smrku od jedle : Na rozdíl od smrku nevyrůstají na listových polštářcích a větvičky jsou proto hladké. Tvar jehlic a jejich postavení na větvičce jsou významným druhově určovacím znakem. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech.