Co je byste měli vědět. Základním pravidlem při prvním zatápění je, že v krbu musí být spáleno dostatečné množství paliva s velkým přívodem kyslíku. V praxi to znamená, že musíte topit tak dlouho, dokud topidlo i komín nedosáhnou dostatečné provozní teploty a tahu.Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.Nejdůležitější je přikládat vždy a pouze na žhavé uhlíky, nikdy do přímého ohně. Pokud však potřebujete přiložit do ohně, je dobré nechat dvířka nejprve několik vteřin pootevřena, než je otevřete zcela. Tah v komíně nasaje kouřové plyny a kouř Vám tak nepronikne do místnosti.
Jak zatopit v kamnech : Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.
Jak zabránit černání skla u krbu
Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.
Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.
Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.
Můžu topit v teplovodní krbové vložce bez vody ve výměníku Ve vložkách a kamnech opatřených teplovodním výměníkem je zakázáno topit, když není napuštěný teplovodní výměník. Mohlo by to vést ke ztrátě záruky a v horším případě k nenávratnému poškození topidla a újmy na zdraví.
Kdy skončí topení dřevem
Zákaz starých kotlů
Od 1. září 2022 navíc začal platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy, jelikož jsou neekologické a mají velkou spotřebu.Použijte ekologický podpalovač:
Ekologický podpalovač, vyrobený ze dřeva a parafínu zapálí rovnou menší polínka bez potřeby papíru nebo třísek, hoří stálým a výrazným plamenem po několik minut a kouř z něj příjemně voní.Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.
ČISTĚNÍ SKLA
Vhodný způsob je čištění skla popelem. Naberte malé množství popela na papírovou utěrku nebo čistý jemný hadřík a krouživými pohyby čistěte sklo. Lze také použít speciální spreje nebo pěny na krbové prosklení. Jedná se o běžně dostupné prostředky, které můžete zakoupit u nás, nebo v hobby marketech.
Jak se zbavit smradu z komína : Tipy pro neutralizaci zápachu z komína
- Naplňte několik sklenic octem a rozprostřete je po místnosti, kde je zápach. V závislosti na velikosti místnosti stačí jedna nebo dvě sklenice.
- Nábytek, stěny a krb můžete vyčistit smícháním kbelíku s vodou a bílým octem.
- Můžete použít hadr a navlhčit ho bílým octem.
Jak dlouho se vypaluje krbová vložka : Vložka je tak nastavena na maximální výkon. Provedeme zátop pomocí jemných třísek na 10–15 minut ohně a po dohoření necháme 30 minut pauzu. Tento postup opakujeme 5 krát za sebou. Během sušení budeme cítit zápach (vypaluje se barva na krbové vložce a kouřovodu, malty, tmely apod.).
Čím se nesmí topit
Na podzim 2022 začne v Česku platit zákaz topení tuhými palivy v kotlích I. a II. emisní třídy a toto nenápadné pravidlo má obrovský dopad zejména na obce, které nejsou plynofikovány.
Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.
Čím topit po roce 2024 : Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po skončení roku 2024.
Zákaz se tedy nevztahuje na zdroje, které jsou již v současnosti v provozu. Nadále bude možné spalování uhlí a uhelných paliv ve stávajících kotlích, pokud odpovídají aktuálním zákonným požadavkům, například nebudou z 1. nebo 2. emisní třídy.