Je ideální během nachlazení a může ulevit i při potížích s dýchacími cestami. Od nepaměti se řepíkový čaj doporučoval na chrapot, při kašli i bolestech v krku. Řepík čaj obohacuje o třísloviny a hořčiny, které mohou podpořit tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což ocení především náš trávicí systém.Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.Řepík intenzivně stimuluje činnost žlučníku a pomáhá s detoxikací jater, zlepšuje metabolismus tuků a hladinu cholesterolu. Přispívá ke správnému trávení potravy a působí proti průjmům. Řepík se dá používat i zevně při kožních problémech formou mastí, obkladů a koupelí.
Co se sbírá z řepíku lékařského : Při vnitřním užití příznivě působí na funkci ledvin, jater a močového měchýře. Býval doporučován jako prostředek proti nespavosti. Sbírá se jeho kvetoucí nať včetně spodních listů. Řepík miluje slunná stanoviště a kvete během celého léta.
Na co je dobrý čaj z řebříčku
Řebříček nesmíte vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Po scezení vypijte nálev ještě teplý – ideální je pít řebříčkový čaj před jídlem. Na co ještě zabírá: Při žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Je také vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest a dokonce utišuje kašel.
Na co je dobrý odvar z řepíku : Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy. Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla.
Příprava Řepíku
Nálev – čaj připravíme přelitím 1 kávové lžičky natě řepíku 1/4 l vroucí vody, necháme louhovat 10-15 min. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Pro obklady (víckrát denně) se přelijí 3 polévkové lžíce 100 ml studené vody a nechají se vařit několik minut.
Řepíková mast je vhodným doplňkem pro výživu a ochranu pokožky se sklonem k tvorbě opruzenin. Hodí se též k výživě a ochraně pokožky v okolí konečníku, při jeho podráždění a sklonu k tvorbě hemeroidů a prasklin. Jak aplikovat: Řepíkovou mastí promazávejte pokožku 1-3x denně.
Jak udělat odvar z řepíku
Odvar léčí kůži
Připravíme ho ze dvou až tří polévkových lžic řepíku, jež dáme do čtvrt litru studené vody a dvě až pět minut povaříme. Potom scedíme. Vlažný odvar používáme jak ke kloktání, tak k omývání zanícené pokožky, skvělý je při akné.Měsíček má mnoho odrůd a všechny jsou léčivé. Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku. Je mnoho možností jak měsíček využít. Květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek.Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.
V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.
Na co pomáhá heřmánkový čaj : Hlavním přínosem heřmánkového čaje je jeho zklidňující schopnost, díky níž přispěje i k dobrému spánku. Heřmánek je vhodný také na trávící potíže, například křeče nebo nadýmání. Hodí se i při běžném nachlazení, když vás trápí rýma, kašel nebo bolest v krku. Dále má pozitivní vliv na celkový imunitní systém organismu.
Na co se používá řepíková nať : Vnitřně: při žaludečních, střevních, jaterních a žlučníkových potížích. Zevně: ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k obkladům a koupelím při kožních onemocněních. Není vhodné pro těhotné ani kojící ženy.
Na co je dobrá hermankova mast
Heřmánek v kosmetice má výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění. Heřmánková mast představuje výborný přípravek k péči o spáleniny a různé drobné ranky.
Čaj z měsíčku pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí na játra, žlučník, ledviny, zklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak. Také zklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce.Příprava čaje z měsíčku
Zalijte 1 čajovou lžičku měsíčku lékařského horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.
Kolik můžu vypít heřmánkového čaje : Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánekového čaje je více než prospěšné. S heřmánkem si můžete připravit také léčivou relaxační koupel. Sušený heřmánek cca tři polévkové lžíce na 5 litrů lázně) nasypte do hrnce s uvařenou vodou a nechte vyluhovat 15 minut pod pokličkou.