Na co je dobrý jírovec maďal?
Kaštan je plodem stromu jírovce maďalu. Kaštan obsahuje triterpenické saponiny – aescin, který je zodpovědný za většinu účinku kaštanu, dále obsahuje glykosidy- aeskulin, flavonoidy, éterické oleje, pektin.Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě.Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Proč se sbírají kaštany : Semeno, nebo také kaštan. Sbírá se od září do října po uvolnění semene z ostnaté tobolky. Kůra loupaná na jaře je bohatá na aesculin. Vůně semene je nepatrná a chuť hořká a štiplavá.

Jak se jmenuje strom na kterém rostou kaštany

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.

Kde rostou jírovec maďal : Stanoviště: Druh ideálně roste a největších rozměrů dosahuje na vlhkých, ne však zamokřených, hlubokých, na živiny bohatých půdách. Druh může však růst i v místech suchých a výhřevných, zde však dosahuje menších rozměrů a má menší životnost.

Kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených nohách, ale zejména při zánětech křečových žil a městnání krve v žilách, potížích s cévami a hypofunkce ledvin. Obnovuje pružnost a pevnost cévních stěn, zlepšuje průtok krve a zamezuje tvorbě otoků.

Plody kaštanu mají protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňují stav cévního a žilního systému, pomáhají při žilní nedostatečnosti a působí jako antisklerotikum. Tinkturu by rozhodně neměly užívat děti, dále těhotné a kojící ženy a podle některých bylinářů ani lidé, kteří mají problém s játry a ledvinami.

Proč si dát kaštany pod polštář

Proč se pod polštář kaštany dávají Mají vás prý ochránit před nemocemi, nastuzením a vysávají z vás to "špatné". Někdo si kupičku kaštanů strká pod postel, aby kaštany pohlcovaly negativní energii a ulevily od bolesti zad.Plody kaštanu mají protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňují stav cévního a žilního systému, pomáhají při žilní nedostatečnosti a působí jako antisklerotikum. Tinkturu by rozhodně neměly užívat děti, dále těhotné a kojící ženy a podle některých bylinářů ani lidé, kteří mají problém s játry a ledvinami.Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.

Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Jak se připravují jedlé kaštany : Postup přípravy

  1. Připravíme si jedlé kaštany stejné velikosti. Pro jednu osobu 10-20 ks.
  2. Každý kaštan nařízneme do kříže. Předehřejeme troubu na 200 °C.
  3. Dáme do trouby a pečeme přibližně 15 minut. Pokud je kaštan rozevřený a voňavý máme hotovo.
  4. Kaštany můžeme podávat k masu, nebo jen tak na chuťovku a pro zahřání.

Který strom má mělké kořeny : Smrk ztepilý, náš nejhojnější jehličnatý strom, má mělké kořeny na rozdíl od borovice, která má kořeny velmi hluboké. Proto je smrk velmi náchylný k vývratům. Korunu stromu má kuželovitou stejně jako jedle bělokorá a modřín opadavý.

Jaké houby rostou v Česku

V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.

Pěstování jírovců není složité. Většině druhů se nejlépe daří na světlém až slunečném stanovišti, uspokojivě však rostou i v mírném stínu a jírovec maďal dobře snáší i větší stín. Půda jim vyhovuje hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny.Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.

Jak udělat z kaštanů mast : Kaštanová mast výroba:

  1. V dobře omytém hrnci rozpusťte kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit ani smažit!
  2. Přidejte listy kaštanu koňského a počkejte až zhnědnou.
  3. Vyndejte hnědé listy a nechte směs vychladnout.
  4. Přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladném a temném místě.