Na co je dobrý Sirup ze smrkových výhonků?
Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm.Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.Smrkové výhonky díky svému složení posilují imunitu, působí antisepticky a podílí se na uvolnění dýchacích cest. Není divu, jsou totiž bohaté na vitamín C, chlorofyl, karotenoidy, minerály jako hořčík, draslík a blahodárné silice.

Na co je dobrý smrkový med : Čistí dýchací cesty, usnadňují smrkání i vykašlávání hlenů. Následně podporují také imunitu a po nemoci také rekonvalescenci. Navíc skvěle působí i na celkovou psychickou kondici, mírní vyčerpanost, nervozitu a působí také příznivě na revmatické bolesti kloubů.

Jak se dělá sirup z výhonků smrku

Do 5 litrové nebo 3 litrové láhve dáme 5 cm vysokou vrstvu jarních smrkových výhonků (do 5 cm délky), které jsme nejprve propláchli studenou vodou. Zasypeme cukrem a na něj dáme pokrájná kolečka citronu, opět 5 cm vrstvu výhonků a tak pokračujeme až je láhev plná.

Jak uchovat Smrkovy sirup : Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Neopomenutelný je i vysoký obsah vitamínu C. Pokud vás trápí nachlazení nebo kašel, dejte si 1 lžíci ráno. Pokud vás bolí klouby či svaly, užívejte 1 lžíci 2× denně. Náš přírodní smrkový sirup si můžete také přidat do vychladlého čaje nebo si z něj připravit limonádu.

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.

Co že smrkových výhonků

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.Do 5 litrové nebo 3 litrové láhve dáme 5 cm vysokou vrstvu jarních smrkových výhonků (do 5 cm délky), které jsme nejprve propláchli studenou vodou. Zasypeme cukrem a na něj dáme kolečka citronu, opět 5 cm vrstvu výhonků a tak pokračujeme až je láhev plná. Naplněnou lahev převážeme celofánem a zajistíme gumičkou.Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Prostě až se rozpustí cukr. 🙂 Poté sirup slijeme přes sítko nebo plátýnko do čistých a vydezinfikovaných sklenic, dobře uzavřeme (já na sirupy ještě liju pod víčko trochu slivovice, ať nezplesniví). Uchováváme v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Jak dlouho se vaří sirup z Rýmovníku : Do nálevu nasypte všechen cukr a postavte na plotnu. Za občasného promíchání přiveďte k varu a pak ztlumte, aby se směs nevařila příšliš prudce, ale spíš jen stoupaly bublinky ode dna. Vařte asi 1 hodinu, dokud směs není zredukovaná asi o třetinu – v tuto chvíli by měla i zhoustnout do podoby sirupu.

Jak uzivat Sipkovy sirup : Ředění vodou: pro přípravu šťáv řeďte vodou v poměru 1:15 (2 cl sirupu doplňte vodou do 0,3 dcl). Po lžičkách: děti 1 lžička (5 ml) 2-3 x denně, dospělí 1 lžíce (10 ml) 3-5 x denně, nebo přidávejte do čaje (cca 70 °C).

Co obsahuje jehličí

Mladé výhonky smrkového jehličí jsou zdrojem vitamínu C, minerálů, karotenoidů, minerálů (draslík, hořčík), kyseliny mravenčí, chlorofylu a silic. Jasně zelené výhonky jehličí velikosti jeden až pět centimetrů sbíráme od začátku dubna až do druhé poloviny května.

Sirup můžete skladovat v ledničce zhruba měsíc.Kombinace cibule a medu pomáhá rozpouštět hleny usazené v dýchacích cestách. Tím napomáhá lepšímu vykašlávání a urychluje léčbu kašle či nachlazení. Co budete potřebovat Cibuli nakrájejte nadrobno, vložte do sterilizované sklenice, zalijte vymačkanou citronovou šťávou a medem.

Jak připravit Med se skořici : Podává se 2-3 x denně 1 čajová lžička. Med zabíjí chřipkové zárodky a pacienti jsou jím chráněni před jejich propuknutím u nich samotných. Vezmete 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a zalijte 3 šálky vařící vody. Vzniklý čaj popíjejte 3 x denně.