Vepřová krkovice
Je jedna z nejpoužívanějších částí z výsekových mas. Jedná se o sval mírně prorostlý tukem, proto je maso šťavnaté. Poměr tuku je závislý na jateční váze prasete. Vhodná je převážně na pečení, grilování a uzení.RECEPTY Z KRKOVICE
- Vepřová krkovice na slanině a pórku. Vepřová krkovice na slanině a pórku.
- Krkovička v cibulové omáčce. Krkovička v cibulové omáčce.
- Kristyna Simakova. RECEPTY Z KRKOVICE.
- Krkovička s houbami na divoko.
- Krkovička z trouby.
- Krkovice se zelím.
- Uherská krkovice.
- Zapečená krkovička se žampiony a zakysanou smetanou.
Na řízek se nejčastěji používá maso z vepřové kýty. Pro šťavnatější chuť ale zvolte vepřovou krkovici. Před obalením nezapomeňte bílé tukové krytí nebo šlachu nožem přeseknout, aby se vám řízky při smažení nekroutily. Pokud používáte maso kuřecí či krůtí, vyplatí se jej den předem naložit do bílého jogurtu.
Jaké je nejlepší maso na pečení : Na pečení a dušení se obecně hodí tučnější maso, které dodá jídlům výraznější a zajímavější chuť. Je to třeba krkovice, bok nebo koleno. Na smažení a minutky použijte libovější kousky masa jako spodní a vrchní šál, pečeni, květovou špičku, ořech nebo tu nejlepší část z celého prasete – panenku.
Co udělat z vepřového krku
Skvěle se hodí na chlapské řízky, perkelt, vepřový či segedínský guláš, do tlačenek, jako dušené Bratislavské plecko, na pečení – ideální na výpečky ke špenátu – stačí posypat kmínem, osolit a upéct či na Moravského vrabce. Nachází se za krkem a pokračuje k zadním žebrům, kde plynule přechází do kotlety.
Jaké vepřové maso na guláš : Mezi recepty na vepřový guláš najdete doporučení vařit z plecka, krkovice nebo z vepřové kýty. Vepřový guláš je nejčastější varianta guláše, která se u nás konzumuje. Recepty jsou rozličné, ale základem guláše je vždy nepostradatelná cibule.
Využití Vzhledem k vysokému podílu vaziva vyžaduje hovězí krk delší tepelnou úpravu – nejlepší volbou je proto dušení, pozvolné pečení, vaření nebo pošírování. Stejné využití má podplečí, které se ve formě plátků uplatňuje i při minutkové úpravě – setkáte se s ním pod názvem Chuck roll.
Steaky promasírujte, položte na gril nebo pánev a z každé strany opékejte 2 minuty. Postup zopakujte ještě jednou. Celkem by masu mělo na rozpáleném grilu stačit 8–10 minut opékání. Maso dejte z grilu na talíř a nechte ho chvíli odpočinout.
Z jakého masa se dělají řízky
Nejlepší maso na řízek je nakrájené přes vlákno (což třeba u vepřové kýty nebývá). Na vepřové řízky kupte pečeni bez kosti, fajnšmekři prorostlejší krkovičku. Luxusní jsou řízečky z panenky a italská tradice velí telecí kýtu. Kuřecí či krůtí řízek se dělá z prsíček.Při smažení je nutné sáhnout po takovém tuku, který se snadno nepřepaluje. Zapomeňte proto na klasické máslo a raději použijte řepkový olej. V ideálním případě však smažte řízky na sádle či přepuštěném másle ghí. Řízky vždy vkládejte do dostatečně rozehřátého tuku či oleje, aby strouhanka mastnotu „nenatáhla”.Na český guláš se tradičně používá hovězí maso, konkrétně hovězí přední, ale často se připravuje i ze zvěřiny, telecího, vepřového nebo i krůtího masa. Připravujete-li guláš z hovězího masa, je potřeba jej dusit asi 2 hodiny, aby zůstalo šťavnaté.
Jak už jsme zmínili, hodí se nejen hovězí (hovězí kýta, roštěná), sáhnout můžeme i po vepřovém masu. V tom případě využijeme vepřovou kýtu. Použijeme sůl, pepř a hořčici. Hodí se jak klasická plnotučná, pikantnost dodá dijonská.
Co uvařit z krku : V současnosti nejoblíbenější přípravou hovězího krku je varianta na paprice. Jak prosté – a výsledek je vynikající. Uděláme klasický cibulo-paprikový základ, tedy nejdřív orestujeme cibuli, poté přidáme sladkou papriku, dále tak jednu lžíci rajčatového protlaku, na kostky nakrájený a osolený a opepřený hovězí krk.
Z jakého masa udělat vepřový guláš : Mezi recepty na vepřový guláš najdete doporučení vařit z plecka, krkovice nebo z vepřové kýty. Vepřový guláš je nejčastější varianta guláše, která se u nás konzumuje. Recepty jsou rozličné, ale základem guláše je vždy nepostradatelná cibule.
Čím zahustit masový guláš
Jakmile maso změkne, je potřeba guláš zahustit. Tradičně se používá hladká mouka rozkvedlaná v troše vody, ale lze použít i nastrouhaný chleba nebo najemno nastrouhaná brambora varného typu C, která se v guláši úplně rozvaří.
Tento kus masa může mít hned několik využití. Výborně se hodí k tradičním omáčkám, jako je rajská, koprová či křenová. A díky tomu, že je lehce prorostlý, lze z něj také namlít na výborný burger.Asi půl šálku oleje smícháme s kořením, přidáme stejné množství kečupu, asi 2 lžíce sojové omáčky a česnek nakrájený na malé kostičky. Marinády by mělo být hodně a měla by být hustá. Naklepané plátky krkovice necháme v marinádě rozležet minimálně 24 hodin, ale klidně až 3 dny. Pečeme nejlépe na mřížce pod grilem.
Jak připravit krkovičku na gril : Plátky krkovice grilujeme podobně jako hovězí steaky, odpočaté maso (ne přímo z lednice) položíme na gril rozehřátý alespoň na 210 stupňů, a grilujeme 4-5 minut z každé strany. Do masa nepíchejte, otáčejte kleštěmi nebo obracečkou a po ugrilování jej nechejte chvíli odpočinout.