Na co je nivelační stěrka?
Stěrku můžete aplikovat ve více vrstvách. První slouží pro zalití jemných nerovností podlahy, další vrstva pak už na jemné vyrovnání celé plochy. Více vrstev se používá i v případech, kdy potřebujete docílit větší celkové tloušťky stěrky. Namíchanou stěrku lijte kolmo na podlahu, během lití se posouvejte dál.Stěrku odlévejte kolmo k povrchu v pruzích a dle potřeby stěrku pomocí zubové stěrky dorovnejte do požadované tloušťky. Urovnaná stěrka se nakonec odvzdušní a finálně dorovná ježkovým válečkem. Během odlévání pracujte rychle a v etapách tak, abyste nerovnali ježkovým válečkem již tuhnoucí stěrku.Teplota podkladu při samotné aplikaci by neměla být nižší než 10 °C a prostorová teplota by všeobecně neměla být nižší než 15 °C. Pokud byste chtěli dosáhnout opravdu ideální teploty pro dobu schnutí nivelační stěrky, měla by se teplota podkladu pohybovat někde okolo 15 °C a prostorová teplota okolo 20 °C.

Kdy je pochozí nivelační stěrka : Ve většině případů jsou stěrky pochozí po několika hodinách. Abyste měli jistotu, doporučujeme počkat 24 hodin.

Jak dlouho po penetraci Nivelovat

Nivelační stěrka schne poměrně rychle. Nivelace je pochůzí po cca 45 minutách až 2 hodinách, pokládka podlahové krytiny je dle typu nášlapné vrstvy možná po 2 – 24 hodinách. Vlhkost podkladu je vždy vhodné měřit u podlahových krytin textilních a dřevěných.

Na co je nivelace : Nivelace (z franc. nivelle, vodováha) znamená postup na vytyčování vodorovné roviny a měření výškových rozdílů v terénu pomocí nivelačního přístroje. Používá se zejména v geodézii a ve stavebnictví.

Beton, kámen, keramika

Mezi absolutní klasiku pro vlhké prostory se řadí všechny „minerální“ materiály, jako je obkladový kámen, keramika či beton. Patří sem také nejen samonivelační cementové stěrky, které jsou ideální na plochy v garážích, dílen a suterénů, ale také např.

Sádrová nivelační stěrka je vhodná pro povrchovou úpravu samonivelačních sádrových potěrů a suchých sádrokartonových či sádrovláknitých podlah. Dále je vhodná také pro vyrovnání podkladu v tloušťkách od 2 do 30 mm. Používá se před položením všech běžných podlahových krytin, např. vinyl, laminát, PVC, koberec.

Jak nejlépe srovnat podlahu

V zásadě lze podlahu vyrovnávat třemi způsoby – samonivelační stěrkou, speciálním anhydritovým potěrem či „suchou cestou“. Nejdříve je ale nutné podklad očistit od zbytků starých podlahovin, lepidel apod.Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva.Oboustranný kotouč smirkový se zrntostí 60 – 100 zvolte pro broušení nivelační stěrky a zrnitost 16 – 40 je vhodná pro broušení šlemu suchého podkladu, nebo k odstranění omítkovin a maleb z podkladu.

Penetrační nátěr má za úkol sjednotit vlastnosti podkladu a snížit jeho prašnost a nasákavost. Současně zvyšuje přilnavost nátěrové hmoty. Pokud byste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn.

Kdy použít penetrační nátěr : Jestliže chcete, aby vaše nově vymalovaná zeď vypadala tak, jak jste si představovali a malba vydržela dlouhou dobu, je nutné před malováním použít penetrační nátěr. Díky jeho aplikaci snížíte savost podkladové zdi, zpevníte její podklad a především zvýšíte přilnavost povrchu. Vyhnete se tak: loupání malby.

Jak používat nivelační přístroj : Při nivelaci kupředu se nivelační přístroj postaví na bod o známé výšce a na cílový bod se svisle postaví měřická lať. Dalekohledem se odečte výšková hodnota na lati a rozdíl výšky nivelačního dalekohledu od země a této hodnoty udává převýšení cílového bodu. Při měření delších tratí se postup opakuje.

Jak nejlepe vysušit podlahu

Nejrychlejší vysoušení je ohřát vzduch v objektu třetí den po vylití anhydritové podlahy a nárazově vyvětrat. To opakovat co nejčastěji. Pokud je v podlaze podlahové topení, začněte topit po 7 dnech od vylití anhydritové podlahy.

Orientační měření zvládnete za pomoci vlhkoměru přiložením k podkladu. Laicky lze také přiložit folii na část podlahy a sledovat, zda se orosí. Přesnější je plně profesionální CM měřič vlhkosti, který zvládne změřit vlhkost od 0 % až do 6 %.Podklad vinylové podlahy musí být vždy rovný a pevný, bez prasklin a nežádoucích spár. Nerovnosti povrchu vyrovnáme nivelační stěrkovací hmotou. Tu aplikujeme na suchý, soudržný podklad zbavený prachu a mastných nečistot. Hrubší nečistoty u betonových podkladů je vhodné odstranit přebroušením a následným vysátím.

Jak vyrovnat nerovnosti na podlaze : Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.