Na co libeček?
Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.

Kam dát libeček : Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.

Jak je zdravý libeček

Libeček lékařský – koření králů

Podporuje správnou funkci ledvin a zlepšuje trávení. Dále pomáhá při nadýmání a zbavuje tělo škodlivin. Málokterá bylina má tak silné detoxikační účinky na lidské tělo jako libeček. Jeho prospěšné vlastnosti využívali již staří Řekové a v 16.

Jak konzumovat libeček : Semena libečku se přidávají do likérů, do chleba a jiného pečiva. Dají se použít i do salátů, rýže a bramborové kaše. Stonek lze dusit a podávat s bílou omáčkou. Mladé stonky se také kandují a nebo se jedí syrové polité octem a olejem.

V kuchyni se uplatní všechny části rostliny – listy slouží k dochucování polévek, omáček a dalších jídel, do bylinkových másel, stonky se používají stejně jako celer, vařené kořeny se konzumují jako zelenina a sušené a mleté se používají jako koření, nažky se přidávají do pečiva.

Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.

Kolik lístků meduňky do čaje

Meduňkový čaj

Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.Mezi ně patří mrkev, petržel a pastinák, celer nebo kopr, kmín či koriandr. Na jednom místě zůstává libeček několik let. Kvete koncem června, květní silné lodyhy můžete odstraňovat, pokud je necháte, nic se nestane. Semena libečku z odkvetlého květenství samovolně vypadávají, ale rostlina se nevysemeňuje spontánně.Jak dochucovat polévky libečkem

Čerstvý libeček jednoduše nakrájíme nadrobno a přidáme do polévky v průběhu nebo ke konci vaření.

Sklízí se hlavně mladé listy před květem, které lze usušit, nebo uchovat mražením. Chuť libečku je silně aromatická, nasládlá a hořká. Listy libečku se přidávají do polévek, salátů, sýrových či tvarohových pomazánek, do nádivek, sekané či k rybám.

Jak uchovat libeček : Jen je třeba libeček sušit při teplotě do 40 °C, aby si uchoval svou barvu, vůni a chuť. Usušený libeček uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě na nějakém tmavém místě. Měl by vám vydržet až rok.

Jak nejlépe uskladnit libeček : Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.

Jak dát libeček do mrazáku

Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Největší využití má oddenek s kořeny, méně často se sbírá nať a semena. Oddenky se sbírají na podzim nejlépe u dvou a tříletých rostlin, suší se rychle ve stínu nebo při teplotě do 40ºC. Nať bez silných zdřevnatělých částí s voňavými listy můžeme sbírat v průběhu celého roku a semena na podzim, když jsou plně zralá.Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Jak dlouho se muze pít meduňka : Možná se tedy zdá, že nemusíte ani vědět, jak dlouho lze užívat meduňkový čaj. Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů.