Tvárnice ztraceného bednění se do konstrukce stěny ukládají na sucho nejlépe s převazbou. Pro vyzdívání rohů nebo zakončení stěn se používají dělitelné tvárnice. Dělení tvárnic se provádí stolovou pilou na beton nebo úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijeme zavlhlý beton stejné nebo vyšší třídy, než byla v základech. Důležité je v betonárce domluvit, aby měl beton drobné kamenivo a nestalo se vám, že při urovnávání tvárnic nebudete moci tvárnici doklepnout z důvodu velkých kusů kamene v betonu.Ztracené bednění lze případně nahradit betonovými překlady. V každém případě je důležitá kovová výztuž, která základy prováže a zpevní.
Co dát na ztracené bednění : Pro tu část základu, která musí být přesná (bude na ni navazovat vrchní stavba a bude vyčnívat nad povrch terénu), se použijí tvárnice ztraceného bednění. Po zatvrdnutí podkladového betonu vkládejte první řadu tvárnic do vrstvy čerstvé cementové malty, další řady se na sebe skládají již na sucho.
Kolik cm betonu pod ztracené bednění
Nejdříve pevný základ, až potom ztracené bednění
V našich podmínkách se jako nezámrzná hloubka udává 80 cm, kde už nehrozí ani v nejsilnějších mrazech nebezpečí narušení konstrukce mrznoucí spodní vodou. Do základových pasů je vhodné, a většinou i nutné, vložit svislou ocelovou výztuž.
Jaký použít beton do ztraceného bednění : Beton do ztraceného bednění je obvykle třídy C16/20. Pro konstrukce, které musí čelit těžším povětrnostním podmínkám, můžete využít i beton C20/25 nebo C25/30, který je kvalitnější. Tvrdnutí – Po nalití betonu ho nechte postupně ztvrdnout a získat potřebnou pevnost.
Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.
Vyhloubíme rýhu do nezámrzné hloubky (cca 60 cm až 80 cm pod povrch). Šířku spáry pro klasický plot ze ztraceného bednění kopeme 65 cm až 70 cm, v případě opěrné zdi to musí být 85 cm až 90 cm. Do vykopané spáry nasypeme cca 10 cm vrstvu štěrku a zhutníme.
Čím ukončit ztracené bednění
A na závěr (po zatvrdnutí betonu) pokryjte svrchní řadu tvarovek plotovou stříškou na zdivo – ty vytvoří čisté ukončení zdi. Betonové zákrytové desky lze připevnit pomocí stavebního lepidla.Rady a tipy
CSB – BEDNÍCÍ TVÁRNICE | Spotřeba betonu ks [m3] |
---|---|
tvárnice šířky 25 | 0,0190 |
tvárnice šířky 30 | 0,0240 |
tvárnice šířky 40 | 0,0347 |
tvárnice šířky 50 | 0,0433 |
Pokud přemýšlíte, čím tedy podklad vyrovnat, když ne betonem, pak vězte, že místo něj můžete použít vyrovnávací podsyp z lehkého keramického kameniva. Jsou to vlastně malá keramická zrna s průměrem 1-4 mm, která perfektně vyplní každou skulinu či nerovnost.
Tvárnice se skládají s přesazením asi a půl jednoho bloku. Podle plánované výšky zdiva vkládejte zároveň armovací výztuž v podobě oceli, roxorů o průměru dle statika. Výztuž se ukládá svisle i vodorovně. Do vzniklé konstrukce zdi se na závěr vlévá beton, tím dochází k armování celé stavby.
Kolik se vejde betonu do ztraceného bednění : Výrobce udává, že do 1 m² bednění se vejde 10 kusů tvárnic. Spotřeba betonu do 1 m² zdiva je 0.2 m³. Stavebník pak jednoduše vypočítá objem jedné tvárnice: 0,2/10=0,02 m³.
Kolik je potřeba betonu do ztraceného bednění : Případný výpočet spotřeby pro jednu tvárnici je jednoduchý – vynásobte délku, šířku i hloubku vnitřní dutiny určené pro zalití. Podle šířky ztracenky se spotřeba betonu pohybuje v rozmezí 4,5 až 45 litrů, u nejčastěji používaných rozměrů 25 a 30 cm je to 19, resp. 25 litrů.
Kolik m3 betonu se vejde do ztraceného bednění
Výrobce udává, že do 1 m² bednění se vejde 10 kusů tvárnic. Spotřeba betonu do 1 m² zdiva je 0.2 m³. Stavebník pak jednoduše vypočítá objem jedné tvárnice: 0,2/10=0,02 m³.
Zemní vrut se jednoduše zašroubuje do země a to bez použití mechanizace. Zemní vrut, jak jeho název napovídá, je velký dutý šroub, který se montuje přímo do země. Montáž lze přirovnat k zašroubování klasického vrutu do dřeva. Na trhu je spoustu různých typů a druhů zemních vrutů.Proto vodu nepřidávejte nahodile. Běžný beton vyrobíte z 1 dílu cementu, 3–4 dílů písku a 0,75–1 dílu vody. Do kvalitnějšího betonu přidejte 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly kameniva a 1 díl vody.
Jaký beton se dává do ztraceného bednění : Beton do ztraceného bednění je obvykle třídy C16/20. Pro konstrukce, které musí čelit těžším povětrnostním podmínkám, můžete využít i beton C20/25 nebo C25/30, který je kvalitnější. Tvrdnutí – Po nalití betonu ho nechte postupně ztvrdnout a získat potřebnou pevnost.