Na co se používá kaštan?
Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách. Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely.Je prokázáno, že kaštany pomáhají s žilními problémy. Léčí arteriosklerózu, křečové žíly a hemoroidy, zlepšují prokrvení, posilují cévní stěny a pomáhají dokonce i při otocích a celulitidě.Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.

Kolik kaštanu na tinkturu : Na 500 ml potřebujeme minimálně 30 kaštanů. Necháme 3-5 týdnů macerovat, občas protřepeme. Scedíme a přelijeme do čisté lahvičky. Tinkturu vtíráme do postižených míst.

Jak udělat tinkturu z kaštanů

Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.

Na co se používá kaštanová tinktura : Kaštanová tinktura je vhodná pro :

  • podpora pro těžké nohy.
  • štípance od komárů a jiných potvor.
  • podpora bolavých kloubů
  • účinná pomoc při akné

Kaštanová mast zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených nohách, ale zejména při zánětech křečových žil a městnání krve v žilách, potížích s cévami a hypofunkce ledvin. Obnovuje pružnost a pevnost cévních stěn, zlepšuje průtok krve a zamezuje tvorbě otoků.

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Jak udělat pečené kaštany na pánvi

kaštany roztřídíme, očistíme a ty nepěkné zahodíme. slupku každého kaštánku nařízneme na vypouklé straně do kříže (hloubka cca 2-3mm) poté pečeme na pánvi s tlustým dnem na středním ohni, v průběhu je neustále přehazujeme.Pokud byste si chtěli tinkturu vyrobit, naložte jeden velký květ (vypravte se pro něj na počátku rozkvětu jírovců) bez zelené stopky do 3 dcl alkoholu (ideální je 60%). Nádobu uzavřete, nechte stát na teplém místě a dvakrát denně protřepejte. Po třech týdnech tekutinu sceďte a přelijte do tmavé lahve.(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.

Jak udělat z kaštanů mast : Kaštanová mast výroba:

  1. V dobře omytém hrnci rozpusťte kokosový olej. Pozor, nesmí se vařit ani smažit!
  2. Přidejte listy kaštanu koňského a počkejte až zhnědnou.
  3. Vyndejte hnědé listy a nechte směs vychladnout.
  4. Přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladném a temném místě.

Kolik kaštanů se dává pod polštář : Do plátěného pytlíku vložte tolik kaštanů, kolik je vám let plus jeden navíc. Pytlík zašijte, umístěte pod polštář a spěte na něm až do prvního jarního dne. A pozor! Pytlík používejte jen vy, nepůjčujte jej například manželovi, příteli, dětem.

Kdy vyhodit kastany

Kaštany sbírejte v průběhu září, kdy začnou ze stromu padat zelené tobolky ve tvaru pichlavé koule, které puknou uvolní semeno – kaštan. Kaštany, tedy plody jírovce maďalu, si nesmíme plést s jedlými kaštany, neboť jejich požití je toxické.

Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut. 3Kaštany necháme po vyndání z trouby trochu vychladnout.Pečené nebo vařené kaštany ihned loupeme, ještě horké – pokud vystydnou, oloupat už nepůjdou. Kaštany při pečení nesmí zčernat, pokud se to stane, už se nám je také nepovede oloupat.

Jak vyrobit tinkturu z Kalisie vonné : Na půl litru 50% alkoholu potřebujeme asi 18 – 20 kolínek, to jsou 2 boční výhony s 9 – 10 kolínky. Výhony posekáme, dáme do sklenice a zalijeme alkoholem. Po 14 dnech máme výluh šedomodré barvy a bereme jednou denně cca malou skleničku 2 cl. Kdo nemůže alkohol, dá si výhony do lednice a postupně je pojídá.