Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.Nejznámějšími a u nás nejčastěji pěstovanými obilovinami jsou pšenice, ječmen, žito, oves a kukuřice.
- Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití.
- Špalda.
- Žito.
- Ječmen.
- Oves.
- Kukuřice.
- Pohanka.
- Rýže.
Složení obilovin
Vláknina (3 až 10 %) – ta je obsažena v obalových vrstvách zrna, proto je doporučována konzumace celozrnných výrobků. Tuk (1 až 6 %) – nejvíce se soustředí do klíčku. Tuk obilovin obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny a také množství vitaminu E, který působí jako antioxidant.
Co se dělá z pšenice : Pšenice mají vysokou výživnou hodnotu. V Evropě jsou základní potravinářskou surovinou pro výrobu pečiva, těstovin a rozmanitých pokrmů. Průmyslově se využívá jako surovina k výrobě škrobu, lihu nebo piva, uvažuje se o energetickém využití pšeničné biomasy jako obnovitelného zdroje energie.
Jaký je rozdíl mezi Obilninou a obilím
skripta České zemědělské univerzity, Praha uvádějí „pojmy obilniny a obiloviny označují oddělené oblasti. Obilniny označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, kdežto obiloviny mají význam produktu, zrna.
Kde se pěstuje obilí v ČR : Nejvíc se v Praze pěstuje pšenice, v ČR také
Co se týče obilovin – pšenice se v Praze pěstuje na 4449 hektarech, žito na 104 hektarech a ječmen na 1664 hektarech. Z pícnin na orné půdě se v metropoli na 163 hektarech pěstuje kukuřice na zeleno a na siláž.
„cereals“) a obiloviny jsou synonyma, z pohledu českého jazyka je ale označení „obiloviny“ příhodnější. Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna.
Pohanka je dietní obilovina, která je velmi prospěšná našemu organismu a… Quinoa, přezdívaná "superpotravina", je drobné zrno pocházející z Jižní…
Proč jíst obiloviny
Když obiloviny, tak celozrnné
Pokrývají přibližně třetinu energetické hodnoty, jsou zdrojem minimálně poloviny přijímaných bílkovin, sacharidů a v menší míře také tuků. Velkou předností je vhodný poměr výživných látek, v tomto případě glycidů a bílkovin. Kromě toho zajišťují přísun vitamínu E a vitamínů skupiny B.Podle některých odborníků vlivem propustného střeva procházejí prozánětlivé látky střevem do mozku, kde způsobují u geneticky predisponovaných dětí zánět a autismus. Ve studiích se ukazuje, že pšenice, zejména gliadin, lektiny a další látky nezpůsobuje jen alergii, ale take zánět a propustné střevo, jak ukazují studie.Žito je výživnější než pšenice, ale hůře stravitelné. Obsahuje méně lepku, proto je chléb ze žita těžší než z pšenice. V žitu je spoustu pozitivních látek – obsahuje velký podíl aminokyseliny lysinu, beta-glukany a fenolové kyseliny. Je dobrým zdrojem vitaminu B1, B2, B6, E, niacinu a kyseliny listové.
Z Ukrajiny se v minulém roce do Česka dovezlo 87,8 tisíce tun obilovin za 525,2 milionu korun, v roce 2019 to bylo 4,7 tisíce tun za 24,6 milionu korun, uvádějí data Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Kteří škůdci napadají obiloviny : Za nejvýznamnější škůdce na obilninách lze v současnosti považovat mšice, které jsou ekonomicky významné v některých ročnících, naposledy v letech 2009, 2011 a 2012 (Honěk et al., 2020).
Co je nejzdravější jídlo na světě : Deset nejzdravějších potravin světa
- Citróny. Jeden citrón obsahuje více než 100 % denního příjmu vitamínu C, který pomáhá vyrovnávat HDL cholesterol, takzvaný „hodný cholesterol“ v krvi a posiluje kosti.
- Brokolice.
- Tmavá čokoláda.
- Brambory.
- Losos.
- Vlašské ořechy.
- Avokádo.
- Česnek.
Co jíst místo obilovin
ječmenné kroupy nejlépe nahradí čirok či slzovka, pšeničný kuskus nahradí kuskus z kukuřice, bulgur nahradí třeba quinoa, jáhly nebo pohanka.
Pšenice obsahuje velké množství nerozpustné vlákniny, má projímavý účinek a ti, kteří trpí dlouhodobě zácpou, by měli celé zrno pšenice zařadit každý den v jakékoli formě do jídelníčku. Pšenice nemá mnoho vápníku, ale zato dostatek ostatních minerálů- draslík, železo, fosfor, hořčík a stopové prvky zinek, mangan a měď.Žitná mouka se vyrábí rozemletím celého zrna, a z toho důvodu si v sobě uchovává řadu důležitých živin. Obsahuje především vysoký podíl aminokyseliny lysinu, vitamínyu B, E, železa a další. Žitná mouka má opět vysoký podíl vlákniny, a je proto pro naše zažívání podstatně vhodnější, nežli mouka pšeničná.
Kam se vyváží obilí z Ukrajiny : Odhaduje se, že EU v hospodářském roce 2022/2023 vyvezla 31 milionů tun pšenice. Mezi cílové země patří Alžírsko, Maroko, Egypt, Pákistán a Nigérie.