Rybíz červený je listnatý opadavý keř z rodu meruzalka, dorůstající běžně 1 až 1,5 m, výjimečně až 2 m výšky. Má pětilaločné listy spirálovitě uspořádané na stopkách, jsou střídavé, zašpičatělé, zubaté, okrouhlé a na okraji pýřité. Kůra rybízu je temně červenohnědá, starší větve mohou být šedohnědé.Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.
Kdy se sází rybíz a angrešt : Výhodnější je obvykle výsadba podzimní. Sazenice, nejsou-li sázeny těsně před zamrznutím půdy, ještě na podzim částečně zakoření a na jaře lépe využívají zimní vláhu. Obvykle také v prvním roce vytvoří větší přírůstky.
Čím hnojit rybíz a angrešt
Nejvhodnějším organickým hnojivém je kompost. Při vysazování jej použijeme v dávce asi 2 kg k jednomu keři. Předem jej dobře promícháme s půdou. Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme.
Co zasadit vedle rybízu : Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.
Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.
Ideální půdou pro keře angreštu je hlinitopísčitá hlína s dostatkem živin a samozřejmě vláhy – pozor, aby půda nebyla příliš podmáčená. Těžkou, kyselou nebo jílovitou půdu angreštové keře špatně snášejí a rychle odumírají. Plody angreštu dozrávají a jsou vhodné ke sklizni cca od začátku července.
Na co se roubuje angrešt
Na podzim nebo zjara zakořeněnou rostlinu odřízneme od mateřského keře a vysadíme tam, kam nás srdce nebo rozum táhne. Stromkový angrešt i rybíz ovšem musíme roubovat – na kmínek meruzalky ve výšce kolem 1 metru.Stromky na kmínku se hodí zejména do menších zahrádek, kde potřebujete drobné ovoce a zeleninu dobře rozvrhnout na několik metrů čtverečních. Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.
Vhodné je použít 15 gramů síranu draselného a 30 gramů superfosfátu. Ideální je samozřejmě zředit hnojivo v poměru 1:15 s odstátou vodou a poté aplikovat během zalévání. Zároveň se vyplatí ochránit rybízy vhodným mulčem. Použijte slámu nebo seno, případně odštěpky kůry, a rozložte je v dostatečné vrstvě okolo rybízů.
Co vysadit pod angrešt : Stromky na kmínku se hodí zejména do menších zahrádek, kde potřebujete drobné ovoce a zeleninu dobře rozvrhnout na několik metrů čtverečních. Pod stromky angreštu můžete totiž zasadit další plodiny – dobře se tam bude dařit jahodám i některým druhům mělce kořenící zeleniny.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jakou půdu potřebuje angrešt
Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.
Černý rybíz a angrešt jsou rostliny citlivé na nedostatek hořčíku. Tento prvek dodáme nejlépe v Kieseritu. Velký význam pro hnojení bobulovin mají listová hnojivá. Jsou zdrojem hlavních živin v pohotové formě a mikroelementů, případně stimulátorů růstu.Letní prosvětlovací řez rybízu
Nezapomínejte, že rybíz, angrešt a josta plodí na jedno-letém dřevu, tedy na letošních výhoncích. Při prosvětlování tedy nevystřihujte vnitřní větvičky (které keřík zahušťují a zastiňují) celé, ale zakracujte na 2-3 listy. Dostanete k ovoci slunce pro lepší dozrávání.
Kdy se sází angrešt : Nejčastěji vysazujeme stromky a keře v podzimních či jarních měsících (prostokořenné), kontejnerované rostliny můžeme sázet i v průběhu sezony. Výsadba a substrát: Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje.