Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C.Aby jablka nezhnědla, namáčejí se ihned po nakrájení do lázně, která je z vody a vymačkaného citrónu. Nakrájená jablka po chvilce z tekutin vyjměte, lehce oklepejte a rozložte na jednotlivá plata do sušičky. Dejte pozor, aby se vzájemně plátky nepřekrývaly a mohly dokonale schnout.
Jak dlouho sušit ovoce v troubě : Postup, jak sušit ovoce v troubě:
Jednotlivé plátky rozmístěte tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků. Sušení může trvat 4–12 hodin. Dávejte pozor na ovoce a sledujte, jestli se scvrkává (pozor ale, ať ovoce nespálíte).
Jak dlouho se suší jablka v troubě
Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.
V průběhu sušení jablečné plátky párkrát zkontrolujte a prohoďte patra. Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu.
Jak sušit ovoce mrazem doma : Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.
Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Postup přípravy
- Oloupeme jablka škrabkou na brambory.
- Vykrojíme část s jádřincem.
- Rozehřejeme troubu na teplotu cca 50-60 °C.
- Nakrájíme jablka na tlusté plátky, cca 8 mm.
- Dáme na sušící síto nebo na plech.
- Dáme sušit na 1-1,5 h.
Proč jablka hnědnou
V buňkách jablka jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva favonoidy). Při poškození buňek rozkrojením nebo nastrouháním se enzymy a barviva smíchají a díky přístupu kyslíku se začnou tvořit další sloučeniny hnědé barvy. To se podpisuje na vzhledu i chuti ovoce a brambor.sušení v troubě
Poněkud rychleji, ovšem energeticky náročněji usušíte ovoce v troubě. Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C.Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC. Křížaly jsou správně usušené tehdy, když plátek jablka ztratí svou pružnost. Použijeme-li sušičku na ovoce, pokládáme plátky na rošty v patrech nad sebou.
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Jak na sušení ovoce : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Co je ovoce sušené mrazem : Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce
Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody. Tento mrazivý šok má mnoho výhod.
Jak dlouho sušit Podbel v sušičce
Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně.
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.Udělejte si vlastní sušené švestky
V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.
Jak zabránit hnědnutí jablek : Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte. Použít můžete také perlivou limonádu, nejlepší je citronová, pomerančová nebo třeba zázvorová.